DEVM101 Мозък и развитие на психичните функции

Анотация:

Целта на този курс е да се разгледат основните страни от развитието на човешкия мозък и развитието на психичните функции. Това включва:

- запознаване с развитието на сетивни, двигателни, вегетативни и когнитивни функции на нервната система;

- запознаване с прилаганите методи за изследване развитието на нервната система;

- запознаване с ролята на хормоните, генетичните фактори и факторите на средата за структурното и функционално развитие на мозъка и психичните процеси.

прочети още
Психология на развитието

Преподавател(и):

доц. Маргарита Станкова  д-р
гл. ас. Армине Джанян  д-р
проф. Ивайло Търнев  д.н.
гл. ас. Кирил Костов  д-р
гл. ас. Иво Попиванов  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

• за структурната и функционална организация на нервната система;

• фактори на средата, или личния опит в хода на индивидуалното развитие допринасящи за оформяне на висшите мозъчни процеси.

2) могат:

• да оценяват качествените промени настъпили в резултат от развитието на детето;

• да разглеждат в критичен план различните фактори определящи човешкото развитие;

• да разглеждат в критичен план резултати от изследвания на нервната система;

• да придобият умения за контрол върху факторите на средата, които определят развитието на езиковите функции, емоциите, психичните особености, и интелектуалния потенциал.


Предварителни изисквания:
Няма

Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Структурна и функционална характеристика на нервната система - централна, периферна, вегетативна.
  2. Ембрионално развитие на мозъка. Неврогенеза, синаптогенеза и миелинизация в развитието на мозъка.
  3. Генетични фактори и фактори на средата в развитието на мозъка и психичните процеси.
  4. Влияние на хормоните върху структурното и функционално развитие на мозъка.
  5. Развитие на сетивните функции на нервната система. Общи принципи за приемане и преработка на сетивната информация. Периферни и централни рецептивни полета. Общи принципи на коровата обработка на сетивната информация.
  6. Развитие на сензомоторните системи. Физиология на мускулите и регулация на движенията. Гръбначно-мозъчни, стволови и корови механизми на регулация на движенията. Роля на базалните ганглии и малкия мозък в регулацията на движенията. Волеви движения.
  7. Вегетативни функции на нервната система. Структурни и функционални особености на вегетативната нервна система. Центрове регулиращи вегетативните функции. Неврофизиология на хипоталамуса и лимбичната система.
  8. Неврофизиологични основи и развитие на обучение, памет и езикови функции.
  9. Неврофизиологични основи и развитие на емоции, мотивация, мислене и съзнание.
  10. Тест
  11. Интегративни и когнитивни функции на нервната система. Специфични функции на отделните дялове и полета на мозъчната кора.
  12. Развитие и функционална роля на префронталната кора.
  13. Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери и полов диморфизъм.
  14. Пластичност на нервната система.
  15. Представяне на самостоятелни проекти.

Литература по темите:

• Пирьова, Б. – Невробиологични основи на детското развитие (2008). Изд. НБУ.

- Това е специализиран учебник за студенти по психология и по-специално за студенти от магистърската програма “Психология на развитието”. Представя съвременните разбирания за взаимоотношенията между наследствените фактори и влиянието на средата за детското развитие, най-често срещаните вродени и наследствени заболявания и др. (Намира се на книжния пазар и в Библиотека НБУ).

• Крайг, Г. и Д. Бокум (2002) – Психология развития (превод от руски) Изд. Питер Москва, Санкт-Петербург.

- Това е книга, в която са отразени научни знания от психологията, биологията, социологията на детското развитие, едновременно с принципите на здравословното отглеждане на децата. (Намира се в Библиотека НБУ).

• Пирьова, Б. – Биологична психология (учебник за студенти по психология), Изд. Веда Словена – ЖГ, София, 2000.

- Това е специализиран учебник за студенти по психология към НБУ и представя съвременните разбирания за биологичните процеси, които влияят върху човешкото поведение. Препоръчва се ползването на гл. 6, 11, 13 и 14. (Намира се на книжния пазар и в Библиотека НБУ, сигн. 61 П 539).

• Сиймън Джон, Кенрик Дъглас – Психология. Изд. НБУ 2002 от серията "Основни книги по общо образование - Artes liberales" Превод от английски под редакцията на Е. Паспаланова.

- Това е специализиран учебник за студенти по психология, в който са застъпени и проблемите на невробиологията. Препоръчва се ползването на гл. 9 до 14. (Намира се на книжния пазар и в Библиотека НБУ).

• Маслоу Ейбрахам. Мотивация и личност. София, Изд. къща "Кибея", 2001 (1-ва и 2-ра част).

- Авторът принадлежи към една от най-популярните школи в съвременната психология - "хуманистичната психология", която дава насоки за всеки един човек да постигане личен успех и прогрес на обществото в което живее. Неговата теория за йерархията на потребностите е част от съвременната психология. (Намира се на книжния пазар и в библиотеката на НБУ, сигн. 159 923/М 377).

• Корочкин, Л.И., А.Т. Михайлов Введение в нейрогенетику. Москва, Изд. Наука 2000.

- Книгата е предназначена за студенти изучаващи невробиология и неврогенетика. Разгледани са проблемите за генен контрол в развитието на нервната система и връзката между гени и поведение. Представени са експериментални модели в областта на генетичната определеност на поведението (библиотеката на НБУ, сигн. 57, К 857).

• Чавдаров Д. (2006). Проблемни деца. Академично издателство “Проф. Марин Дринов”.

- В книгата са представени етапите на умственото развитие на децата и отклоненията в интелектуалното развитие, способността за обучение и поведението. Специален интерес представлява изложението за влиянието на лекарствените средства върху мозъчните функции.

• Vander Zander, J.W. Human development. Mc. Grow Hill, Inc. 1993.

- Книгата е четвърто попълнено издание на основен учебник на университета в Охайо. В нея в интердисциплинарен план са представени основните проблеми на физическото и психическо развитие на човека от ембрионалния период до неговата смърт. Богато илюстриран, с множество примери, обяснителни речници към всеки раздел и дискусионни текстове. Препоръчват се ползването на глави от 1-ва до 12-а вкл. (библиотеката на НБУ, сигн. 195 923 V26).

• Papalia, D.E., Olds, S.W. Human development. McGrow-Hill, Inc. 1995.

- Книгата е разширено учебно ръководство за изучаване продължаващото през целия жизнен цикъл развитие на човека с посочване на взаимодействията от наследствеността и факторите на средата. Разглежда се физическото интелектуалното, социално и личностното развитие. Препоръчва се ползването на глави 1- ва до 11-а вкл. (библиотеката на НБУ, сигн. 159 923, Р23).

• Nelson, Charles and Monica Luciana (Ed). Handbook of Developmental Cognitive Neuroscience. Massachusetts Inst. of Technology Press, 2001.

- Основно международно утвърдено ръководство. Намира се в библиотеката на НБУ. Сигн. 159.93, Н22.

• Mitchell, Peter & Fenja Ziegler (2007). Fundamentals of Development. The Psychology of Childhood. Psychology Press, East Sussex, UK.

- Книгата е въвеждащо учебно помагало в областта на социалното, емоционално и когнитивно развитие на децата с обобщение на най-съвременните схващания в областта. Намира се в библиотеката на НБУ. Сигн. 159.922, М76.

Средства за оценяване:

• 3 кратки теста – 30%

• Изпит – 30 %

• Проект – 40%