MBRM107 Проект: Външнотърговски отношения на България с ЕС и трети страни
Анотация:
Целта на проекта е усвояването на базови понятия в областта на теорията на международната търговия и натупването на практически опит за търсене, обработка и анализ на статистически данни за международната търговия.
Курсовият проект представлява събиране, обобщение и анализ на динамичен ред данни за размера на икономиката на избрана държава, основните й външнотърговски характеристики и двустранните търговските потоци с България.
Преподавател(и):
доц. Едуард Маринов д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) познават:
• различни източници на статистически данни за основните икономически показатели на една държава в световното стопанство;
• източници и методи за обработка и представяне на статистическа информация за динамиката, географската и стоковата структура на търговските потоци в двустранни и многостранни търговски връзки;
• различни методи и инструменти за събиране, обобщение и анализ на динамичен ред количествени данни за размера на икономиката на избрана държава, основните й външнотърговски характеристики и двустранните търговските потоци с България.
2) могат:
• да използват количествени методи за оценка на основни показатели, характеризиращи националното стопанство;
• да събират, обобщават и анализират вторични статистически данни по отношение на външнотърговските позиции на една държава
• да намират, събират, оценяват и анализират данни за двустранни и многостранни търговски отношения между държавите в световното стопанство;
• да осъществяват сравнителен анализ на външнотърговските потоци в световното стопанство;
• адекватно да интерпретират състоянието, тенденциите и перспективите на една икономика в световното стопанство
• да оценяват количествено въздействието на различни (вътрешни и външни) фактори върху двустранните търговски отношения на България;
• да вземат адекватни управленски решения за поведение на международния пазар на базата на количествени данни и исторически и статистически анализ.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:
• международни икономически отношения;
• икономическа статистика.
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Проект
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Анализ на двустранните външнотърговски отношения на България с избрана държава
Литература по темите:
• Маринов, Е. Лекционен курс по международна търговия. Мудъл, НБУ.
• Сотирова, Е. и В. Иванова. 2015. Световна икономика. Тракия – М.
• Съботинова, Д. 2015. Световна икономика. Бургаски свободен университет.
• Appleyard, D. and A. Field, Jr. 2014. International economics — 8th ed. McGraw-Hill.
• Статии в специализирани икономически издания печат: сп. ”Икономическа мисъл”, сп. ”Икономически изследвания”, сп. ”Икономически и социални алтернативи”, сп. ”Известия” , сп. ”Икономика 21”, сп. „Годишник Икономика и бизнес“ и др.
• Уеб-страници на национални и международни институции и организации.
Средства за оценяване:
А. Описание на задачата
Избор на държава – обект на изследване. Всеки студент избира конкретна държава, която ще изследва. Изборът е свободен (може да се избере която и да е държава), като единственото изискване е да няма повтарящи се държави в отделните курсови проекти на студентите от специалността.
Събиране на статистически данни. За избраната държава се събират статистически данни относно БВП (общ), внос (общо), износ (общо), внос от България и износ за България за периода 2007-2021 г. (вкл.). За България се събират данни относно внос (общо) и износ (общо). В предоставения екселски файл са дадени препоръчителни източници на статистическа информация.
Въвеждане и предварителна обработка на статистически данни. Данните се въвеждат в предоставения екселски файл. Моля, въвеждайте данните само в първия шийт на файла (Входящи данни) и не правете промени в другите - те автоматично пресмятат данните и извеждат графичното им представяне. Всички данни трябва да са в една и съща валута - напр. USD, EUR, лв. Използвана мерна единица се посочва в съответното поле. Данните се въвеждат в хиляди от съответната валута, като преизчисляването на данните от съответния източник се прави самостоятелно в шийт „Други“. За отделните данни (редове) се посочва конкретния източник. Можете да използвате шийт „Други“ за всякакви други изчисления и данни. За данни, свързани със стоковата структура на търговията, използвайте шийт „Стокова структура“.
Обработка на данните. Обработката на данните се извършва автоматично в шийт „Резултати“ на предоставения екселски файл. В него не се въвеждат данни и да не се правят промени.
Графично представяне. Графичното представяне се извършва автоматично в шийт „Графики“ на предоставения екселски файл. Могат да се правят промени в отделни графики с цел подобряване на визуалното представяне.
Анализ. В отделен текстови (doc, docx или odt) файл се представят резултатите. В рамките на анализа може да бъде включен избран графичен и табличен материал от екселския файл с цел илюстриране на резултатите. Структурата на анализа включва:
въведение;
извеждане на кратки теоретични дефиниции за понятията „отвореност на икономиката“ и „условия на търговия“;
кратък коментар на основните тенденции, които се наблюдават за съответната държава – расте ли икономиката й, отваря ли се или се затваря през изследвания период, какви са тенденциите във външната търговия;
кратко представяне на действащия двустранен външнотърговски режим – как е регулирана търговията, има ли митнически, нетарифни и технически бариери, налице ли са някакви спогодби за преференциална търговия;
представяне и анализ на тенденциите в търговията с България, как се променя мястото на България във външнотърговските отношения на страната и това на страната в тези на България, какви са условията на търговия – общо и с България;
представяне на стоковата структура на търговията (по желание) – основни търгувани групи стоки и/или конкретни продукти;
анализ на връзката между отделните анализирани тенденции;
коментар на причините за наблюдаваните тенденции и връзката помежду им;
друго – тук по желание може да се включи представяне на други (интересни) аспекти от външноикономическите отношения – инвестиции, големи проекти, туризъм, и т.н.
Представяне на резултатите – първичен сравнителен анализ. Резултатите (екселски и текстови файл) се предават в електронен формат, като имената на файловете включват името на изпълнителя и избраната държава.