CELB030 Инфекциозни причинители и имунен отговор
Анотация:
Курсът ще представи въведение в основните понятия и концепции в имунологията. Студентите ще разберат как функционира имунната система и защо тя разпознава инфекциозни агенти (вируси, бактерии), но толерира структури от нашето тяло или коменсалната микрофлора. Те ще научат кои са основните елементи, клетки, тъкани и органи, включени в имунния отговор и кои са ключовите механизми, които регулират силата и продължителността му, както и компонентите на хуморалния и клетъчно-медииран имунитет. Студентите ще получат допълнително знания за протичане на имунен отговор при реакциите на свръхчувствителност и за нарушаване на имунологичната толерантност при автоимунитет. Студентите ще изучат механизмите за избягване на имунитета от бактерии и и вируси и методите за профилактика и лечение на инфекциозните заболявания. Обучението на студентите ще включва лекционен материал и тестови упражнения на предадения материал след всяка тема.
Преподавател(и):
доц. Петя Димитрова д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Придобиване на знания за:
• основни догми и понятия в съвременната имунология
• основни механизми за контрол на имунния отговор
Придобиване на умения за:
• Използване на терминологията и знанията с разбиране
• Структуриране на научна информация по определена тема и възпроизвеждане на материала
Предварителни изисквания:
основни знания по биология
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Основни концепции в имунологията. Историческо развитие на имунологията. Eволюция на имунната система. Основни концепции за вродения имунитет. Основни концепции за придобития имунитет. Ефекторни механизми на имунния отговор.
- Органи на имунната система и първа линия на защита. Органи на имунната система. Външни бариери.
- Вроден имунитет: система на комплемента. Система на комплемента –въведение и принципи на действие. Система на комплемента – компоненти на системата на комплемента. Лектинов път на активиране на комплемента. Класически път на активиране на комплемента. Алтернативен път на активиране на комплемента.
- Вроден имунитет – начало на имунен отговор. Клетки на вродения имунитет. Механизми за разпознаване от вродения имунитет – Рецептори и сигнални пътища. Начало на имунния отговор – възпаление. Антиген-представящи клетки – взаимодействие между вроден и придобит имунитет
- Придобит имунитет: В клетки и антитела. Антитела. Развитие на В лимфоцити. Реаранжиране на В клетъчен рецептор. Активиране на В лимфоцити – сигнални пътища.
- Придобит имунитет: T клетки и главен комплекс за тъканна съвместимост (MHC). Главен комплекс за тъканна съвместимост (MHC). Развитие на Т лимфоцити. Реаранжиране на Т клетъчен рецептор. Активиране на Т лимфоцити – сигнални пътища.
- Хуморален имунен отговор. Начало на хуморален имунен отговор – взаимодействие между Т и В клетки Активиране на В клетки в герминативните центрове – соматична мутация и изотипно превключване. В клетъчен отговор индуциран от Т-зависими антигени. Поликлонален В клетъчен отговор индуциран от Т-независими антигени. Разпространение и функции на изотипните класове имуноглобулини.
- Клетъчно-медииран имунен отговор. Начало на клетъчно-медииран имунен отговор –взаимодействие между Т клетки и антиген-представящи клетки във вторични лимфоидни органи. Хелпърни Т клетъчни ефектори –хетерогенност и цитокинова мрежа. Цитотоксични Т клетъчни ефектори и механизми за индуциране на Т-клетъчна цитотоксичност.
- Регулация на имунния отговор и имунологична памет. Интегриране на взаимодействието между вродения и придобит имунитет. Имунологична памет.
- Преговор и тест за елементи и развитие на имунен отговор.
- Реакции на свръхчувствителност. Реакции от бърз тип свърхчувствителност. Реакции от забавен тип свърхчувствителност. Алергии и алергични заболявания – роля на генетични фактори и на фактори на средата. Случаи от клиничната практика или научна публикация – дискусия с опонент.
- Имунологична толераност, автоимунитет и автоимунни заболявания. Т клетъчна толеранност – централна и периферна. В клетъчна толераност – централна и периферна. Автоимунитет – генетични фактори. Автоимунни заболявания.
- Вирусни и бактериални заболявания и имунитет. Имунен отговор срещу бактерии. Стратегии за избягване и компроментиране на имунния отговор от бактерии Имунен отговор срещу вируси. Стратегии за избягване и компроментиране на имунния отговор от вируси.
- Ваксини и терапевтични подходи за регулация на имунния отговор.
- Преговор и тест за имунологичен отговор при заболявания.
Литература по темите:
• Kenneth Murphy & Casey Weaver. Janeway's Immunobiology 9th Edition (2017). New York, NY, USA: Garland Science, Taylor & Francis Group, LLC. ISBN: 978-0-8153-4505-3.
• Abul Abbas, Andrew H. Lichtman, & Shiv Pillai. Basic Immunology 5th Edition (2016). Elsevier. ISBN: 9780323390828.
• David Male, Jonathan Brostoff, David Roth, & Ivan Roitt. Roitt’s Essential Immunology 13th Edition (2017). John Wiley & Sons, Inc. ISBN-13: 978-1118415771. www.roitt.com
Средства за оценяване: