LAWN114 Семинар по История на българската държава и право

Анотация:

В Семинарите по история на българската държава и право се изготвя самостоятелна разработка по предварително поставена тема. Изготвянето на самостоятелната работа има за цел студентите да придобият допълнителни теоретични познания и умения самостоятелно да изследват дадени въпроси, свързани с усвояването на материята на историята на българската държава и българското право. Поставената тема всяка година е различна.

прочети още
Право

Преподавател(и):

доц. Петя Неделева  д-р
проф. Екатерина Михайлова  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

След завършването на курса студентите ще придобият допълнителни теоретични познания и умения самостоятелно да проучват литература и да провеждат изследване по поставен въпрос
Предварителни изисквания:
Студентите да посещават курса по История на българската държава и право, както и упражненията по История на българската държава и право.

Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Семинар

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Въпроси от периода на Средновековието - от създаване на българската държава до Освобождението на българските земи.
  2. Въпроси от периода след Освобождението - от 1878 г. до 1944 г. Акцент се поставя върху създаването на българското следосвобожденско право по пътя на рецепцията, нормативната уредба на различни отрасли на правото, уредба и особености на съдебната система, законодателство и устройство на Източна Румелия, избори и партии.
  3. Въпроси от периода на тоталитарната държава и право - от 1944 г. до 1989 г.

Литература по темите:

Научната литература за разработване на самостоятелната работа трябва да бъде издирена и проучена от студентите самостоятелно в зависимост от конкретна тема, зададена от преподавателите.