ARHB869 Стаж "Теренни археологически проучвания"
Анотация:
Целите на археологическите проучвания като част от обучението на студентите може да се сведе до три най-значими аспекта от провеждането на полеви школи – изучаване на населението, икономическият потенциал на даден микрорегион през древността и тяхното отражение върху живота на хората и околната среда или терена на който се развива тази дейност през вековете. Практическият курс се състои от лекции, семинари и практически занимания, насочени към комплексното проучване на определен микрорегион в контекста на общата култура на съвременните български земи от Праисторията до Средновековието. Основата е поставена върху видимите археологически структури в изследователските обекти на департамента. Освен комплексното изследване, акцентът на курса е изтеглен и към отделни аспекти, засягащи обществения и частен живот на древното население в дадения микрорегион. Методите, с които поставените цели ще бъдат постигнати включват традиционни похвати на историческото образование и археологическите изследвания, както и елементи на интердисциплинарния подход. Теоретичната част на курса включва въвеждащи лекции върху културното наследство на древна Тракия, ролята на физико-географските фактори в живота на населението на Източните Балкани, както и превратната моменти от историята на региона. Семинарните занятия целят запознаването на студентите с теоретичните аспекти на изучавания материал на самия терен. Практическата част цели запознаването с първичния археологически материал, като студентите вземат активно участие в неговата обработка. Практическите занимания в интердисциплинарните изследвания са свързани с изучаването, на терена върху който е разположена проучваната археологическа структура и цялостния географски контекст. Голяма част от престоя си в района на обекта, студентите ще прекарат в теренна работа, изучавайки емпиричния материал в неговата непосредствена среда. Курсът не цели единствено повишаване квалификацията на студентите, изучаващи археология, но и на тези, които искат на развият аналитичното си мислене в търсене на причинно-следствени връзки, взаимодействие видима култура – околна среда и приложение на теорията спрямо практиката.
Преподавател(и):
гл. ас. Живко Узунов д-р
гл. ас. Петранка Неделчева д-р
доц. Боян Думанов д-р
гл. ас. Богдан Атанасов д-р
доц. Илиян Боянов д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
• Познават историята и материалната култура на определен микрорегион и методите на вписването му в общия контекст; методите на проучване, които представените археологически структури изискват; основните начини за възстановка на древния ландашфт чрез използване на възможностите на географските информационни системи; съпоставянето на околната среда спрямо бита и частния живот на древните популациил
2) могат:
• Могат да участват равностойно в теренни проучвания; определят вида и отнасят хронологично емпиричния материал; участват в дискусии върху материалната култура на Източните Балкани; да изискват особености от интердисциплинарния подход от специалистите и максимално да се възползват от възможностите му.
Предварителни изисквания:
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Стаж
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Принципи на археологическите разкопки на праисторически обект
- Принципи на археологическите разкопки на обекти от Тракийската и Римската епохи
- Принципи на археологически разкопки на средновековни обекти
- Изграждане на план-квадратна мрежа
- Репер
- Документиране на археологически структури
- Полева инвентарна книга
- Полеви дневник
- Подготовка на научен отчет