MSRM302 Управление на фермерски риск
Анотация:
Курсът е особено важен за новите страни членки на ЕС, тъй като временния недостиг води до драстично повишаване на цените. В същото време Общата селскостопанска политика (ОСП) е подложена на реформи, които значително намаляват степента на намеса на пазара. Строгите бюджетни ограничения, политиката свързана с опазване на околната среда и търговските споразумения, водят до повишаване пазарната ориентация на ОСП.
Целта на дисциплината е да даде на студентите анализ на наличните концепции, стратегии и инструменти за управление на риска в Земеделието в България и Европейския съюз. Да се оцени въздействието им по отношение на тяхната ефективност за стабилизиране на доходите на земеделските производители.
Преподавател(и):
доц. Кирил Радев д-р
проф. Димитър Николов д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти ще:
знаят:
1. Основни принципи на управление на риска.
2. Етапи в процеса на риск мениджмънта.
3. Диагностика и картографиране на риска.
4. Интегрирано управление на риска.
могат:
a. да прилагат основни коефициенти за анализ на рисковите позиции на фирмата
b. да използват финансови инструменти за управление на риска. ;
c. да започнат работа в частни земеделски стопанства министерства, общини, ДФ – „Земеделие”, неправителствени организации др. институции занимаващи се с проекти.
Предварителни изисквания:
Стопанско (социално) управление
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Анализ на съществуващите подходи за управление на риска в земеделието. Източници на риска. Класификация на земеделските рискове. Корелация между земеделските рискове.
- Стратегии за управление на риска. Хеджинг с фючърсни ценови договори. Застраховане на селскотопанските рискове.
- Сегментиране на рисковите слоеве. Сегментиране на рисковете и стратегиите за управление на риска. Информационна асиметрия и транзакциоонни разходи. Роля на правителството. Взаимодействие между действията на правителството и пазарните стратегии.
- Системен подход за управление на риска. Оценка на риска и информацията. Справяне с катастрофичния риск. Застрахователен или пазарен риск. Нормален риск/възпиране на риска. Правителствена политика. лекция 3 6
- Държавна подкрепа на земеделието в България и в света. Застраховането в европейския съюз. Застраховане в САЩ и Канада
- Политика за застраховане в земеделието. Структура на застрахователния пазар. Застраховане на селскостопанските животни в България. Реакция на земеделските производители относно застраховането.
- Стратегически модели при изследване и управление на риска в земеделието.
- Равнище на икономическия риск в различните типове земеделски стопанства.
- Връзки между равнището на застраховане и иконимическия риск в земеделските стопанство
- Текущо оценяване
Литература по темите:
1. Д. Николов, М. Атанасова – Чопева, И. Боевски, Е. Иванова „Фермерски риск”, Авангард прима 2013 г.
2. A. Alizadeh and N. Nomikos (2005) – Agricultural reforms and the Use of Market Mechanisms for Risk Management, study commissioned by the Futures and Options Association. Cass Business School, London.
3. C. Cafiero, F.Capitanio, A. Coppola (2007) – Risk and Crisis Management in the Refirmed European Agricultural Policy, Canadian Journal of Agricultural Economics.