TCMM030D Компютърни и комуникационни системи и мрежи
Анотация:
Курсът по компютърни и комуникационни системи и мрежи предлага цялостно изследване на основните принципи, архитектури и протоколи, управляващи съвременните компютърни и комуникационни системи. Чрез комбинация от теоретични знания и практически приложения, студентите се задълбочават в теми като компютърна архитектура, операционни системи, мрежови протоколи, комуникация на данни и мрежова сигурност. Те придобиват представа за проектирането, внедряването и управлението на компютърни мрежи, вариращи от локални мрежи (LAN) до широкообхватни мрежи (WAN), както и нововъзникващи технологии като облачни системи и Интернет на нещата (IoT). Практическите сесии и проекти позволяват на студентите да прилагат теоретични концепции към сценарии от реалния свят, като насърчават уменията за мрежова конфигурация, отстраняване на неизправности и оптимизация. Освен това курсът обхваща аспекти на мрежовата сигурност, включително процесите на удостоверяване и откриване на проникване, за да подготви студентите за справяне с предизвикателствата на киберсигурността в компютърните и комуникационни системи.

Преподавател(и):
доц. Тереза Стефанова д-р
проф. Росен Пасарелски д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти -
1) знаят:
• Владеене на компютърна архитектура, мрежови протоколи и пренос на данни.
2) могат:
• Способност за проектиране, внедряване и защита на компютърни и комуникационни системи.
Предварителни изисквания:
Фундаментални познания по телекомуникационни мрежи, компютърни системи и приложен софтуер.
Форми на провеждане:
Дистанционен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Телекомуникационна мрежа. Структура на телекомуникационната мрежа като система за масово обслужване с колективно ползване. Видове телекомуникационни мрежи.
- Същност и реализация на телекомуникационните услуги. Изисквания към реализацията.
- Универсален еталонен мрежови модел (OSI модел) и частни еталонни модели. Основни мрежови функции.
- Функция комутация. Комутационни технологии. Режими на пренасяне на информацията.
- Функция маршрутизация. Системи за адресация (системи за уникална идентификация на обекти и ресурси).
- Функция сигнализация. Сигнализация и управление. Комуникационни протоколи и интерфейси. Изграждане на връзки.
- Функция каналообразуване и мултиплексиране в мрежите (стандартни телекомуникационни канали). Преносна среда - видове и параметри на физическата преносна среда. Преносни системи.
- Функции по осигуряване на качество на обслужване на абонатите в мрежите (QoS).
- Функция за отчетност (таксуване, тарифиране).
- Функции по осигуряване на сигурността на информацията в мрежите. Функции за преобразуване на скоростта и кода. Функция токозахранване в телекомуникациите. Заземяване.
- Функции при експлоатация на мрежата. Функции по осигуряване на готовността на мрежата (поддръжка). Управление на мрежата.
- Функции за осигуряване на взаимна работа с други мрежи. Фундаментални мрежови планове. Планиране на мрежите.
- Локални компютърни мрежи LAN. Подслой за управление на логическия канал (Logical Link Control). Видове LAN мрежови структури.
- Комуникационни протоколи от тип TCP/IP в LAN. Адресиране в LAN. Приложни LAN операционни системи и техните протоколи. Проектиране и изграждане на LAN. Съвместна работа между локални мрежи (устройства и системи)
- Взаимно свързване на LAN през глобална мрежа WAN. WAN, базирани на различни мрежови технологии. Интеграция на LAN с телекомуникационните мрежи.
Литература по темите:
• Маргарита Петкова, Основи на телекомуникационните мрежи - книга първа от Наръчник по съвременни телекомуникационни мрежи, Библиотека "Евроинтеграция и телекомуникации", 2001 г.
• Маргарита Петкова, Цифрови комутационни системи - книга трета от Наръчник по съвременни телекомуникационни мрежи, Библиотека "Евроинтеграция и телекомуникации", 2001 г.
• Маргарита Петкова, Цифрови телекомуникационни мрежи и услуги на България, книга пета от Наръчник по съвременни телекомуникационни мрежи, Библиотека "Евроинтеграция и телекомуникации", 2001 г.
• Б.Цанков, Комутационна съобщителна техника, Техника, 1991 г.
• П. Мерджанов. Телекомуникационни мрежи. Част 1 (2002) и 2 (2005). София, Нови знания.
• В. Къдрев, А. Гушев Комутационна и мултиплексна техника. Изд. ВТУ, София, 2011.