VIPB021 Плакат и рекламен дизайн - IІ част
Анотация:
Във Втората част на курса, студентите доразвиват своите придобити познания за видовете плакат и изследват направленията в графичния дизайн през последните няколко години. Задълбочено се проучват върховите постижения на отделни автори и се анализират графичните идентичности на знакови форуми и събития (пример – на Олимпийски игри). Демонстира се богат илюстративен материал, съпътстван от коментари и дискусии.
Преподавател(и):
доц. Дамян Дамянов д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти усъвършенстват знанията си в исторически и съвременен аспект. Благодарение на практическите задачи и придобитите умения те могат успешно да се реализират на професионалното поприще в България и чужбина.
Предварителни изисквания:
Интереси в областта на графичния дизайн и визуалната култура.
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Поставяне на първата задача за семестъра: плакатни експерименти с жестове с ръце в три теми: сила (решителност), молба (молитва) и жест по избор. Трите проекта са в различна стилистика: графичен, живописен, колажен и фотографски подход.
- Дискусия и обсъждане на идейни проекти с плакатни експерименти с жестове с ръце в три теми. Обсъждане на подходящи жестове, композиция, изобразителни подходи.
- Дискусия и обсъждане на разработени проекти с плакатни експерименти с жестове с ръце в три теми. Обсъждане на варианти в цвят и в различна техника.
- Обсъждане и оценяване на разработени проекти с плакатни експерименти с жестове с ръце в три теми. Обсъждане на варианти в цвят и в различна техника.
- Поставяне на задача за семестъра: проект в стила на любим художник или стил в изкуството. Задачата е продължение от поставената в есенен семестър задание "Есе върху любим художник или стил в изкуството".
- Обсъждане на идейни проекти в стила на любим художник или стил в изкуството. Дискусия върху изобразителбно-пластичния език на избрания художник или стил в изкуството. Разглеждане на примерни сюжети и композиционни решения
- Обсъждане на завършени проекти в стила на любим художник или течение в изкуството. Преминаване в следващия етап на задачата: дизайн на плакат за изложба на избрания художник или стил в изкуството. Дискусия върху типографското изграждане на плаката - избор на шрифт, калиграфска или типографска композиция.
- Финално обсъждане на изложбени плакати в стила на любим художник или течение в изкуството. Преминаване в следващия етап на задачата: дизайн на плакат за изложба на избрания художник или стил в изкуството. Дискусия върху типографското изграждане на плаката - избор на шрифт, калиграфска или типографска композиция.
- Поставяне на следваща задача за семестъра: "Дизайн на магнити за хладилник" с различни градове. Индивидуално поставяне на задачата с избор на два различни града за всеки студент - един български и един жуждестранен. Различни изобразителни подходи, съчетаващи архитектурни и / или природни мотиви, характерни топографски особености, дух и обичаи. Различни техники и изобразително-пластичен подход.
- Обсъждане задача за семестъра: "Дизайн на магнити за хладилник" с различни градове. Разглеждане на възможни изобразителни подходи, свързани с историята и културата на избраните градове.
- Финално обсъждане на задача за семестъра: "Дизайн на магнити за хладилник" с различни градове. Разглеждане на възможни шрифтове и типографски решения, свързани със спецификата на избраните градове.
- Поставяне на задача на тема на експериментален авторски плакат на тема "Любопитство". Отворена за интерпретации тема, целяща създаването на оригинален авторски прочит чрез използването на плакатен език.
- Обсъждане на идейни проекти на експериментален авторски плакат на тема "Любопитство".
- Финално обсъждане на задача на тема на експериментален авторски плакат на тема "Любопитство". Дискусия относно идея, композиция, цвят и шрифт.
- Конферанс на задачите от изминалия семестър. Индивидуално обсъждане на проектите и дискусия относно принципите и недостатъците им.
Литература по темите:
1. „Българският плакат“ – автор Светлин Босилков
2. „Авторски плакат“ – автор Иван Газдов
3. ОИ „Приложна графика“ – издания на СБХ, каталози от изложбите (1973-1990)
4. „Биенале на българския театрален плакат – Димитровград, София“, каталози от изложбите (1980-1992)
5. Сп. „Нагледна агитация“ – издания на ДИ „Септември“, (1979-1990)
6. „Международно триенале на сценичния плакат – София“, каталози от изложбите (1995-2013)
7. „Visual Cut Bulgaria“ – автор Андреан Нешев
8. „Анонимният известен“ – автор Магдалина Станчева
Средства за оценяване:
Конферанс