ADMD221 Семинар: Разработване на етапите на дисертационния труд
Анотация:
Семинарът „Етапите на разработване на дисертационен труд“ е избираем извънаудиторен курс, който се предлага за изучаване от докторанти в докторска програма «Организация и управление извънпроизводствената сфера(публична администрация)» на НБУ. Курсът има изцяло практическа насоченост и е свързан с придобиването на знания, умения и компетентности от докторантите, за да обосноват своето изследване, а именно:
- да формулират актуалността на изследователския проблем на избраната тема на дисертационно изследване;
- да конкретизират обекта и предмета на дисертационното изследване;
- да формулират основна теза и подтези на изследаването;
- да формулират основната цел и подцели;
- да определят изследователските задачи, които трябва да решат за постигенето на основната цел и подцели;
- да определят обхвата на изследването/времеви и териториален/;
- да определят научните методи, които ще ползват при изпълнението на конкретните задачи, с цел потвърждаване или отхвърляне на заявената теза и подтези.;
- да определят предназначението на научното изследване и посочват от кого ще може да се ползва.
Курсът цели също така докторантите да бъдат подпомогнати при обособяването на основните части на дисертационния труд – теоретична, аналитична и практико-приложна.
Заданията, поставяни по време на курса, целят да дадат конкретни опори на докторантите при писане на докторска теза, запознаване с известните литературни източници по темата, установените практики при обособяване на отделните части на труда и при тяхното структуриране и представяне в текста.
Курсът предоставя знания, умения и компетентности, които са в съответствие с Националната квалификационна рамка, приета с Решение № 96 на Министерския съвет от 02.02.2012 г.

Преподавател(и):
гл. ас. Милена Караджова д-р
проф. Николай Арабаджийски д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса докторанти придобиват:
1) знания:
• за съставяне на структурата на дисертационния труд;
• за основните реквизити, които трябва да съдържа уводната част на докторската теза и какво е тяхното съдържание /вкл.: актуалност на изследването, цел, решени задачи за постигане на целта, обект, предмет, методи, обхват, теза на изследването/;
• за съдържанието на заключителната част /вкл. обобщени изводи, заключения и предложения/
• за открояване на научните и практико-приложни приноси на дисертационното изследване;
• за начините за извършване на критичен анализ и синтезиране на нови идеи, вследствие на проучване, изучаване и анлизиране на литературни източници по темата на дисертационното изследване, нормативни актове, стратегически и ведомствени документи и от наблюдение на практиката.
2) умения:
• да намират, извличат, подреждат, синтезират и оценяват бързо необходима информация от раздлични източници, свързана с темата на дисертационното изследване;
• да структурират докторската си теза съгласно утвърдените стандарти;
• да изложат по логичен и последователен начин своите теоретични, аналитични и практико – приложни авторови виждания и аргументи в изследваната от тях проблематика.
3) компетентности:
• самостоятелно и отговорно да създават и интерпретират нови знания чрез собствени изследвания в областта на темата на дисертационното изследване.
• демонстриране на общи способности за концептуализиране, генериране на нови знания и разбиране на най-модерните достижения, свързани с темата на дисертационното изследване;
• извършване на информационни преценки в областта на темата на дисертационното изследване и възможност за представяне на авторови идеи за усъвършенстване на нормативната уредба и практики в изледваната проблемна област.
Предварителни изисквания:
няма
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Семинар в извън учебно време
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
Литература по темите:
Ръководство на библиотеката на НБУ „Как да цитирам“ – www.nbu.bg
Материали, предоставени в MOODLE – НБУ
Материали, предоставяни от библиотеката на НБУ във връзка с обучението на преподаватели и докторанти, както и от Виртуалния ИНФО център за докторанти