TCMM030D Компютърни и комуникационни системи и мрежи

Анотация:

Курсът по компютърни и комуникационни системи и мрежи предлага цялостно изследване на основните принципи, архитектури и протоколи, управляващи съвременните компютърни и комуникационни системи. Чрез комбинация от теоретични знания и практически приложения, студентите се задълбочават в теми като компютърна архитектура, операционни системи, мрежови протоколи, комуникация на данни и мрежова сигурност. Те придобиват представа за проектирането, внедряването и управлението на компютърни мрежи, вариращи от локални мрежи (LAN) до широкообхватни мрежи (WAN), както и нововъзникващи технологии като облачни системи и Интернет на нещата (IoT). Практическите сесии и проекти позволяват на студентите да прилагат теоретични концепции към сценарии от реалния свят, като насърчават уменията за мрежова конфигурация, отстраняване на неизправности и оптимизация. Освен това курсът обхваща аспекти на мрежовата сигурност, включително процесите на удостоверяване и откриване на проникване, за да подготви студентите за справяне с предизвикателствата на киберсигурността в компютърните и комуникационни системи.

прочети още
Иновации и предприемачество в компютърните и комуникационни технологии ДО

Преподавател(и):

доц. Тереза Стефанова  д-р
проф. Росен Пасарелски  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти -

1) знаят:

• Владеене на компютърна архитектура, мрежови протоколи и пренос на данни.

2) могат:

• Способност за проектиране, внедряване и защита на компютърни и комуникационни системи.
Предварителни изисквания:
Фундаментални познания по телекомуникационни мрежи, компютърни системи и приложен софтуер.

Форми на провеждане:
Дистанционен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Телекомуникационна мрежа. Структура на телекомуникационната мрежа като система за масово обслужване с колективно ползване. Видове телекомуникационни мрежи.
  2. Същност и реализация на телекомуникационните услуги. Изисквания към реализацията.
  3. Универсален еталонен мрежови модел (OSI модел) и частни еталонни модели. Основни мрежови функции.
  4. Функция комутация. Комутационни технологии. Режими на пренасяне на информацията.
  5. Функция маршрутизация. Системи за адресация (системи за уникална идентификация на обекти и ресурси).
  6. Функция сигнализация. Сигнализация и управление. Комуникационни протоколи и интерфейси. Изграждане на връзки.
  7. Функция каналообразуване и мултиплексиране в мрежите (стандартни телекомуникационни канали). Преносна среда - видове и параметри на физическата преносна среда. Преносни системи.
  8. Функции по осигуряване на качество на обслужване на абонатите в мрежите (QoS).
  9. Функция за отчетност (таксуване, тарифиране).
  10. Функции по осигуряване на сигурността на информацията в мрежите. Функции за преобразуване на скоростта и кода. Функция токозахранване в телекомуникациите. Заземяване.
  11. Функции при експлоатация на мрежата. Функции по осигуряване на готовността на мрежата (поддръжка). Управление на мрежата.
  12. Функции за осигуряване на взаимна работа с други мрежи. Фундаментални мрежови планове. Планиране на мрежите.
  13. Локални компютърни мрежи LAN. Подслой за управление на логическия канал (Logical Link Control). Видове LAN мрежови структури.
  14. Комуникационни протоколи от тип TCP/IP в LAN. Адресиране в LAN. Приложни LAN операционни системи и техните протоколи. Проектиране и изграждане на LAN. Съвместна работа между локални мрежи (устройства и системи)
  15. Взаимно свързване на LAN през глобална мрежа WAN. WAN, базирани на различни мрежови технологии. Интеграция на LAN с телекомуникационните мрежи.

Литература по темите:

• Маргарита Петкова, Основи на телекомуникационните мрежи - книга първа от Наръчник по съвременни телекомуникационни мрежи, Библиотека "Евроинтеграция и телекомуникации", 2001 г.

• Маргарита Петкова, Цифрови комутационни системи - книга трета от Наръчник по съвременни телекомуникационни мрежи, Библиотека "Евроинтеграция и телекомуникации", 2001 г.

• Маргарита Петкова, Цифрови телекомуникационни мрежи и услуги на България, книга пета от Наръчник по съвременни телекомуникационни мрежи, Библиотека "Евроинтеграция и телекомуникации", 2001 г.

• Б.Цанков, Комутационна съобщителна техника, Техника, 1991 г.

• П. Мерджанов. Телекомуникационни мрежи. Част 1 (2002) и 2 (2005). София, Нови знания.

• В. Къдрев, А. Гушев Комутационна и мултиплексна техника. Изд. ВТУ, София, 2011.