PMCB304 Глобална икономика
Анотация:
Основната цел на курса е да запознае студентите със законите на икономическото развитие, тяхното действие и отражение върху различните групи страни в световната икономика. Процесите на интернационализация и глобализация в световната икономика през призмата на новите предизвикателства на 21 век, да осветлят конкретните политики на основните икономически субекти в международните икономически отношения.. Специално внимание ще бъде отделено на реформирането и новото място и роля на международните валутно-финансови организации и спецификата на тяхната политика по отношение на различни групи държави.Ще се анализират актуалните икономически процеси след икономическата криза от 2008 г. както и отражението им в глобалната политиката по отношение на преформулиране и преструктуриране на икономическата среда в най-широк смисъл. Подробна ще се изследват макроикономическата и структурна политика насочени към растеж на индустриално развитите центрове, специфичната и диверсифицирана позиция на развиващите се страни , новата роля на Русия, Китай и останалите от Г-20 в международните икономически отношения
Преподавател(и):
доц. Маргарита Шивергева д-р
гл. ас. Кирил Аврамов д-р
Описание на курса:
Компетенции:
1) знаят. Да познават основните икономически теории, принципи и механизми на икономическото развитие.
2) могат. Да могат да анализират принципите на икономическата политика, конкретното й взаимодействие с различни фактори на развитие в обществото и влиянието й върху вземането на конкретни политически решения.
Предварителни изисквания:
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
Литература по темите:
1. Маринов В., Международни икономически отношения: теория, система, политика, УИ „Стопанство”, С., 2006.
2. Стоименов, М. Международни финанси. 3 изд., София, изд. „Тракия – М”, 2011.
3. Царевски, В. Международни финанси. ВСУ „Черноризец Храбър”, Университетско издателство, 2010.
4. Масларов, С. – „Международни финанси”, изд. НБУ, С., 2010 г.
5. Пилбийм, Кийт. Международни финанси. София, изд. FTP, 1995.
6. Джоузеф Стиглиц. Глобализацията и недоволните от нея. Университетско издателство „Стопанство”, София, 2003 г.
7. Гилпин, Робърт. Глобална политикономия: разбиране на международния икономически ред. Издателство „Дамян Яков”, София, 2003 г.
8. Пол Кругмън. Завръщането на икономиката на депресията и кризата от 2008 г. София, Издателство „Изток – Запад”, 2009 г.
9. Нуриел Рубини и Стивън Мим. Кризисна икономика: основен курс за бъдещето на финансите. София, Сиела Норма АД, 2011 г.
10. Джордж Сорос. Новата парадигма на финансовите пазари: кредитната криза на 2008 г. и какво означава тя. София, Сиела 2008 г.
11. Алън Грийнспан. Епоха на турбулентност. София, Обсидиан, 2008 г.
Средства за оценяване:
ТЕСТ 25%
ПИСМЕНИ ЗАДАЧИ 25%
ПРАКТИЧЕСКА ЗАДАЧА 25%
УСТЕН ИЗПИТ 25%