ARHB619 Византийска археология

Анотация:

Епохата на византийското средновековие представя ред от проблеми, характеризиращи района на Източното Средиземноморие като напълно самостоятелен, със специфични особености и облик. Съхранявайки традициите на античността, образоваността на елинизма, градският характер на културата и в същото време приемайки християнската философия, средновековна Византия създава един своеобразен свят, пропит с редки по характера си контрасти и нерядко антагонизъм. Целта на курса е в рамките на 30 учебни часа да бъдат проследени и разисквани основните моменти в културното развитие на византийския свят от гледна точка на светската материална и духовната църковна култура и нейните носители – императорския двор, аристократичните и военни съсловия, провинциално население. Всеки един елемент от тези носители е ангажиран с определен аспект от културното развитие. То е проследено от най-високите му измерения – дворцово и аристократично изкуство, чието съществуване е обусловено от високата икономическа и военна мощ, която достига Източноримската империя, които също са елементи на светската култура. Териториалният обхват включва източните провинции (Мала Азия, Сирия, Северна Африка), Балканите, Италия. Включен е и преглед на периферните зони – Северното Черноморие, Кавказ, Среден Дунав. В границите на тези обширни области се изграждат основите на бъдещия византийски синкретизъм, в който преобладава ролята на Изтока, а негово съсредоточие и конструктивен център е Константинопол.

прочети още
История и археология

Преподавател(и):

доц. Боян Думанов  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят: Познават основните механизми и тенденции, обуславящи развитието на византийската култура; представителни паметници навизантийското изкуство, техният стил и определящите го школи; обща представа за главните политически, социални и културни процеси, които превръщат Византия в мост между античността и средновековието в Европа.

2) могат: Могат да разпознават разнообразни произведения на византийското изкуство при теренна работа и работа в музеи, определят техния характер; подготвят студии от областта на византийското изкуство и култура, както и по теоретични въпроси по проблемите на прехода от античност към средновековие е от ранно средновековие към 12-14 в.; адекватно да участват в международни дискусии по въпроси на византийската археология.


Предварителни изисквания:


Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Увод във византийската археология. История на проучванията. Схващания за Византия и византийците сред хуманистите. Първи просветители на византинизма в Западна Европа. Начало и предпоставки за развитието на византинистиката в Източна Европа и Русия. Тематичен, хронологичен и териториален обхват.
  2. Граници на византийската общност. Основания за дефиницията. Физико-географска характеристика и население. Пътни възли и комуникации. Морски транспорт и корабоплаване. Характеристика на граничните и периферни територии – Великата степ, Кавказ, Персия, Арабския полуостров, Северна Африка.
  3. Константинопол – център на византийската култура. История и развитие на идеята за Втория Рим. Рим и имперски столици в късната Римска империя (“Рим е там, където е императорът”). Място и значение в политическата и културна история на Източноримската империя Писмени сведения за историята на Константинопол. Градоустройство и топография. Обществени места и центрове на градския живот. Представителни граждански сгради. Столичният град – център на византийския синкретизъм.
  4. Тесалоника – “Вторият” град на империята. Писмени сведения. Историческа топография, градоустройство и архитектура. Представителни обществени сгради. Място и значение в културния и икономически живот на империята.
  5. Развитие и значение на византийския град. Градският характер на византийската култура. Развитие на градовете през ранновизантийския период. Първостепенни и второстепенни центрове (Атиохия, Александрия, Атина, Коринт, Херсон, Монемвасия, Анемуриум). Класификация и значение. Икономически облик. Градът през “тъмните векове”. Аграризация на стопанството. Трансформация през 10 и 11 в. Градът след Кръстоносните походи.
  6. Християнският храм. Начало и развитие на християнската култова архитектура през ранновизантийския период. Видове паметници. Устройство на отделните части и връзка с литургиката. Архитектурни конструкции и планови решения. Роля на източните провинции. Иконоборческият период и отражението му върху култовата архитектура. Утвърждаване и развитие на византийския стил през 10 и 11 в. Кръстоносните походи и източноправославната църковна архитектура след тях. Късновизантийски стил.
  7. Светска култура на Византия. Носители и поръчители. Дворцово изкуство. Изражения на култа към личността на императора. Императорски портрети – скулптура на ранновизантийския период, мозаечни и стенописни изображения. Императорски изображения от периода на “тъмните” векове, Македонската, Комниновата и Палеологовата династии. Развитие на императорските инсигнии. Отражение и влияние върху владетелската визия на съседните държави (България, Сърбия, Русия). Аристократични портрети.
  8. Тенденции в развитието на византийската живопис. Периодизация и стилово определение. Мозайки, стенописи и икони. Източно изкуство. Иконоборство и отражението му върху живописта. Мотиви и сюжети.
  9. Приложни изкуства и занаяти. Торевтика и ювелирство. Производствени техники и стилове. Антични традиции и приемственост (Византийски антик). Декоративна скулптура. Керамично производство. Текстил – коприна – пътища на внасяне, методи на обработка и украса, сюжети; памук. Обработка на кост.
  10. Бит и всекидневие. Византийското жилище. Икономика на домашното стопанство. Храна, вино и свободно време.
  11. Смъртта във Византия. Некрополи и погребален обряд. Археологически аспекти на литургиката. Надгробни паметници. Представи за Рая и Ада, отразени в писмените паметници и произведенията на живописта.
  12. Византийският Полемос. Византийското разбиране за “Полемос движи света”. Военни трактати. Видове войски и тактика. Изкуството на обсадата. Развитие и упадък на военния флот. Нападателно и отбранително въоръжение – видове оръжия. Центрове на изработка.
  13. История на византийската икономика І. Градовете като центрове на икономическия живот. Видове производство. Вътрешни и външни търговски връзки – археологически аспекти. Индустрия. Аграрна икономика.
  14. История на византийската икономика ІІ. Парична икономика и монетна циркулация.
  15. Основни тенденции в развитието на византийската култура от основаването на Константинопол до залеза на империята. Фактори на византийската култура. Антична традиция, елинизъм, градска култура, полиетнизъм и християнство.

Литература по темите:

АЙНАЛОВ,Д.В. Эллинистические основы византийского искусства. СПб. 1900/1901

АНГЕЛОВ,Д. Византия. Възход и залез на една империя,С.,1991

АНГЕЛОВ,Д. Византия. Духовна култура. Стара Загора, 1994

АНДРЕЕВА,М.А. Очерки по культуре византийского двора в ХІІІ в. Прага, 1927

БАКАЛОВ,Г. Византия.Културно-политически очерци,С.,1993, 2000

БАКАЛОВ,Г. Ролята на византийската ойкуменическа доктрина в политическия живот на Московска Русия (втората половина на ХV-края на ХVІ в.) В: Исторически преглед, 5 (1980)

БАКАЛОВ,Г.Ранновизантийската доктрана за властта.

В: Studia protobulgarica et medievalia europensia. В чест на проф.Веселен Бешевлиев УИ "Св.св.Кирил и Методий" Велико Търново, 1993

БАКАЛОВ,Г.Провиденциализмът в държавната идеология на Византийската империя В: Сб. в чест на акад.Димитър Ангелов БАН, С., 1994

БАКАЛОВ,Г.Византия между Изтока и Запада. Културно-политически паралели В:Историческо бъдеще, 2 (1997)

БАКАЛОВ,Г.Висшето образовение във Византия В: Сп.Studium,1 (2001)

БЕЗОБРАЗОВ,П.В. Очерки византийской культуры, СПб., 1919

БОЖИЛОВ,И. И др.Византийските василевси, С.,1997

БОЛОТОВ,В. К истории императора Ираклия.В: Ввр.,14,1907

ВАСИЛЬЕВ,А.А. Падение Византии.Эпоха Палеологов (1261-1453), Петербург, 1925

ВАЧКОВА,В. Въображеми и реални граници в раносредновековна Европа. Университетско издателство, С.,2001

ВАЧКОВА,В. Император Ираклий - "първият кърстоносец" или последният воювал под знака на лабарума защитник на Новия Рим.- В: Минало, 4 (1998)

ВЕРНАДСКИИ,Г. Византийское учение о власти царя и патрираха. В: Recull Kondakov,Prague,1926

ВИН,Ю.Я. Проблема идейного и культурного влияния Византии на Русь в свете концепции "Византийского содружества" В: Сб. Русь между Востоком пи Западам:культура и общество Х-ХVII вв. ч.I,М.,1991

ГОЛЬДБЕРГ,А.Л. К предистории идеи "Москва - третий Рим".В: Культурное наследие древней Руси, М., 1976

ГУАР,Ж. Восточная церковь и римская супрематия в эпоху иконоборчества. В: Символ,14,дек.1985

ДИЛЬ,Ш. Юстиниан.Византийская цивилизация в VI в. Спб.,1908

ДИЛ,Ш. Византия.Величие и упадък,Париж,1919

ДИЛ,Ш и А.РАМБО. Византия.Културно-политически очерци. С.,1930

ДУЙЧЕВ,И. Византия и славянския свят, С.,1998

ЖАВОРНИКОВ,П.И. Избирание и коранации никейских имепаротров.-В:ВВр.,49,1988

КАЖДАН,А.П. и А.УОРТЪН ЕПСТЕЙН, Византийската култура ХІ-ХІІ в.Промени и тенденции, Faber, 2001

КОЧЕВ,Н. Схизма 1054 г. и отношения Запад-Восток.В: Studia Balkanica, С.,1991

КОЧЕВ,Н. Образът на владетеля според Никофор Влемид.В: Сб.Византийското наследство и Балканите, Пловдив,2002

КУРБАТОВ,Г.Л. История Византии. От античности к феодализму, М., 1984

КУРБАТОВ,Г.Л. Византия в VI столетии, М.,1959

ЛИТАВРИН,Г.Г. Как са живели византийците.С.,1984

ЛИТАВРИН,Г.Г. Политическая тероия Византии с середини VII до начало ХIII в.-В: Культура Византии, Т.II,М.,1989

ЛИХАЧЬОВА,В.Д. Изкуството на Византия ІV-ХV в. С., 1987

ЛОПАРЕВ,Х.М. К чину царского коронования в Византии. СПб.,1913

МАЦУРЕК,И. Турецкая опасность и средняя Европа накануне и во время падения Констнатниполя, В:BSl,14,1953

ОБОЛЕНСКИ,Д. Византийската общност.Източна Европа 500-1453 г.Университетско издателство, С.,2001

ОСТРОГОРСКИ,Г. Однос цркве и државе у Византиjи.В:Сабрана дела,т.V.Београд,1970

ОСТРОГОРСКИЙ,Г.Эволюция византийского обряда коронования. В: Византия, южние славяне, Древняя Русь, Западная Европа. Искусство и культура, М.,1972

ПОЛЯКОВСКАЯ,М.А. К характеристике византийской образованости: учителя и ученики. В: АДСВ,1987

ПОЛЯКОВСКАЯ,М.Я. и А.А.ЧЕКАЛОВА, Византия: быт и нравы, М.,1989

РОСТОВЦЕВ,М.И. Залезът на античната цивилизация, С.,1924

РЪНСИМАН,Ст. Падането на Константининопол, С.,1971

СЮЗЮМОВ,М.Я. Разделения церквей в 1054 г..В: Вопоси истории, 8, 1956

СЮЗЮМОВМ.Я. Проблемы иконоборчества. В: Учен. запыс. Свредловского госуд. института. Свредловск,1948

УДАЛЬЦОВА,З.В. Роль византийских традиции в культурном развитии Европы В : Сб.Идейно-политическая борьба в средневековом обществе, М., 1984

УДАЛЬЦОВА,З.В. Образование великой империи.Новии Рим на берегу Босфора.В: Сб.Византийская культура,М.,1988

УДАЛЬЦОВА,З.В. Дипломатия ранней Византии в изображения современников.В: Культура Византии Т.I,М.,1984

ХУНГЕР,Х. Империя на ново средище.Християнският дух на византийската култура. Изд.ЛИК, С.,2000

AHRWEILER,H. Byzance et la mer. La marine de guere, la politique et les institutiones maritimes de Byzance aux VII-XV siecles, Paris, 1966

AHRWEILER,H. L'empire byzantine. In: Les Grandes Empires, Bruxelles, 1973

ALFOLDI,A. Die Ausgestaltung des monarchischen Zeremoniells am romische Kaiserhofe. In: Mittel.d.Dtsch.Archeol.Inst.Rom.Abt,49,1934

ANASTAS,M.V. The History of Byzantine Science. In: DOP,16,1962

ARNOTT,P.D. The Byzantines and their World, London, 1973

BARKER,J.M. Justinian and the Later Roman Empire, Madison, 1966

BECK,M. Alexios Komnenos zwischen Normanden und Turken.In: Actes des XIe Intern.Byzantin.Kongresses,Munchen,1958

BREHIER,L. Notes sur l'histoire de l'enseignement supeeriore a Constantinople. In: Byzantion,III,1926 fasc.1

CHARANIS,P. Church and State in the Later Roman Empire, Thessaloniki, 1974

DVORNIK,F Byzanz und der romische Primat,Stuttgart,1966

FERDINAND,L. La fin du monde antique et le debout du Moyen Age,Paris,1968

GENAKOPULOS,D. Byzantium Church, society and civiliztions seen trough contemporapy eyes. Chicago,1984

GRABAR,A. Byzanz. Die byzantinische Kunst des Mittelalters (vom 8 bis 15 Jahrhundert) Baden-Baden,1966

GRABAR,A. L'empereure dans l'art byzantin, Paris,1932

JUJIE,M. Le Schisme Byzantin, Paris,1941

MANGO,C. The Art of the Byzantin Empire 312-1453, London, 1972

RUNCIMAN,St. The Last Byzantine Renaissance, Cambridge, 1970

SCHRAMM,P. Kaiser, Konige und Papste. Beitrage zur allgemeinen Geschichte, I,Stuttgart,1968

SCHLUMBERGER,G. Un empereur de Byzance a Paris et a Londre.In: Byzance et Croisade.Pages medievales,Paris,1927

WALTER,G. La vie quotidienne a Byzance au siecle des Comnenes (1081-1180), Paris, 1966