WEBB601 Практики в уеб дизайна и новите медии – II част
Анотация:
В курса студентите ще получат комплекси знания и умения, как да разработват и изграждат специализирани информационни платформи, с различен тип медиийно и мултимедиийно съдържание.
В това число: видеоклипове, филмoви продукции, видео обекти, аудио съдържание, стрийм-поточно видео излъчване в уеб, подкасти, специализирана обработка и конструиране на информационни и рекламни текстове в основните стандартни формати. Целите и задачите на курса включват изследване и практическо прилагане на утвърдени еталнонни практики при изграждането на организацията и програмната структура в уеб базираните медии.
В курса студентите ще се научат да прилагат принципите и правилата на сторителинга в контекста на различни задачи и теми. Важно заначение за повишаване на ефективността на обучението в курса е изучаването и употребата на генератора за HTML , CSS и JavaScript - Framer Builder, който оперира с Node.js и three.js и е стандарт за развитието на динамични сайтове със сложно съдъжание.
Двусеместриалният формат на курса цели, студентите да могат да постигнат задълбочени комплексни познания, според особеностите на материята и да могат да ги прилагат в реални ситуации по конкретни проекти и теми. Същевременно те ще могат да усвоят възможностите на Framer и да го използват целесъобразно, като инструмент за създаване на платформи от този вид и подобни.
Преподавател(и):
доц. Георги Петров д-р
Иван Гинев
Описание на курса:
Компетенции:
Завършилите курса студенти ще знаят:
Ще познават правилата и инструментите на дигиталния сторителинг за уеб медии, съдържание и електронни издания. Ще познават структурата и програмната организация и принципи на работа на електронните медии в уеб. Ще придобият комплесни познания в областа на уеб базираните медии и информационни платформи.
Завършилите курса студенти ще могат:
Ще могат да създават динамични медийни, новинарски и информационни сайтове и платформи с Framer. Ще могат да създават сценарна информационно или фабулно ориентирана структура и програмна схема за поточно, хронологично и тематично организирано мултимедийно и информационно съдържание за уеб.
Предварителни изисквания:
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Въведение в Webflow
- Цвят, типография и логота в Webflow
- Грид системи: организация на дизайна на информационен (медиен ) сайт
- Практическа разработка
- Фоторазказ и фотографско съдържание като елемент на визалния разказ
- Дизайн на електронна медия с Webflow
- От дизайн до код - HTML, CSS, JavaScript, експорт на код
- Трансформации: от статичен към динамичен сайт и обратно
- Практическа разработка
- Навигация, бутони и списъчни менюта в Webflow
- От хедър до футър
- Практическа разработка
- Web forum – структура, атрибути и инструменти
- Трансформации: от статичен към динамичен сайт и обратно
- Методи за обновяване на актуално съдържание – интегритет на канали за поточно предаване
Литература по темите:
1. Записки по темите от лекциите
2. Franco Nicolás Coronel, Building the Future: Next.js in Action: Mastering Next.js with Tailwind CSS, Prisma, and Socket.io, 2023
3. Carl Jones, UX/UI Design 2022: A Comprehensive UI & UX Guide to Master Web Design and Mobile App Sketches for Beginners and Pros, 2021
4. Tes Mat, Advanced websites prototypes with Framer, 2024