APLM118D Икономическа рационалност

Анотация:

Курсът се занимава с модернизацията в два плана. В съдържателен план скицираме модернизационните процеси, инициирани в Европа особено с индустриалната революция. В тази връзка е предизвикателството пред останалия свят, респективно проблемите на неразвитостта. Вторият план са различните теории за модернизацията, отчитащи процесите в реалността. Най-напред разглеждаме класическите автори на глобални концепции за модерността от Маркс насетне. После се спираме на главно американските теории на модернизацията от времето след Втората световна война и на тяхната критическа ревизия от по-късни автори. Най-сетне се спираме и на силно критически теории на развитието, зародили се в Латинска Америка. Последната част от курса посвещаваме на разглеждане на модерната история на Балканите и България в план на развитие/недоразвитост.

прочети още
Културна и социална антропология ДО

Преподавател(и):

гл. ас. Любомира Вълчева-Нъндлол  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Разбиране за модернизацията, развитието и световния ред.
Предварителни изисквания:
няма

Форми на провеждане:
Дистанционен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Възгледите на немския социолог и мислител Макс Вебер за връзката на културните различия и в частност религиозните вярвания с икономическия растеж
  2. Модернизация и ценности
  3. Дискусия

Литература по темите:

Вебер, Макс. 2017. Фигури на културата/фигури на властта. София: Критика и хуманизъм. 260 с.(първият от три тома ръкописи, представящи Веберовия принос от 1909-1914 г. към замисления от него мащабен проект "Основи на социалната икономика")

Вебер, Макс. 1993. Протестантската етика и духът на капитализма. София: Хермес–7. 253 с.

Даскалов, Румен. 1992. Въведение в социологията на Макс Вебер. София: Университетско издателство „СВ. Климент Охридски. 312 с.