TCMB302 Електрозахранване на телекомуникационни системи

Анотация:

Курсът „Електрозахранване на телекомуникационни системи“ е специализиращ курс от обучението по телекомуникации и компютърни технологии, който базирайки се на опростен математически апарат, разглежда широк кръг от приложно ориентирани проблеми в областта на силовата електротехника и електроника, свързани с генерирането, преноса, съхранението и преобразуването на електрическата енергия. Лекционният материал се илюстрира с подходящи примери, мултимедийни анимации и софтуер. Лабораторните упражнения дават на студентите възможност практически да синтезират и анализират електронни захранващи схеми и модули, използвани в съвременните телекомуникации, в това число и непрекъсваеми захранвания.

Целта на курса е студентите да получат знания за основните процеси, режими и характеристики в реални електрозахранващи електрически вериги и системи, както и умения за практическото им приложение.

прочети още
Телекомуникации и компютърни технологии

Преподавател(и):

проф. Пламен Цветков  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

• основните понятия в областта на силовата електротехника и електроника;

• основните правила и закони за описание на трифазни електрически вериги;

• процесите на генериране и съхранение на електрическа енергия, както и общата структура и характеристики на електрозахранващите системи в телекомуникациите.

• принципни схеми и действие на преобразувателите на променливо в постоянно напрежение; преобразувателите на постоянно в постоянно напрежение; преобразувателите на постоянно в променливо напрежение; преобразувателите за стабилизиране на променливо напрежение.

• структурни схеми и показатели на мрежови ключови захранващи устройства и структурни схеми и характеристики на системите за непрекъсваемо електрическо захранване

2) могат:

• да синтезират схеми за измерване характеристиките и параметрите на преобразуватели на електрическа енергия;

• да реализират схеми за измерване характеристиките и параметрите на преобразуватели на електрическа енергия;

• да извършат измерване характеристиките и параметрите на преобразуватели на електрическа енергия и да обработят получените резултати


Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:

• да имат основни знания от обучението по електротехника, математика и електроника,

• да умеят да решават задачи от обучението по електротехника, математика и електроника.



Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Мощност в променливотокови вериги: Моментна мощност. Средна мощност. Активна и реактивна мощност, комплексна и пълна мощност. Фактор на мощността и методи за неговото подобряване.
  2. Прости филтри: Нискочестотни и високочестотни филтри. Лентови филтри. Режекторни филтри. Основни съотношения и характеристики. Понятие за честотен спектър и децибели.
  3. Трифазни вериги: Основни класификации, използвани при многофазните вериги. Основни понятия и уравнения. Свързване на трифазни вериги в звезда и триъгълник. Линейни и фазови напрежения и токове. Трифазна мощност.
  4. Захранване на телекомуникационни консуматори: Дефиниция за чувствителен консуматор. Изисквания към електрозахранването на чувствителни консуматори. Изисквания за електромагнитна съвместимост и за качество на електрическата енергия. Стандарти, регламентиращи качеството на електрическата енергия. Параметри в качеството на захранващото мрежово напрежение. Понятие за UPS.
  5. Класификация на системите за непрекъсваемо електрическо напрежение: Статични системи за непрекъсваемо електрическо захранване- структурни схеми; основни технически данни за системите с непрекъсваемо електрическо захранване; начини за захранване на чувствителни консуматори. Динамични системи за непрекъсваемо електрическо захранване. Съхраняване на енергията.
  6. Елементи и блокове за изграждане на системи за непрекъсваемо електрическо захранване- бързодействащи прекъсвачи и превключватели; ключове за прехвърляне на източника; токоизправители: неуправляеми токоизправители; управляеми токоизправители; токоизправители с широчинно-импулсна модулация; силови филтри: активни филтри; пасивни филтри; технически характеристики; мрежови противосмутителни филтри; преобразуватели на постоянно в постоянно напрежение; преобразуватели на постоянно в променливо напрежение
  7. Изисквания за техническа безопасност: Защитни мерки. Заземяване и изравняване на потенциали
  8. Тест
  9. Лаб.1. Изследване на еднополупериодни и двуполупериодни изправители на напрежение
  10. Лаб.2. Изследване на мостови изправители на напрежение
  11. Лаб.3. Изследване на нискочестотен и високочестотен филтри
  12. Лаб.4. Изследване на лентов филтри
  13. Лаб.5. Източници за непрекъсваемо токозахранване (UPS)

Литература по темите:

Препоръчителна литература:

1. Анчев М., М.Минчев , “Системи за непрекъсваемо електрическо захранване (електрическо захранване на “чувствителни “ консуматори)”, С., Авангард, 2005,2006.

2. Минчев М., Й.Шопов, Е.Рац, “ Преобразувателна техника,С,.Авангард, 2006.

3. Бобчева М., Н.Градинаров,Г.Малеев,Е.Попов, М.Анчев, “Силова електроника”,С,. изд.на ТУ-София, 1998,2001.

4. Лекции по дисциплината “Електрически материали и измервания”.

Средства за оценяване:

ТЕКУЩ контрол - два писмени теста върху 100% от материала;

СЕМЕСТРИАЛЕН ИЗПИТ: - Писмен.