TCMB132 Конвергенция на информационните технологии и високотехнологичните комуникации в мрежите на бъдещето
Анотация:
Курсът включва въпроси за същността и развитието на ИКТ сектора (информационни и комуникационни технологии). Услуги в ИКТ сектора. Развитие на интеграцията и конвергенцията в телекомуникационните мрежи. Аутсорсинг на ИКТ услуги и приложения. Видове мрежи, тенденции за тяхното интегриране и предпоставки за конвергенция на технологиите и услугите.
Хибридни мрежи. Реализация на мрежови решения за хибридни мрежи. Универсални (унифицирани) комуникации.
Разгледани са развитието на мрежовите структури в перспективните технологии на бъдещите мрежи (Cloud, Fog, Edge, MEC). Конвергенция на телекомуникационните и компютърните мрежи (Network and computing convergence).
Технология на конвергентна архитектура NхGN (Next Generation Network). Функционалност и примери за реализация на конвергирана архитектура в NхGN. Основни характеристики при реализация на конвергирана архитектура в NхGN. Услуги и приложения. Конвергенция на мрежите и услугите. Особености на въвеждането на конвергентни услуги. Стандартизация. Политики и етапи на преход към конвергентни услуги. Икономически аспекти. Аспекти на регулацията. Нов етап на конвергенция - мрежи от ново поколение (NwGN).
Включени са въпроси за конвергенцията в корпоративните мрежи - архитектури, структури и мрежи на Интернет на нещата IoT (Internet of Things).
Принципи на конвергенция и основни характеристики в бъдещите мрежи към 2025. Конвергенция в безжичния достъп и в основната мрежа на бъдещите мрежи към 2025. Технически иновации за конвергенция към 2025: 5.5G, IPv6+, интелигентност. Поколения конвергирана ИТ инфраструктура.
Перспективи в развитието на конвергираните мрежи. Ключови области на развитие. Перспективи за развитие на 6G и 7G. Влияние на изкуствения интелект AI (Artificial Intelligence) в мрежите на бъдещето. Развитие на изкуствения интелект и неговото приложение в телекомуникационните мрежи и услуги
Преподавател(и):
доц. Васил Къдрев д-р
гл. ас. Цветелина Симеонова д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
• същността и развитието на ИКТ сектора; хибридни мрежи; универсални (унифицирани) комуникации.
• мрежови структури в перспективните технологии на бъдещите мрежи (Cloud, Fog, Edge, MEC). технология на конвергентна архитектура NхGN (Next Generation Network); нов етап на конвергенция - мрежи от ново поколение (NwGN).
• конвергенция в корпоративните мрежи - архитектури, структури и мрежи на Интернет на нещата; технологии за всеобща мобилна свързаност (5G) като предпоставка за конвергенция; поколения конвергенция в технологиите.
• перспективи в развитието на конвергираните мрежи, за развитие на 6G и 7G; влияние на изкуствения интелект в мрежите на бъдещето.
2) могат:
• да използват различни методи за конвергенция в мрежите и услугите;
• да извършват оценка и избор на подходяща архитектура на конвергирана мрежа.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:
• Добра грамотност в областта на пакетните телекомуникационни мрежи, интернет, компютърните системи и техните операционни системи.
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Конвергенция на технологии и приложения
- Принципи на конвергенция в мрежите (NxGN и NwGN)
- Конвергенция при 5G. Безжични и клетъчни технологии
- Конвергенция при Интернет на нещата IoT - 1 част
- Конвергенция при Интернет на нещата IoT - 2 част
- Принципи на конвергенция в бъдещите мрежи. Основни характеристики на конвергенцията в бъдещите мрежи
- Конвергенция в безжичния достъп и в основната мрежа в бъдещите мрежи
- Технически иновации за конвергенция: 5.5G, IPv6+, интелигентност. Поколения конвергирана ИТ инфраструктура
- Особености и иновации при внедряването на IPv6 в индустрията. Конвергенция на мрежовите и облачни технологии
- Перспективи в развитието на конвергираните мрежи. Ключови области за развитие. Перспективи за развитие на 6G и 7G. Влияние на изкуствения интелект AI (Artificial Intelligence) в мрежите на бъдещето.
- Конвергенция на услугите при изкуствения интелект на нещата AIoT (Artificial Intelligence of Things), компютинг в периферията и 5G
- Особености на изискванията за интегрирани услуги базирани на технологиите изкуствен интелект AI (Artificial Intelligence) и интернет на нещата IoT (Internet of Things)
- Специфика при предоставянето на интегрирани услуги в условията на конвергенция на технологиите IoT (Internet of Things) и AI (Artificial Intelligence)
- Особености на подходи за интеграция и конвергенция при киберсигурността
- Развитие на технологиите, приложенията и мотивацията на пазара към 2030 г. и след това
Литература по темите:
1. Цанков Б. Телекомуникации. Фиксирани, мобилни и IP. Нови знания, С., 2006.
2. Мерджанов П., Телекомуникационни мрежи. ч. 1 и ч. 2, Нови знания, 2007.
3. Къдрев В., А. Гушев Комутационна и мултиплексна техника. Изд. ВТУ, София, 2011.
4. Пенчева Е., И. Атанасов Мобилни мрежи – част 1 и 2. ТУ-София, 2007.
5. Къдрев В. Развитие на протоколите за сигнализация в перспективните технологии на бъдещите мрежи. Монография, Изд. „Асеневци”, София, 336 с., 2020, ISBN 978-619-7586-05-3
6. Симеонова Цв. Развитие на перспективните технологии в "Интернет на свързаните неща" IoT ((Internet of Things). Монография, Изд. „Асеневци”, София, 362 с., 2021, ISBN 978-619-7586-25-1
7. Umesh Hodeghatta Rao & Umesha Nayak. The InfoSec Handbook. An Introduction to Information Security. Publisher Apress Berkeley, CA, 2014, p. 376, https://doi.org/10.1007/978-1-4302-6383-8
8. Павлов М. и колектив. Наръчник за обучение по киберсигурност. Проект „Повишаване квалификацията на служителите от администрацията“, осъществяван с финансовата подкрепа на ОПАК, съфинансирана от ЕС чрез ЕСФ”, съгласно Договор № К13-22-1/05.03.2014 г., 271 стр. 2015.