MBAM148 Семинар: Изграждане на система за мотивация в организацията
Анотация:
• Основното предназначение на курса е да се осмисли понятийния апарат на мотивацията, развитието на основните идеи, теории, модели с принос в организационното поведение и управлението на човешките ресурси; да се направи анализ на разнообразните фактори, които обуславят мотивационния процес и да се открои спецификата на мотивацията в индивидуалното и групово поведение; да се диагностицират разнообразните ефекти на мотивационните подходи и да се изграждат умения за използване на инструментариум за мотивационен профил и системи за стимулиране в организацията, особености и закономерности на позитивирането като основен подход в мотивацията на персонала. Основната цел на заключителния семинар за специализациите е:
• Да анализира и изведе основни подходи за определяне на ефективен метод и мениджърско умение, структурните компоненти и специфични комплекси от личностни и функционални параметри на мениджъра.
• Да систематизира разнообразието от роли и стилове в управлението и мениджърските профили – типология, психологически измерения и изисквания.
• Да се изследват в конкретна организация специфичните параметри на мениджъра, водещите закономерности на мотивацията, екипното взаимодействие и лидерството. Измерване на нагласи, изисквания при работа с екипи.
• Представянето на разработка (курсови задачи) и проучвания в конкретна организация, с очертаването на тенденции, изводи и препоръки за управленска интервенция.
Преподавател(и):
доц. Димитър Панайотов д-р
Описание на курса:
Компетенции:
1) знаят:
• понятийно-категориалния апарат на мотивацията, основните модели и да интерпретират съвременните концепции за мотивацията
2) могат:
• да предлагат мотивационен профил и система за мотивация, съобразно спецификата на организацията
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:
• По основните курсове на програмата като: Психология на бизнеса, Организационно поведение и др, както и от специализацията Управление на човешките ресурси
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Проект
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
Литература по темите:
1. Армстронг, М., Управление на човешките ресурси, Б., 1993.
2. Дени, Р. Мотивирай и спечели: Как да мотивираме себе си и останалите, С., Софт Прес, 2007.
3. Илиев, Й., Мотивация на персонала, С., 1993.
4. Ленсиони, П., Петте основни слабости при работа в екип: Как да се справим с основните проблеми при изграждане на добре работещ екип, С., Изток- Запад, 2007.
5. Лоурънс П., Нория Н. (2002). Мотивирани. Как човешката природа оформя решенията ни, Сoфия: Класика и стил.
6. Рамчев, К., Психология на управлението, С. 2002.
7. Силаги, Е., Мотивация, В., 1991.
8. Слоун, П., Бизнес мисленето: Лидерство и вдъхновение, С., Лик, 2006.
9. Лоурънс, П., Нория, Н., Мотивирани. Как човешката природа оформя решенията ни, С., 2002.
10. Маслоу, Е., Мотивация и личност, София: Кибеа, 2001.
11. Панайотов, Д., Психология на бизнеса, С., 2006.
12. Харизанова, М., Бояджиев, Др., Управление на човешките ресурси. Перспективата на мениджмънта, С., 2002.
13. Hiam, A., Sreetwise Motivating and Rewarding Employees. Holbrook, MA: Adams Media Corporation, 1999.
14. Robbins, S., Organizational Behavior: Concepts, Controversies, and Applications. New Jersey: Prentice-Hall, 1990.
15. Shamir, B., Hose, R., Arthur, M., The Motivational Effects of Charismatic Leadership: A Self-Concept Based Theory. Organizational Science, 1993.
16. Warr, M., Psychology at Work. London: Penguin Books, 2002.
Средства за оценяване:
1. Всеки един от посочените въпроси (или комплекс от няколко въпроси) могат да бъдат анализирани на основата на класическата схема за систематизация и познатите подходи, но в сравнителен и критичен аспект – предимства и недостатъци, новата парадигма и тенденциите в изследванията по проблемите на мотивацията в организацията.
2. При систематизиране или анализиране на елементите от системата за мотивация е необходимо да да се развият варианти на ситуации в организацията, “страничните“ ефекти на конкретни мотивационни подходи от практиката, или възможности за прилагане на тактиките за позитивиране.
3. От значение за “модерния” прочит на проблематиката са анализите от “Мотивирани”(по Лоурънс и Нория), съставянето на индикатори по 4П от тяхната книга и приложението им към конкретна организация, като част от инструментариум за изследване; насоки за управленска интервенция за коригиране на действаща система за мотивация.
4. Авторовата позиция е задължителна, т.е. необходимо е да се откроява ползваната литература (коректното цитиране), интердисциплинарността в анализа и преценките, личната интерпретация и подчертаването на евристичен акцент в изводите.