BAEB009D Макроикономика
Анотация:
Курсът е предназначен за студентите в бакалавърски програми „Маркетинг“, „Счетоводство и контролинг“ и „Финанси“, дистанционно обучение. Включва теми, запознаващи студентите с основните концепции, принципи и терминология на Макроикономиката. Акцентира се също върху практическата приложимост на придобитите знания и в частност: 1) специфичните проблеми, характерни за развитието на българската икономика в условията на прехода към пазарно стопанство и нейното членство в ЕС; 2) съвременните предизвикателства пред националните икономики, произтичащи от сложната и динамична международна среда, в чийто контекст провеждат макроикономически политики.
В рамките на курса студентите ще придобият знания и умения за анализ по основните макроикономически понятия и феномени като икономически растеж, бизнес цикъл и кризи; инфлация и безработица. Ще бъдат въведени основните характеристики на макроикономическите политики, както с цел стабилизация, така и с цел устойчив дългосрочен растеж. Чрез обхванатия материал студентите ще придобият основни макроикономически знания, които ще подкрепят бъдещи решения по икономически въпроси и ще подобрят уменията им по отношение на прилагането, анализа и оценката на различните макроикономически явления.
Студентите ще бъдат запознати с основните източници на икономическа и статистическа информация, както и с начините за работа с тях, включително – с публикациите на Евростат, Националния статистически институт, БНБ, Световната банка, Международния валутен фонд, Европейската банка за възстановяване и развитие и др.
Преподавател(и):
доц. Цветелина Маринова д-р
гл. ас. Елена Спасова д-р
доц. Едуард Маринов д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
• Основните принципи, концепции и терминология в областта на макроикономическата теория;
• Източниците на информация за макроикономическите процеси и явления.
2) могат:
• Да използват придобитите теоретични знания за анализ и интерпретация на състоянието и тенденциите в реалната икономика;
• Критично да оценяват икономическата политика на правителството и да формират собствено мнение по насоките на нейното подобряване;
• Бързо да се ориентират в противоборството на съвременните макроикономически парадигми и да отстояват принципите на устойчивото икономическо развитие в национален и глобален мащаб.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения в сферата на:
• микроикономика
Форми на провеждане:
Дистанционен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Въведение в макроикономиката – предмет, цели, задачи, методология. Макроикономически въпроси и проблеми. Политически цели и макроикономически политики. Макроикономическата система и нейните компоненти.
- Измерване на съвкупния продукт и доход. Брутен вътрешен продукт (БВП) и методи за неговото измерване - производствен, разходен, доходен. Други измерители на икономическата активност – брутен национален продукт, чист национален продукт, национален доход, разполагаем доход. Номинален и реален БВП. Дефлатор на БВП.
- Съвкупно търсене AD и факторите, които го детерминират. Крива на AD. Неценови фактори, въздействащи върху съвкупното търсене. Съвкупно предлагане АS и факторите, които го детерминират. Неценови фактори, въздействащи върху съвкупното предлагане. Краткосрочно и дългосрочно равновесие в модела AD-AS.
- Макроикономически цели: Устойчив и стабилен растеж с ниска инфлация и висока заетост I. Икономически растеж – източници и фактори. Икономически растеж – колебания. Бизнес цикъл и неговите фази. Теории за икономическия цикъл.
- Макроикономически цели II. Колебания на цените – инфлация, дефлация, дезинфлация. Индекс на потребителските цени. Видове инфлация и нейното отражение върху икономиката. Зависимост между инфлация и безработица – краткосрочна и дългосрочна крива на Филипс.
- Макроикономически цели III. Заетост и безработица – основни понятия. Аналитични показатели за икономическа активност. Видове безработица. Потенциален БВП. Отклонения на произведения от потенциалния БВП. Закон на Оукън.
- Пари и банки. Пари – функции, видове, измерване на паричната маса. Финансови пазари и посредници. Търговски банки – създаване на пари. Влияние на търговските банки върху бизнес цикъла.
- Парична политика на централната банка. Инструменти на паричната политика – операции на открития пазар, сконтова политика, регулиране на задължителните минимални резерви. Експанзивна и рестриктивна парична политика.
- Фискална политика - същност и видове. Вградени стабилизатори и тяхното въздействие върху бизнес цикъла. Структурен и цикличен дефицит на държавния бюджет. Проблеми и ограничения при провеждане на фискална политика. Държавен дълг. Рестриктивна и експанзивна фискална политика
Литература по темите:
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА КЪМ КУРСА
• Ракарова С. и Ст. Стефанов. Принципи на макроикономиката. Издателство на НБУ, С. 2011 г.
• Пътеводител по Принципи на макроикономиката. Издателство на НБУ, С. 2013 г.
Допълнителна литература
• Krugman, Paul & Robin Wells, Macroeconomics, New York, Worth Publishers, 2009
• Mankiw, Gregory. Macroeconomics, 7th edition, New York. Worth Publishers, 2010
• Sloman, John: Economics, 6th edition, Pearson, 2006
• Samuelson, Paul, W. Nordhaus: Economics, 19th edition, McGraw-Hill, 2010
• Baumol, W., Al. Blinder: Economics: Principles and Policies, 11th edition, Cengage, 2010
• Sawyer Kelly, Elizabeth: Study guide to accompany macroeconomics, 3rd ed., New York: Worth Publishers, 2013
• Case, K., Fair, R., and Oster, S. (2019) Principles of Economics, 13th edition, Global Edition. Pearson.
• Mankiw, G. N. (2020). Principles of Economics. 9th Edition, Cengage Learning
• Begg, D., Vernasca, G., Fischer, S., and Dornbusch, R. (2020). Economics. 12th Edition. McGraw-Hill
• McConnell, C.R., Brue, S.L., and Flynn S. (2021). Economics. 22nd, McGraw Hill
• Василев, А. и Й. Йорданов. Увод в макроикономиката. София, УИ Св. Климент Охридски, 2017.
• Йотова, Л. и Валентина Алякова. Основи на макроикономиката. София, Университетско издателство Стопанство, 2006 г.
• Спасов, Трайчо и Пламен Пашов. Обща теория на пазарното стопанство: Макроикономика с тестове и задачи. София, “Нова звезда”, 2002 г.
• Савов, Стоядин. Икономикс на прехода. София “Сиела”, 1999 г.
• Савов, Стоядин. Макроикономика, шесто издание, София, Тракия, 1999 г.