ARHB870 Проект "Приложение на оптически измервателни уреди в археологията"
Анотация:
Работата с оптически измервателни геодезични уреди е неизменна част от практическата част на археологическото проучване, свързано с издирването на недвижими паметници и предварителното установяване на техните параметри, като площ и размери на запазените структури, поставянето им в контекста на древния и съвременен ландшафт. Работата с оптически уреди е задължителна при провеждането на археологически разкопки, като те са средство за документиране на структури, изготвяне на общи и детайлни планове; прецизиране на стратиграфските данни с цел установяване и документиране на последователността при създаването на културни пластове и хронология на проучваните комплекси. Цели на курса са запознаването на студентите с различните оптически инструменти и основните методи по тяхното използване при теренни проучвания и изграждане на умения по интерпретацията на получените от тази дейност данни.
Преподавател(и):
гл. ас. Живко Узунов д-р
доц. Боян Думанов д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти ще получат знания и умения по използване на оптическите измервателни уреди и тяхното приложение в археологическите теренни проучвания на недвижими паметници. Практически те ще задълбочат знанията си в разчитане на топографски планове и карти, и пренасянето на новопридобити данни върху вече готови подложки. Ще бъдат развити самостоятелните умения по измерване на дължини, ъгли, превишения и конкретните им приложения в археологическата документация.
Предварителни изисквания:
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Проект
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Видове оптически инструменти. Устройство и функция на оптичния нивелир, теодолит и тотална станция.
- Приложение на оптическите уреди в археологията. История на развитие. Форма и размери на Земята. Мерни единици и мащаби. Средства за изчисления.
- Традиционни методи за изготвяне на заснемания на недвижими археологически паметници и ситуирането им върху топографски карти. Разграфка и номенклатура на картите и плановете.
- Измерване на ъгли и дължини. Нивелация – измервания на превишения и определяне на височини на точки от земната повърхност.
Литература по темите:
Атанасов, Ст., Л. Тодоров, П. Хинчева. 1990. Геодезия. София.
Burke, H., C. Smith. 2004. The Archaeologist’s Field Handbook.Singapore.
Drewett, P. 1999. Field Archaeology: An Introduction. London.
Gamble, C. 2001. Archaeology: The Basics. London.
Howard, Ph. 2007. Archaeological Surveying and Mapping. Recording and Depicting the Landscape. New York.
Renfrew, C., P. Bahn. 2004. Archaeology: Theories, Methods and Practice. London.
Robertson, E.C., J. D. Seibert, D.C. Fernandez, M.C. Zender. 2006. Space and Spatial Analysis in Archaeology. Calgary.
Torge, W. 1991. Geodesy. New York.