MBAM296 Международно данъчно облагане
Анотация:
• Курсът прави преглед на теорията на международното данъчно облагане. Представят се основите и принципите на международното данъчно облагане и се анализират причините за възникване на международно двойно данъчно облагане. Курсът изследва начините за елиминиране на двойна данъчна тежест, като за целта анализира и изследва националното данъчно законодателство, сключените международни спогодби за избягване на двойно данъчно облагане, както и моделите на такива спогодби на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и на Организацията на обединените нации, както и релевантните директиви на Европейския съюз. Курсът покрива темите, преподавани по тази дисциплина в реномирани университети. Цели се изграждане на понятиен апарат и формиране на разбиране за разпределяне на правата на държавите за данъчно облагане на доходи и имущество.
• Водеща цел на курса е да се покаже как теорията се прилага на практика, като за целта се решават казуси и задачи. Обхватът на курса се раширява и върху оптимизационни данъчни казуси, на базата на които се показва, че данъчното бреме в определени ситуации може значително да се намали или дори изцяло елиминира в рамките на Европейския съюз при специфично прилагане на действащите данъчни разпоредби.
• В края на курса, след като студентите получат необходимите теоретични познания, ще бъде представен реален пример за икономическо сътрудничество на държави от Европейския съюз. Ще се покаже как банковата тайна на практика се елиминира, как се изгражда един много добре действащ модел за обмен на информация и какви са данъчните ефекти и последици от това. За целта ще бъде направен анализ на сключената Спогодба между Швейцария и Австрия за сътрудничество в областта на данъчното облагане и финансовия пазар.
Преподавател(и):
доц. Емил Калчев д-р
Силвия Йотова
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
• основни познания в областта на международното данъчно право;
• да боравят с терминологията на международното данъчно облагане;
• кои са основните принципи на спогодбите за избягване на международното двойно данъчно облагане, тяхното съдържание и методи на тълкуване;
• да анализират специалните разпоредби към спогодбите за избягване на двойно данъчно облагане;
• какъв е реда и начина на данъчно облагане на доходи и имущество;
• как водещи европейски държави водят своята политика за икономическо сътрудничество;
2) могат:
• да анализират и да прилагат на практика спогодбите за избягване на международно двойно данъчно облагане, както и на съответните коментари към тях;
• да решават международни данъчни казуси;
• да определят правата на държавите за данъчно облагане на доходи и имущество;
• да определят къде е мястото на стопанска дейност;
• да анализират данъчното третиране на печалбата респ. на дохода от място на стопанска дейност;
• да съставят ефективни модели за данъчна оптимизация;
• да разработват проекти за ефективно икономическо сътрудничество в областта на данъчното облагане и финансовия пазар;
Предварителни изисквания:
няма
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
Литература по темите:
Основни учебници:
• OECD Model Tax Convention
• Lang M.: Introduction to the Law of Double Taxation Conventions, 2nd ed., IBFD, Wien: Linde, 2013.
Допълнителна литература:
• Land M., Pistone P., Schuch J., Staringer C.: Introduction to European Tax Law on Direct Taxation, 4th ed., Linde, 2016.
• Lang M.: Tax treaty case law around the globe: 2017, Amsterdam: IBFD, Wien: Linde, 2018.
• Lang M.: The UN Model Convention and Its Relevance for the Global Tax Treaty Network, IBFD, 2017.
• Holmes K.: International Tax Policy and Double Tax Treaties, 2nd ed., IBFD, 2014.
• Reuven S.: Advanced Introduction to International Tax Law, Erlag, 2015.
• Cees P.: On the Legitimacy of International Tax Law, IBFD, 2014.
• Win F.G.: Tax Treaty Case Law, IBFD.
• Gunter O., Tuchler N.: Exchange of Information for Tax Purposes, Linde, 2013.
• Bendlinger S., Kanduth-Kristen S., Kofler G., Rosenberger F.: Internationales Steuerrecht, 2nd ed., LexisNexis, 2019.
Средства за оценяване:
Творческа автобиография на преподавателите
Гл. ас. д-р Емил Калчев
Завършил съм Университета за национално и световно стопанство, София, като Магистър по международни икономически отношения. Придобил съм докторска степен по социални и икономически науки от Икономическия университет Виена, призната от Висшата атестационна комисия към МС на РБ. След докторантурата две години съм работил като посттокторант в Ото-Фридрих-университет, Бамберг, Германия в областта на моделирането на финансови решения и процеси. Имам множество допълнителни академични специализации по финанси в Германия, Австрия, Унгария, Италия, Финландия и Великобритания. Служител съм в Министерство на икономиката на РБ като референт за Германия и Австрия. Бил съм практикант в Германския бундестаг и Федералното министерство на икономиката на Германия. Работил съм като финансов консултант за “Сименс” АД в Мюнхен (централен отдел по стратегическо планиране), за “Уникон интернационал” във Виена и за “Вазов институт” в София. Бил съм редактор на тримесечен доклад за българската икономика и старши експерт по публични финанси в Център за икономическо развитие, София. Работил съм като хоноруван преподавател към катедра “МИО” и “Финанси” на УНСС. От шест години съм редовен преподавател към департамент “Икономика” на НБУ и програмен директор към департамент “Икономика”. Академичните ми интереси са в областта на корпоративните финанси, данъците и данъчното планиране, по които водя академични лекции. В тези области имам множество публикации в академични издания, в т.ч. и учебници. Имам множество публикации по икономически въпроси в периодичния печат, както и интервюта по национални радио и телевизионни канали. Бил съм стипендиант на множество авторитетни академични международни фондации и институции.
Силвия Йотова, MSc
Завършила съм Нов български университет, като Бакалавър по финанси. Тема на бакалавърската ми теза е „Сравнителен анализ на подоходното облагане на физически лица в Германия и България”. Придобила съм магистърска степен по международна бизнес администрация със специализация международно данъчно облагане, одит и ревизия, във Виенския университет във Виена, Австрия. Разработила съм и съм защитила отлично магистърска работа на тема „Сравнителен анализ на счетоводното отчитане на нематериални активи спрямо австрийски, български и международни счетоводни стандарти”. Защита на държавен изпит с отличен при проф. Ото Алтенбургер (един от най-изявените австрийски учени в областта на счетоводството и одита, главен член на Комитета за финансово отчитане и одит в Австрия - AFRAC). Посещавала съм специализирани курсове в Гьоте Университет, Франкфурт, Германия. Имам дългогодишен професионален опит с международното и австрийското национално данъчно законодателство. Практическият ми опит се фикусира най-вече в сферата на сливания и придобивания, трансгранични преобразувания на дружества, международно данъчно право, корпоративно право, чуждестранни инвестиции, международно данъчно планиране, трансферни цени и ценообразуване (transfer pricing) и др. В тези области съм писала и множество научни разработки и съм участвала в научни конференции. Работила съм три години като данъчен асистент в данъчния отдел на един от най-големите концерни в света за производство на огнеупорни материали RHI AG, в централата във Виена. Била съм консултант в международни данъчни консултантски компании – KPMG и Ernst & Young. В момента работя като данъчен консултант в LeitnerLeitner, Виена.