GENB001A Математика

Анотация:

• Курсът е уводен и запознава студентите с някои от началните понятия и факти на дискретната и непрекъснатата математика. Независимо че материалът е свързан, той може тематично да се раздели на части с различна големина.

• В първата част се припомнят основни факти за целите, рационалните и ирационалните числа. Студентите се запознават както с комплексните числа, така и с геометричната интерпретация на числата и количествените съотношения между тях.

• Във втората част се прецизират понятията функция, обратна функция и елементарни функции. Въведените нови понятия се илюстрират геометрично, като се използват възможностите на координатните системи. Разглеждат се и примери, когато аналитични задачи се решават по-лесно геометрично. В тази част се разглеждат и основни факти, свързани с понятието граница.

• В третата част се представят основите на математическия анализ. Особено внимание е отделено на възможностите, които опреациите диференциране и интегриране предлагат за изследване на функции, разлагане в редове на функции, ревването на прости диференциални уравнения в ел;ектротехниката и т.н.

• В четвъртата част се представят начални понятия от матричното смятане. Въвеждат се понятията сума на матрици, произведение на матрици, детерминанта на матрица, обратна матрица и ранг на матрица. С тяхна помощ се решават линейни системи и се представят различни приложения в електротехниката и естествените науки.

• Придобитите в курса знания и умения са една необходима част от общата култура на всеки специалист с висше образование и се прилагат в електротехниката, влакнестоотияните телекомуникации и в естествените науки.

прочети още
Телекомуникации и компютърни технологии

Преподавател(и):

доц. Цвета Апостолова  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

комплексните числа и тяхната геометрична интерпретация;

елементарните функции и техните свойства, граница на числова редица и сума на числов ред;

граница на функция, диференциране и интегриране на функция, изследване на функция

координатни системи в равнината и пространството, вектори, матрици и афинни операции с матрици, линейна независимост, детерминанта на матрица, обратна матрица, ранг на матрица, решение на система линейни уравнения;

2) могат:

• да прилагат изучавания апарат за решаване на елементарни математически и приложни задачи;

• да четат и пишат математически тест.


Предварителни изисквания:
• Да имат основни знания от обучението по физика в средното образование, раздели електричество и магнетизъм.

• Да умеят да решават задачи от обучението по математика и физика в средното образование.

Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Обзор на курса. Реални числа.
  2. Проблеми и области на електротехниката. Основни понятия и определения Електрически величини. Елементи на електрическите вериги. Пасивни и активни елементи. Видове електрически вериги. Връзка с материала изложен в курса.
  3. Комплексни числа.( алгебричен вид, реална част, имагинерна част, модул, комплексно спрегнато, събиране, изваждане, умножение и деление на комплексни числа, комплексна равнина
  4. Комплексни числа (координатна система в равнината, геометрична дефиниция на и , тригонометричен вид на комплексните числа, степенуване и коренуване на комплексни числа.)
  5. Функция и обратна функция. (функция, графика на функцията, рестрикция на функция, обратна функция, степенна функция, показателна функция, логаритмична функция, Елементарни функции, Тригонометрични и обратни тригонометрични функции….
  6. Числови редици. (ограничена числова редица, граница, сходяща числова редица, сума, разлика, произведение и частно на числови редици.)
  7. Числови редици (продължение). Предмет на математическия анализ. (монотонно растяща и монотонно намаляваща числова редица, точка на сгъстяване, фундаментална числова редица, сума на числов ред.) Сходящи безкрайни числови редици - определение, свойства. Неперово число.
  8. Функции с аргумент, клонящ към безкрайност. Неопределености. Граница на функция - дефиниция, основни свойства. Лява и дясна граница. Свойства на границите на функция свързани с аритметичните действия. 6. Непрекъснатост на функция - дефиниция, локални свойства. Непрекъснатост на основните елементарни функции.
  9. Непрекъснатост на функция. Глобални свойства. Равномерна непрекъснатост.
  10. Производна. Диференцируемост. Диференциал, лява и дясна производна. Геометричен и физичен смисъл на производната. Връзка между непрекъснатост и диференцируемост.
  11. Правила за намиране на производни, свързани с аритметичните действия на функции. Производна на сложна функция
  12. Производни на основните елементарни функции. Основна теорема на интегралното смятане. Правило на Лопитал. Разкриване на неопределености.
  13. Формула на Тейлор. Критерии за монотонност на функция. Локални екстремуми на функция. Необходими и достатъчни условия. Изпъкналост на функция. Инфлексни точки.
  14. Асимптоти. Построяване на графика на функция.
  15. Упражнение - решаване на задачи и обсъждане на домашната работа
  16. Неопределен интеграл - дефиниция, свойства. Таблица на основните неопределени интеграли. Методи за интегриране.
  17. Интегриране на рационални функции
  18. Интегриране на ирационални функции. Интегриране на тригонометрични функции.
  19. Определен интеграл на Риман - определение. Необходимо условие за интегруемост. Суми на Дарбу. Критерии за интегруемост на функция. Класове интегруеми функции. Свойства на определен интеграл.
  20. Интеграл с променлива горна граница. Формула на Нютон-Лайбниц. Интегриране по части и смяна на променливата в определен интеграл. Лице на равнинна фигура.
  21. Пространството, координатни системи в пространството. Вектори в пространството. (декартова координатна система, сферична координатна система, цилиндрична координатна система, координати на точка в различните координатни системи, свободен вектор, скаларно произведение на вектори.)
  22. Линейно зависими вектори, линейно независими вектори, линейна комбинация, ранг на система вектори, скаларно произведение, норма, ъгъл.)
  23. Матрици. (матрица, елементи на матрицата, редове на матрица, стълбове на матрица, видове матрици, събиране, изваждане и умножение на матрици, полином от матрица, транспонирана матрица, елементарни преобразования на матрица, клетъчни матрици.)
  24. Детерминанта на матрица. (детерминанта на матрица, минори, адюнгирано количество, правило на диагоналите, правило на Сарус, основни свойства на детерминантите, намиране на детерминанта на матрица.)
  25. Обратна матрица. Ранг на матрица.( обратна матрица, ортогонална матрица, ранг на матрица, базисен минор, необходимо и достатъчно условие за съществуване на обратна матрица, основни свойства на обратната матрица, намиране на обратна матрица, намиране ранга на матрица.
  26. Системи линейни уравнения (решение на система линейни уравнения, съвместима система, несъвместима система, определена система, неопределена система, базисни неизвестни, свободни неизвестни, фундаментална система от решения, базисно решение, теорема на Кроникер – Капели, теорема на Крамер, Метод на Гаус за решаване на линейни системи)
  27. Смяна на координатна система в равнината (декартова и полярна), матрица на прехода, уравнения на прехода,
  28. Векторно и смесено произведение (положително и отрицателно ориентирана тройка от вектори, векторно произведение, смесено произведение, двойно произведение.)
  29. Упражнение - Решаване на задачи от домашната работа
  30. Упражнение - Решаване на задачи от домашната работа

Литература по темите:

Основни учебници:

1) Петров Л., Беева Д. Сборник задачи по Висша математика. Модул 2. Диференциално смятане на функция на една променлива

3) Stewart, J. (2007) Calculus. California: Pasific Grove.

4) Каменаров Г. (1994) Справочник. Висша математика. София: Издателство “Техника”.

5) Маринов М. (2008) Матрично смятане с Mathematica. София: Издателство „Планета 3”.

6) Петров Л, Беева Д (2007) Сборник задачи. Линейна алгебра и аналитична геометрия, София: Издателство ТУ София.

7) Lay, D. (1994) Linear Algebra and Its Applications. Addison-Wesley Pullshing Company.

8) Strang G. Linear Algebra and its Applications. Published by Saunders College Publishing.

Средства за оценяване: