Устойчивoст и корпоративно развитие

Кратко представяне на програмата:

Програмата подготвя специалисти за средно и високо управленско ниво, като дава познания и умения относно връзката между климатичните промени и икономиката, бизнес стратегиите за растеж и конкурентоспособност, екологично законодателство, устойчиви иновации, възможности за финансиране и компетенции в ESG сектора (Environmental, Social and Governance – екологично, социално и корпоративно управление).

Обучението се реализира в рамките на два семестъра.

Програмата предлага подготвителен модул за кандидати от други образователни области.

прочети още
Устойчивoст и корпоративно развитие

Специалност и професионална квалификация:

Специалност: Устойчивoст и корпоративно развитие
Квалификация: Магистър по устойчивoст и корпоративно развитие

Практики:

Практическото обучение включва различни активности в университета, като изготвяне на реален проект за внедряване на устойчив продукт или услуга, както и стажове в икономически и/или финансови институции.

Международна мобилност:

Обучаващите се в програма „Устойчивoст и корпоративно развитие“ имат възможност да осъществяват студентска мобилност по програма „Еразъм+“ в университети в Германия, Франция, Белгия, Италия, Португалия, Полша, Латвия, Румъния, Гърция, Турция, с които НБУ има сключени двустранни Еразъм споразумения, както и да участват в различни транснационални инициативи в рамките на Европейския алианс на реформаторските университети (ERUA), част от който е НБУ.

Компетенции на завършилите програмата:

- Да разбират в дълбочина причинно-следствените връзки за необходимостта от промяната на икономическия модел и да могат успешно да прилагат инструментите на устойчивото управление, така че да се повиши конкурентоспособността на организацията.

- Да оценяват критично състоянието, динамиката и тенденциите в икономическото развитие във връзка с глобалните тенденции и климатичните изменения и да придобият умения за вземане на адекватни и навременни управленски решения в тази насока.

- Да анализират състоянието, тенденциите и перспективите на българските фирми и българската икономика като цяло и да формират и аргументират собствени позиции относно насоките на тяхното подобряване.

- Да използват най-съвременните методи за стратегически анализ и количествена и качествена оценка на функционирането на бизнес организации в съвременната среда.

- Да генерират иновативни икономически идеи и да използват креативно интердисциплинарни подходи и инструменти за решаване на бизнес казуси в динамично променящи се условия.

- Да могат да участват в изготвянето на ESG доклади и отчети, и стратегии за устойчив растеж.

- Да могат успешно и отговорно да комуникират всичките процеси на ниво организация, обвързани с темата за устойчивостта и ESG.

Дипломиране:

Завършването на обучението в магистърската програма става със защита на магистърска теза или полагане на държавен изпит след покриване на изисквания брой кредити.

Професия и възможни заемани длъжности:

Устойчивото развитие е дълбоко интегрирано във всяко звено на ниво организация, затова завършилите програма „Устойчивoст и корпоративно развитие“ имат изключително разнообразни и широкоспектърни възможности за професионална реализация, като отговарят на специфичните изисквания за заемане на длъжности на висше и средно управленско равнище в държавната и местна администрация и в компаниите както с международна, така и с локална дейност, както и в неправителствения сектор.

Придобилите магистърската диплома са изключително подходящи да практикуват сравнително новата професия мениджър устойчиво развитие. Също така, те притежават необходимата квалификация за работа в международни икономически, търговски и финансови институции, както и в многонационални компании, имат възможност за реализация като експерти в редица области на устойчивото развитие, зелен маркетинг, като самостоятелни предприемачи или ЕSG консултанти. Придобитите знания и умения отговарят и на изискванията за професионална реализация в институциите на Европейския съюз.

Департамент, предложил програмата:

Икономика