MBAM389 Рисков капитал

Анотация:

Учебната дисциплина ”Рисков капитал” има за цел да даде теоретични и приложни знания на студентите относно различните видове рисково финансиране в зависимост от стадия на развитие на компанията и спецификата на отрасъла, техните предимства и недостатъци, както и особеностите при избора на един или друг вид финансиране на стартови и разрастващи се предприятия. Разглеждат се отделните етапи при кандидатстването и набирането на рисков капитал, както и различните стратегии за реализация на инвестицията. Под формата на казуси ще се разглеждат христоматични случаи на успехи и неуспехи на световноизвестни фирми с участието на рисков капитал.

прочети още
Финанси

Преподавател(и):

гл. ас. Ралица Димитрова  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

• Финансовите инструменти необходими за създаване и развитие на нов бизнес;

• Ключовите фактори за реализация на предприемаческата идея (структура и съдържание на необходимата документация за привличане на рисков капитал);

• Да анализират резултатите от различните финансови стратегии на компанията;

• Специализираната терминология в областта на рисковото финансиране.

2) могат:

• Да разработват модели на финансово планиране на стартиращо предприятие;

• Да провеждат преговори с рисков инвеститор (предложение, презентация);

• Да вземат обосновани решения за предпочитан изход от инвестицията;

• Да оценяват стойността на нов бизнес.


Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:

• Стратегически финансов мениджмънт

• Управление на капитала

• Банков менидмънт

Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Източници на финансиране – сравнителен анализ между банково финансиране, стратегически алианси, собствени средства и емисия на акции (IPO)
  2. Финансиране с рисков капитал – същност, структура и типове инвеститори във фондовете за рисков капитал. Конструиране на портфейла на рисковия капиталист. Възнаграждение.
  3. Концепция за стартиране на собствен бизнес. Разработване на бизнес план на идеята. Инвестиционен pitch.
  4. Разработване на стратегическа финансова карта на компания. Рисково финансиране на фазите на инвстицията.Често срещани грешки на растежа. Прогнозиране на паричните потоци и динамика на риска на ранните фази на инвестицията. J криви в зависимост от типа на бизнеса.
  5. Дю дилиджънс анализ и оценка на риска на инвестицията. Ролята на оценката на инвестиционната привлекателност в цикъла на рисковия капитал.
  6. Оценка на стартиращи компании. Традиционни модели за оценка на компаниите – модел на дисконтираните парични потоци, пазарен подход.
  7. Тест 1
  8. Основни юридически документи на сделката – писмо за предложение, устав на компанията, договор за инвестиция, договор за преобразуване, договор за дългово финансиране. Изготвяне на „план-лист” на инвестицията – структуриране на етапите на инвестицията, възможности за допълнително инвестиране, разпределяне на финансовия резултат, разпределяне на контрола между основатели, мениджъри и инвеститори. Защитни клаузи.
  9. Финансиране на сделката (bootstrapping, мостово финансиране, дългово финансиране, привилегировани акции)
  10. Стратегии за изход от инвестицията. Вторична продажба. Мениджърско изкупуване. Дългово изкупуване. IPO. Организации на рисков капитал и мрежи на бизнес ангели. Полезни връзки и интернет ресурси.
  11. Финален тест
  12. Самостоятелна работа

Литература по темите:

Боес, У., Чобанов, А., Симеонова, С., Божилов, Д. ФИНАНСИРАНЕ С РИСКОВ КАПИТАЛ, Ръководство на българския предприемач, София 2005, http://www.ursit.com/documents/venturecapital.pdf

Berkery, D. Raising Venture Capital for the Serious Entrepreneur, 2008

Metrick, A., VENTURE CAPITAL AND THE FINANCE OF INNOVATION, John Wiley and Sons, Inc., 2007

Kiholm Smith, J., Smith, R L., ENTREPRENEURIAL FINANCE. (2nd edition) John Wiley & Sons, 2004

Kaplan, Steven N., and Per Stromberg. 2009. "LEVERAGED BUYOUTS AND PRIVATE EQUITY." Journal of Economic Perspectives, 23(1): 121–46.

Bing, G., DUE DILIGENCE: PLANNING, QUESTIONS, ISSUES, 2007

Bonini, S., Aktuccar,S., Salvi, A., THE EFFECTS OF VENTURE CAPITALISTS ON THE GOVERNANCE OF FIRMS, http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=951665

Zider, B., HOW VENTURE CAPITAL WORKS, Harvard Business Review, Nov-Dec, 1998, p.131-139