MEDM102D Икономика на здравеопазването
Анотация:
Цел на курса по Икономика на здравеопазването е да изгради базата от основни познания за същността, задачите, категориите, инструментите и методите на общата икономическа наука и нейното приложение в здравеопазването. В структурата на пропидаваната дисциплина се обособяват два раздела: обща икономическа теория ( въведение, микро- и макроикономика) и икономика на здравеопазването. Тяхното последователно изучаване е необходимо за придобиване на по-високо ниво на икономическите знания и умения в професионалната характеристика на стециалиста с висше образования по здравни грижи.
В раздела по обща икономическа теория се провежда адаптиране на студентите към категорийния апарат на неокласическата микро и макроикономическа теория и прилагането й в условията на пазарно стопанство. Акцентира се върху ролята на държавата в стопанската и социалната дейност.
Разделът по икономика на здравеопазването се базира върху конкретното приложение и особеностите на основните икономически категории и методи - ресурси и производствени фактори на здравеопазването, пазар и регулиране в здравния сектор, цени и такси, начини на финансиране и бюджетиране, понятия и методи за оценка на икономическата ефективност, форми и системи на заплащане на труда в здравеопазването, задачи и показатели за икономически анализ в здравното заведение и т.н.
Преподавател(и):
доц. Ангел Георгиев д-р
Емил Райнов д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
- основната терминология на икономическата наука;
- специфика на икономическата наука в здравеопазването и медицината
2) могат:
- да правят икономически анализ; SWOT анализ;Порт фолио анализ;
- да разработват стратегически работен план;
- да правят бизнес план
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:
• Да познават основно системата на здравеопазване
• Базисни понятия по икономика
Форми на провеждане:
Дистанционен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Икономическа наука. Определение на понятието "икономика". Основни раздели на икономическата наука. Предмет и основен метод на икономическата наука.
- Основни икономически понятия и категории. Блага, стопански блага, свободни блага. Оскъдност, избор и алтернативна оценка. Видове икономически ресурси. Основни икономически закони и прилагането им при различните икономически системи.
- Национално стопанство: същност, структура и типология. Същност на националното стопанство. Типове икономически системи: свободно пазарно стопанство, централизирано планово стопанство, смесено стопанство. Типизация на икономическите системи в здравеопазването.
- Ролята на държавата в стопанския живот. Определение за държавата. Главна цел на държавата. Основни икономически цели на държавата. Икономически функции на правителството.
- Пазарната система: търсене, предлагане, цени Пазарът като конструкция и социален феномен. Пазарно ценообразуване. Закон на търсенето. Еластичност на търсенето. Закон за предлагането. Пазарно равновесие и неравновесие. Механизми за уравновесяване.
- Макроикономическа политика: цели, проблеми и инструманти Поведение на икономиката в цялост. Основни макроикономически проблеми: икономически ръст, заетост, стабилност на цените, външнотърговски баланс. Определение за инфлация. Видове инфлация. Определение за безработица. Инструменти на макроикономическата политика: фискална политика, монетарна политика, политика на доходите, външноикономическа политика. Измерители на макроикономическата активност Основни измерители на резултатите от стопанската дейност. Същност на системата на националните сметки и различия от системата на материалния продукт. Брутен национален и брутен вътрешен продукт. Методи за измерване.
- Икономическа динамика Взаимовръзки между заетост, потребление, спестовност и инвестиции. Икономически растеж - същност, измерване, видове. Структурни, конюнктурни и сезонни колебания. Понятия за криза, рецесия, депресия
- Икономика на здравеопазването като научна дисциплина Икономически аспекти в здравеопазването. Понятие, основен метод, основни задачи. Четири понятия в икономиката на здравеопазването. Търсене и предлагане на медицинска помощ Понятие за търсене на медицинска помощ. Модел за търсене на медицинска помощ. Детерминанти на търсене на медицинска помощ. Понятие за предлагане на медицинска помощ. Роля на здравния ръководител при управление на предлагането на медицинска помощ.
- Обществено и частно производство на здравни услуги Обществено производство на здравни услуги. Частно производство на здравни услуги. Новата обществено-частна система на здравеопазване. Преобразуване на собствеността и приватизация.
- Финансиране на здравеопазването Обща характеристика на системите за финансиране на извършителите на здравни услуги: институционални, индивидуални. Източници за финансиране. Здравни разходи, структури и проблеми. Здравноосигурителни системи и отношения Принципи на здравното осигуряване. Организация на фондовете. Финансови взаимоотношения. Модели на здравно осигуряване Цени и такси в здравеопазването Същност и функции на цената в здравеопазването. Видове цени и методи на ценообразуване. Цени в българското здравеопазване. Такси в здравеопазването - същност и функции. Държавни и общински такси
- Ресурси в здравеопазването Работен потенциал Понятие за работен потенциал на здравеопазването. Видове здравни ресурси: трудови ресурси, материална база, финансови средства, материално-техническо снабдяване в здравеопазването. Основни показатели. Заплащане на труда в здравеопазването Същност на компенсационното заплащане на вложения труд. Системи за заплащане на труда на медицинските специалисти. Елементи и функции на работната заплата. Модели за определяне на работната заплата.
- Ефективност на здравеопазването. Видове ефективност Оценка, понятие и видове оценка. Видове ефективност. Методи за измерване на ефективността. Избор на ефективно алтернатива. Икономически анализ в здравеопазването Същност и задачи на икономическия анализ в здравеопазването. Субекти, обекти и методи на икономическия анализ. Икономически показатели в здравеопазването Икономически приоритети. Икономическа стратегия в здравеопазването Понятие за приоритет. Икономически приоритети. Технология за постигане на приоритетите в здравеопазването. Фази на технологията. Икономическа стратегия в здравеопазването.
- Стратегическо и оперативно планиране на здравеопазването Понятие за стратегия, програма и план. Оперативен план. Основни планови документи на СЗО, Министерство на здравеопазването и здравното заведение. Основни стратегии в здравеопазването. Стратегия за осъществяване на реформата в здравеопазването (1ч. дискусия) Обсъждане на основните понятия в стратегическото планиране, както и на основните и най-актуални стратегии в здравеопазването. Разработване на стратегия в здравеопазването (2ч. ситуационна игра) Разделени на две групи студентите изготвят по вече преподадената им схема стратегия за развитие на здравеопазването в две области на страната. Изнесените доклади са обект на обсъждане в цялата група.
- Институция в здравеопазването. Институционално развитие Понятие за институция. Основни компоненти на институцията: фундамент, работен капацитет, изява. Същност на институционалното развитие. SWOT анализ. SWOT анализ на здравно заведение (2ч. ситуационна игра) Разделени на два екипа студентите осъществяват SWOT анализ на отделно здравно заведение, след което докладват резултатите от анализа. Осъществява се дискусия по изнесените данни.
- Икономическо управление на здравното заведение в условията на преход Характерни черти на прехода към пазарна икономика. Специфика на условията, при които се осъществява икономическо управление: недостиг на финансови средства, изоставане на работната заплата от цените, повсеместно използване на договорната система, привличане на спонсори, преструктуриране на здравните заведения, стремеж към пълна компютризация и най-ефективно използване на наличните ресурси. Контрол върху икономическата дейност в системата на здравеопазването Понятие за контрол. Графично изобразяване на контрола. Институции, които осъществяват икономически контрол в здравеопазването.
Литература по темите:
1. Стефан Гладилов, доц. Евгения Делчева. ИКОНОМИКА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО. Изд. Princeps, София, 2003.
2. Евг. Делчева. ЗДРАВНИЯТ ИКОНОМИКС. Университетско издателство "Стопанство", София, 1994, стр. 241.
3. ИКОНОМИКА И ФИНАНСИРАНЕ НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО. В: ЗДРАВНАТА РЕФОРМА В БЪЛГАРИЯ /сборник лекции/ І част, "Македония прес", София, 1997, стр. 109-201.
4. ИКОНОМИКА И ФИНАНСИРАНЕ НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО. В: ЗДРАВНАТА РЕФОРМА В БЪЛГАРИЯ /сборник лекции/ ІІ част, "Македония прес", София, 1997, стр. 109-243.