TCMB116 Дизайн с Cad/Cam и 3D печат
Анотация:
Курсът има за цел да запознае обучаемите с високите технологии за 3D печат и дигитализация (3D сканиране). Разглеждат се различни приложения на 3D печата в областта на биотехнологиите, архитектурата, дизайна, сигурността и инженерната сфера. Специално внимание се отделя на придобиването на умения за самостоятелно създаване на 3D обекти във виртуална среда според изискванията за 3D печат.
Преподавател(и):
доц. Йоана Иванова д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
• основни методи за 3D моделиране на обекти.
• основни технологии за 3D печат (видове принтери, лазери).
• съвременни приложения на 3D печата.
• предимства и недостатъци на материалите за 3D печат.
2) могат:
• да моделират 3D обекти според изискванията за 3D печат.
• да извършват софтуерна проверка на 3D моделите за грешки или наличие на незатворени повърхнини преди стартиране на печата.
• да задават специфични настройки в софтуер за управление на 3D принтер.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:
• базови компютърни умения са задължителни;
• за предимство се счита владеенето на софтуерни продукти за 3D моделиране.
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Видове компютърна графика. Криви и повърхнини на Безие. Характеристики на графичните изображения. Трикомпонентна теория на цветното зрение. Основни понятия от Цветознанието (цвят, цветова палитра) и Теория на цветовете (спектрален кръг, цветови модели). Правило на златното сечение. Значението на симетрията и зрителните центрове при изграждане на хармонична композиция.
- Същност на 3D компютърната графика. Определяне на точка, права и равнина в пространството на Гаспар – Монж. Основни методи за моделиране на 3D обекти (моделиране на повърхнини и моделиране на геометрични тела). Двумерни и тримерни геометрични трансформации - транслация, мащабиране, ротация. Матрица за тримерна геометрична трансформация в хомогенни координати [1].
- Геометрични трансформации на 3D обекти чрез Булеви операции. Образуване на съставни тела чрез сечение, обединение, разлика и интерференция [1, 2]. Паралелна и перспективна проекция – център на проекцията, проекционна равнина. Тримерно визуално и верижно преобразуване. Видове геометрични модели – скелетен, повърхностен и продукционен обемен модел [1]. Алгоритми за определяне на видими линии и повърхнини – алгоритъм на плуващия хоризонт; алгоритъм за отстраняване на задните стени, алгоритъм на художника и алгоритъм на Z-буфера [1].
- История на развитието на 3D печата от RP-технология за бързо прототипиране. Същност на адитивния процес. Съвременни технологии за 3D печат. Видове 3D принтери. Материали за 3D печат. Предимства на метода микро-стереолитография.
- Съвременни приложения на 3D печата. 3D печатът в сферата на телекомуникациите. Предимства на 3D печата пред машинното механично производство. Тенденции в развитието на CAD/ CAM системите.
- Възможности за 3D печат на обекти след дигитализация (3D сканиране). Същност и приложения на дигитализацията (3D сканирането). Видове 3D скенери. Специфики в принципа на работа на 3D лазерните скенери [1, 9]. Методи и средства за визуализация на дигитализирани обекти. • Фотореалистични холографски визуализации. • Използване на електро-холография за запис и реконструиране на 3D обекти. • Същност на стереоскопията. • Софтуерни продукти за конвертиране на изображения и видео файлове в стереоскопичен файлов формат [1, 2].
- ТЕСТ
- Практическо моделиране на 3D обект в Autodesk123D според техническите изисквания за 3D печат.
- Практическо моделиране на 3D обект в Autodesk123D според техническите изисквания за 3D печат.
- Практическо моделиране на 3D обект в Autodesk123D според техническите изисквания за 3D печат.
- Файлови формати за запис на 3D обекти. Конвертиране на файловите формати, в които са записани 3D моделите, във файлови формати, с които софтуерът на 3D принтера оперирa. Специализирани софтуерни продукти за проверка и отстраняване на грешки в моделите (несвързани части от обекта, нередуциран брой полигони и др.).
- Етапи на процеса на 3D печат. Отстраняване на потенциални проблеми, свързани с работния процес. Задаване на специфични настройки в софтуерни продукти за управление на 3D принтер.
- Печат на авторски 3D модел.
- Печат на авторски 3D модел.
- Защита на самостоятелен проект. Представяне на самостоятелно създаден авторски 3D модел / 3D принтиран обект, придружен от съответната документация по проекта, която да включва снимков/ видео материал за описание на работния процес.
Литература по темите:
Книги:
[1] Мардиросян, Г., Основи на дистанционните аерокосмически технологии, Нов български университет, 2015 (налична в библиотеката на НБУ).
[2] Чавдаров, И., Моделиране на роботи с 3D принтери, София: Университетско издателство "Св. Климент Охридски" , 2018 (наличен в библиотека на НБУ).
[3] Малешков, С., В. Георгиев, Компютърна графика и фотореалистична визуализация, учебник, издателство на НБУ, ISBN: 978-954-535-808-7, 2014, – автор на глави 1, 2, 3, 4, 7, 11, 12 и 13.
[4] Torta, S. and J. Torta, 3D Printing, Mercury Learning and Information, Dulles, Virginia, 2019, ISBN-13: 978-1683922094, https://terrorgum.com/tfox/books/3dprinting.pdf
[5] King, Jason, Beginners Guide to 3D Printing at Home, Issue 3 (July 2015).