MUSD006 Законодателство в музикалните изкуства

Анотация:

Курсът е предназначен за студенти от програма "Музика": модул "Тонрежисура, музикален мениджмънт" и др. Курсът има цел да даде най-общи теоретични и практически познания на докторантите за авторскоправното законодателство в Р България и по-специално за закрилата на музикалното изкуство. Преподаването предвижда запознаване с обектите на авторското право: произведенията на литературата, науката и изкуството, както и с правата на техните създатели и носители. Специално е разгледано музикалното произведение като обект на авторското право. Отделено е място и на авторските договори – динамиката на авторското право: договор за издаване на музикално произведение; договор за възпроизвеждане и разпространение на звукозаписи, договор за създаване и използване на филмова музика и др. Акцентира се на проблемите относно защитата на тези права, като се разглеждат трите форми на отговорност при нарушение на авторските и сродните права: гражданско- правна, административно- правна и наказателна. Студентите се запознават и с международно- правната закрила на авторското право и сродните му права, както и с основните международни конвенция – Бернска, Универсална конвенция за авторско право, Римска конвенция за закрила на сродните права.

Преподаването на учебната дисциплина и на учебната програма са органически свързани със съдържанието на Закона за авторското право и сродните му права.

прочети още
Музика

Преподавател(и):

проф. Веселина Манева  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

КОМПЕТЕНЦИИ

Успешно завършилите курса докторанти:

1) знаят: Нормативната уредба на законодателството в музиката у нас- Законът за авторското право и сродните му права

2) могат: Да се ориентират и практически да прилагат получените знания в тази насока.


Предварителни изисквания:
ПРЕДВАРИТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ

Докторантите да имат знания и/или умения в съответното музикално направление

Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Възникване и развитие на авторскоправната закрила. Развитие и източници на българското авторско право. Същност на интелектуалната собственост и нейното място в системата на българското право. Съпоставка между интелектуална и индустриална собственост.
  2. Поява и развитие на международноправната закрила на авторското право. Бернска конвенция. Обща характеристика. Универсална конвенция за авторско право. Особености на англо-американското и континенталното разбиране за авторско право. Правна същност и проблеми на информационното общество.
  3. Обекти на закрила, според Закона за авторското право и сродните му права. Дизайнът като обект на закрила от индустриалното законодателство и от ЗАПСП.
  4. Обекти, изключени от закрила. Производни произведения. Римейк, кавър, музикален аранжимент. Особени обекти на закрила – компютърни програми и бази данни.
  5. Субекти на авторското право – автори, съавтори, наследници. Юридическите лица като носители на авторско право.
  6. Съдържание на авторското право. Общи положения. Неимуществени права на авторите. Имуществени права на авторите.
  7. Ограничения на авторското право.
  8. Времетраене на авторското право.
  9. Обща характеристика на авторските договори. Издателски договор.Договор за публикуване на произведение в периодичния печат. Публикуване на музикално произведение Други авторски договори – договор за публично представяне, публично изпълнение, възпроизвеждане и разпространение на звукозаписи. Договори за създаване и използване на филми и други аудиовизуални произведения. Договори за използване на компютърни програми и бази данни.
  10. Закрила на сродните права – международноправна уредба. Закрила на сродните права в българското право. Права на артистите-изпълнители.
  11. Права на продуцентите на звукозаписи и на филмовите продуценти. Права на радио-телевизионните организации. Права на производителите на бази данни и на компютърни програми.
  12. Колективно управление на авторските и сродни права. Същност и механизъм на осъществяване. Организации за колективно управление на права. Независими дружества за управление на права.
  13. Защита на авторското право и на сродните му права. Гражданско-правна защита. Наказателно-правна защита. Гранични мерки. Административно-наказателни разпоредби.

Литература по темите:

1. Саракинов, Г., Авторско право и сродните му права в Р България, Сиби, С., 2007

2. Манева, В. Авторското право на преводача, - Правна мисъл, 2017, бр. 3

3. Манева, В. Цитирането в авторското право, - Правна мисъл, 2020, бр. 3, 37-61 с.

4. Коджабашев, М., Интелектуална собственост, НБУ, С., 2002 г.