BIOB008 Биоетика
Анотация:
Главната образователна цел на курса е да запознае студентите с основните проблеми на биоетиката (предимплантационна и преднатална генетчина диагностика, морален статус на човешките ембриони, изследвания върху човешки ембриони, прекъсване на бременността, трансплантация на органи, мозъчна смърт, евтаназия и пр.), една относително нова област на приложната етика. Не по-малко важна задача е да студентите да се научат да разпознават и разбират комплексната същност на нормативните (морални и правни) проблеми, породени от развитието на съвременната медицина. Не на последно място студентите трябва да бъдат запознати с различните типове аргументи по главните биоетически дилеми и какви са произтичащите от тях законодателни решения.
Преподавател(и):
проф. Христо Тодоров д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
" в какво се състои спецификата на биоетиката и какво е нейното отношение към етиката и медицината;
" кои са основните проблемни полета на биоетиката;
" кои са различните типове аргументи по главните биоетически дилеми и какви са произтичащите от тях законодателни решения.
2) могат:
" да разграничават и обясняват медицинските от етическите и правните аспекти на основните биоетически проблеми;
" да формулират и анализират основните аргументи по главните биоетически дилеми.
Предварителни изисквания:
Достатъчно е да са покрити общите изисквания за участие в програмите.
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Що е морал? Морални норми и тяхното обосноваване. Морален универсализъм. Морал и право - разлика между морални и правни норми. Етиката като наука за морала.
- Що е биоетика? Мястото на биоетиката в системата на етическите поддисциплини. Отношение на биоетиката към медицината - дескриптивни и нормативни аспекти.
- Религиозно и светско обосноваване на морала - следствия за биоетиката. Основни линии на аргументация в биоетиката - деонтология и утилитаризъм.
- Началото на човешкия живот. Моралният статус на човешките ембриони. Понятията "личност" и "човешко достойнство" и дискусията за защитата на човешките ембриони.
- Постижения на съвременната репродуктивна медицина. Има ли разлика между моралния статус на човешки ембриони, заченати по естествен път (in vivo), и този на ембриони, получени в резултат на изкуствено оплождане (in vitro). Дискусии за степента на правна защита на човешките ембриони.
- Позволено ли е използването на човешки ембриони за целите на научни изследвания? Що е клониране? Терапевтично и репродуктивно клониране. Дискусии върху позволеността на терапевтичното клониране.
- Проблемът за "селекцията" на човешки индивиди. Пренатална и предимплантационна генетична диагностика. Опасения и критики на сдруженията на хората с увреждания.
- Морални проблеми, свързани с прекъсването на бременността - дискусии и законодателни решения.
- Трансплантации на органи. Проблемът за донорството - живи и мъртви донори. Презумптивно съгласие или презумптивно несъгласие за донорство. Обосноваване на принципи на справедливо разпределение на органи за трансплантация.
- Донорство и смърт. Медицински дефиниции на смъртта. Спорове около мозъчната смърт - индикатори и критерии.
- Краят на човешкия живот. Кога едно заболяване се приема за неизлечимо? Поддържане живота и грижа за неизлечимо болните - морални проблеми. Икономически и морални съображение в организацията и практиката на палиативната медицина.
- Понятие за евтаназия? Пасивна и активна евтаназия. Морални аргументи против допустимостта на евтаназията. Аргументи в полза на евтаназията. Има ли "право на собственост" върху собствения живот? Има ли право на "достойна смърт"?
- Семинар: обсъждане на статията на Филипа Фут Проблемът за аборта и учението за двойния ефект.
- Семинар: обсъждане на глава IV Възникналото и направеното от книгата на Юрген Хабермас Бъдещето на човешката природа.
- Семинар: обсъждане на статията на Петер Слотердайк Правила за човешкия парк.
Литература по темите:
ЖИВКОВА, Х. Клонирането и трансплантацията, в: сп. Хигиена и здравеопазване, София 2000, бр. 4.
ЖИВКОВА, Х. Биомедицинска етика, София 2002.
ЖИВКОВА, Х. Клонирането, София 2002.
ЖИВКОВА, Х. Етични проблеми при генетичните изследвания и генната терапия на ембриона, в: сп. Социална медицина, София 2003, бр. 1.
КЪНЕВА, В. Медицинска практика и етика: грижата за умиращия и проблемът за евтаназията, в: сп. Социологически проблеми, София, 2006, бр. 1-2.
ЛЮБЕ, В. Преднаталната и предимплантационна селекция след генен тест като проблем на дискриминацията, в: сп. Социологически проблеми, София, 2006, бр. 1-2.
СЛОТЕРДАЙК, П. Правила за човешкия парк, в: сп. Социологически проблеми, София, 2006, бр. 1-2.
ТОДОРОВ, Х. Биополитика и демократичен консенсус, в: сп. Демократически преглед, София 2003, кн. 51.
ТОДОРОВ, Х. Кога му е добре на магарето или за състоянието на биоетиката в Южна и Югоизточна Европа, в: сп. Християнство и култура, София 2004, кн.12.
ТОДОРОВ, Х. Какво е допустимо да се прави с ембриони? Германският случай, в: сп. Социологически проблеми, София, 2006, бр. 1-2.
ХАБЕРМАС, Ю. Бъдещето на човешката природа, Стара Загора, 2004, изд. Идея.