MUSB021G Китара
Анотация:
Курсът се състои от 30 академични часа, които се предлагат през Пролетен семестър на академичната учебна година и е предназначен за студенти от втори курс на ФБО които изучават специалността поп, джаз и класически инструмент китара. Курсът се провежда в съответствие с Наредба за учебния процес в НБУ като индивидуален курс и се организира в групи от 3 до 5 обучаеми.
Насочеността на курса е към усъвършенстване на придобитото в предишните части теоретично и практично познание и изпълнителски умения, към овладяване на различни технически похвати, към работата по различни модели на интерпретация в обучението по китара, както и изграждането на наблюдателност, изпълнителски умения, сценично поведение, стремеж към усъвършенстване.
Преподавател(и):
проф. Панайот Панайотов д-р
Валери Градинарски
Николай Шейнов д-р
Описание на курса:
Компетенции:
•Придоиване на начални знания по хармония
•Повишаване на акордовата техника.
•Повишаване на необходимите маематически умения при изчисляването на акордите и планирането им върху грифа за конкретно произведение.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат задълбочени знания по солфеж и музикална теория, както и технически инструментални умения. Те следва да са преминали обучение в курсовете предхождащи настоящия курс, както и да са натрупали необходимите познания за работа по специалността.
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Индивидуален с корепетитор
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Елементарна теория. Акорди. Основно обръщение.Интервалови съотношения.
- Акорди с свободни струни,(open string chords) и разположението им на първа позиция.
- Квинтакорди - обръщения.Форми и разполжение на квинтакордите върху грифа на китарата
- Голямо и малко баре. Принципи и условия за използванео им.
- Транспорт на акордовите форми със свободни струни от нулева на първа позиция и упражняване на включването на първи пръст(Баре)
- Акорди с основен тон от шеста струна(Bass chords).Проследяване на хроматичното развитие на формите с голямо баре и Root note от шеста струна.
- Акорди с основен тон от пета струна(Rhythm chords).Проследяване на хроматичното развитие на формите с голямо баре и Root note от пета струна.
- Акорди с основен тон от четвърта струна (Melodic chords).Проследяване на хроматичното развитие на формите с малко баре и Root note от четвърта струна.
- Прима виста за буквени означения и разясняване на различните системи Европейска (Немска) и Американска.
- Прима виста на леки акордови етюди за класическа китара и проследяването на Root тона с цел усвояване на обръщенията на акордите
Литература по темите:
1. Панайотов, П. Гами и технически упражнения за китара. „Музика“, София, 1987.
2. Панайотов, П. Школа за китара. „Музика“, София, 1988.
3. Панайотов, П. Школа за електрическа китара. „Музика“, София, 1988.
4. Панайотов, П. Методически виждания за началното обучение по китара. „Музикални хоризонти“, кн. 10, София, 1988.
5. Панайотов, П. Леки пиеси за китара. „Музика“, София, 1989.
Латиница
1. Leavitt, William. Reading Studies for Guitar: Positions One Through Seven and Multi-Position Studies in All Keys. Berklee Press Publications, 1986, 112 p.
2. Leavitt, William. Advanced Reading Studies for Guitar: Guitar Technique (Advanced Reading: Guitar). Berklee Press Publications, 1986, 112 p.
3. Leavitt, William. A Modern Method for Guitar, Volume 1
Средства за оценяване:
1. Интерпретация 30%
2. Практическа разработка 20%
3. Презентация 50%