MBAM010 Банково дело
Анотация:
Курсът “Банково дело” има за цел да разкрие пред студентите голямото разнообразие на банковата дейност. Ударението е поставено върху обслужването на банковите клиенти в процеса на извършваните банкови операции.
Отделя се внимание на ролята на търговските банки, като финансови посредници и продавачи на услуги, регулирането на банковата система, установяването и практиката на вътрешните баланси и пропорции, разпределението на финансовите ресурси и други специални въпроси.
Програмата е подготвена за курс с продължителност от един семестър.
Преподавател(и):
доц. Ренета Димитрова д-р
гл. ас. Надя Георгиева д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1.Ще знаят:
- За функциите, същността, целите и функционирането на банковата система и нейното регулиране. Ролята на търговските банки като финансови посредници, както и за пътищата осигуряващи оптимизиране на тяхната дейност.
2.Ще могат:
- Да добият общи познания за цялостната дейност на отделна търговска банка.
Предварителни изисквания:
При разработването на курса автора отчита факта, че студентите не са слушали и издържали успешно курсове по макро и микро-икономика, както и основните икономически университетски курсове.
Това дава основание за стремеж към преподаване въвеждащи знания и умения.
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Банките - произход и същност. Възникване на банките. Дефиниране на понятието “банка”. Видове банки.
- Банкови системи. Същност и структура на банковите системи. Банкови системи в страните с развито пазарно стопанство. Исторически преглед на развитието на българската банкова система.
- Централни банки. Възникване на централните банки. Място на БНБ в съвременната ни икономика. Функции на БНБ. Зависимост и независимост на централните банки. Инструменти на парично-кредитната политика на централните банки.
- Търговски банки. Същност и видове търговски банки. Банкови операции.
- Презентации. Тест.
- Пасивни операции на търговските банки. Мобилизиране на временно свободните парични средства. Гарантиране сигурността на депозитите. Формиране на собствения капитал.
- Активни операции на търговските банки. Кредитиране на нефинансови институции и други клиенти. Място и роля на инвестиционната дейност на търговските банки. Други активни банкови операции.
- Посреднически банкови операции. Операции по безкасови плащания. Касови операции. Даване на референции. Обществен трезор. Картови операции. Електронно банкиране. Други посреднически банкови операции.
- Презентации. Тест.
Литература по темите:
Радков, Р. и колектив. Банково дело. Въведение. Абагар.
Младенов, М. Пари Банки кредит. Princeps, 1998
Стефанова, П. Банки и кредитно посредничество. Тракия, 2000
Заутер, В. Основи на банковото дело. Делфинпрес, 1994
Михайлов, Ев. и колектив. Пари и банково дело, Мартилен, 1998
Димитрова, Р. Банки и банково обслужване, Ромина, 2005
Закон за кредитните институции
Закон за гарантиране на влоговете