TCMM056D Мобилни технологии в корпоративните мрежи
Анотация:
• Курсът въвежда в различните аспекти на корпоративните телекомуникационните мрежи – планиране, основни характеристики, услуги, стратегии и др.
• Учебния курс въвежда в основите на мрежовите функции на мобилните клетъчни радиомрежи от различни поколения – същност, архитектура, основни характеристики, услуги, видове мрежи.
• Учебния курс цели да даде познания в областта на функционирането и предоставянето на основните услуги в мобилните клетъчни радиомрежи и да служи като свързващо звено за изучаване на останалите специализирани курсове в програмите.
• Студентите да могат да се ориентират в различните съвременни приложения на корпоративните мрежи (компютърни и телекомуникационни мрежи, приложения и услуги) и да се справят с проблемите на внедряването им.

Преподавател(и):
доц. Васил Къдрев д-р
гл. ас. Цветелина Симеонова д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
• Комуникационни решения за корпоративни мрежи. Технологии и системи за корпоративни мрежи
• Основните принципи на функциониране на мобилните клетъчни радиомрежи
• Развитието на мрежовите функции на различните поколения мобилни клетъчни радиомрежи (трафик, мултиплексиране, комутация, сигнализация, надеждност, качество на обслужване и др.)
• Бъдещето на корпоративните мрежи – основни характеристики, примери за планиране на корпоративните комуникации в NGN
2) могат:
• Да се ориентират успешно в архитектурата, организацията и характеристиките на мобилните клетъчни радиомрежи
• Да разработват сами различни приложения, свързани с мобилни клетъчни радиомрежи
• Да разработват сами проучвания и планове за различни приложения с използване на служебната информация в корпоративните компютърни и телекомуникационни мрежи.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:
• Добра грамотност в областта на основи на телекомуникационните мрежи, пакетните телекомуникационни мрежи, интернет, компютърните системи и техните операционни системи.
Форми на провеждане:
Дистанционен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Корпоративни мрежи. Основни характеристики. Корпоративни мрежи за телефония и предаване на данни 1.1. Основни характеристики на корпоративните мрежи 1.2. Корпоративни мрежи за телефония и предаване на данни
- Перспективни технологии и особености на функционалността на мрежите в IoT 3.1. Перспективни технологии за Интернет на нещата от следващо поколение 3.2. Особености на функционалността на мрежите в IoT 3.2.1. Безжични персонални мрежи WPANs (Wireless Personal Area Networks) 3.2.2. Безжични квартални мрежи WNANs (Wireless Neighbourhood Area Networks) 3.2.3. Широкообхватни мрежи с ниска мощност LPWANs (Low-Power Wide Area Networks) Технология LoRaWAN 3.2.4. Технология за мобилен достъп 5G 3.2.5. Технологии за кабелни мрежи
- Поколение 4G. LTE Архитектура на мрежата Интерфейси в LTE Протоколни стекове в архитектурата на LTE Канали за сигнализация 8.4. Логически и транспортни канали в LTE 8.5. Управление на мобилността. Поколение 5G. Развитие на мрежите 5G Въведение. Цели и задачи на 5G Основни области за ползване на 5G Приложения на 5G Развитие на стандартизацията при 5G Архитектура и характеристики на 5G Функциониране и съвместна работа на 5G с 4G Нови технологии в мрежите 5G: Нови функционалности в мрежите 5G; Предизвикателства за сигурността на 5G
Литература по темите:
1. Пенчева Е., И. Атанасов Мобилни мрежи – част 1 и 2. ТУ-София, 2007.
2. Пенчева Е., Архитектура и управление на телекомуникационни мрежи, Нови знания, 2005
3. Martin Sauter , Communication Systems for the Mobile Information Society, Nortel Networks, Germany, John Willey & Sons LTD, 2006.
4. James Harry Green, The Irwin Handbook Of Telecommunications, McGraw-Hill, New York, 2006
5. Мерджанов П., Телекомуникационни мрежи. ч. 1 и ч. 2, Нови знания, 2007.
6. Цанков Б.. Телекомуникации. Фиксирани, мобилни и IP. Техника, 2006.
7. Къдрев В., А. Гушев. Комутационна и мултиплексна техника. Изд. ВТУ, София, 2011.
8. Къдрев В. Развитие на протоколите за сигнализация в перспективните технологии на бъдещите мрежи. Монография, Изд. „Асеневци”, София, 336 с., 2020, ISBN 978-619-7586-05-3
9. Симеонова Цв. Развитие на перспективните технологии в "Интернет на свързаните неща" IoT (Internet of Things). ISBN 978-619-7586-25-1, Изд. "Асеневци", София, 362 с., 2021.