ARTB299 Законодателство в изкуството и дизайна
Анотация:
Курсът ЗАКОНОДАТЕЛСТВО В ИЗКУСТВОТО И ДИЗАЙНА формира общи теоретични и практически познания на студентите за авторскоправното законодателство на Република България и по-специално за закрилата на обектите на изобразителното изкуство (визуалните изкуства): изящно изкуство, декоративно и приложно изкуство, моден и интериорен дизайн, сценография и др. Специално внимание е отделено на художествения дизайн, като обект на закрила от авторското право и разграничението му от промишления дизайн- обект на индустриална собственост, регламентиран в Закона за промишления дизайн. Изучават се правата на авторите- неимуществени и имуществени права, хипотезите на свободно използване на произведението, както и правото на автора на отчисление при препродажба на произведение на изкуството. Отделено е място и на авторските договори– динамиката на авторското право: издателски договор за произведение на изкуството; договор за публикуване на произведение в периодичния печат; договор за създаване и използване на филми и други аудиовизуални произведения, на театрални постановки, както и на произведения, създадени в рамките на трудово правоотношение или по поръчка. Отделено е място и на проблемите, свързани със защитата на авторските права, като се разглеждат трите форми на отговорност при тяхното нарушаване: гражданска, административнонаказателна и наказателна. Студентите се запознават и с основните международни договори в областта на авторското право: Бернска, Универсална конвенция за авторско право, Римска конвенция за закрила на сродните права, както и с актовете на Европейския съюз.
Преподаването на учебната дисциплина и на учебната програма са органически свързани със съдържанието на Закона за авторското право и сродните му права и с последните му изменения.
Преподавател(и):
проф. Веселина Манева д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
- познават разпоредбите на Закона за авторското право и сродните му права и други нормативни актове относно защитата на правата;
2) могат:
- могат да се ориентират и практически да прилагат получените знания в тази насока.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:
• Теоретични знания относно обектите на изобразителното изкуство и дизайна
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Същност на интелектуалната собственос. Международни договори в областта на авторското право. Актове на Европейския съюз. Правна същност и проблеми на информационното общество. Дигитални произведения
- Обекти на авторскоправна закрила според ЗАПСП. Обекти, изключени от закрила.Производни произведения.
- Произведенията на изобразителното изкуство- обект на авторскоправна закрила. Видове произведения.
- Правен режим на художествения дизайн. Специфични обекти: моден, интериорен дизайн, мебелен и др. Отграничение от промишления дизайн и марката като обекти на индустриалната собственост
- Субекти на авторското право – автори, съавтори, наследници. Юридическите лица като носители на авторско право. Съавторство.
- Съдържание на авторското право. Неимуществени права на авторите
- Имуществени права на авторите.
- Ограничения на авторското право. Свободно използване на произведението.
- Времетраене и наследяване на авторските права.
- ТЕСТ № 1
- Договори за създаване и използване на произведение на изкуството, Дизайнерски проект Договор за издаване на произведение на изкуството; договор за публикуване на произведение в периодичния печат; договор за създаване и използване на филми и други аудиовизуални произведения, на театрални постановки.
- Произведения, създадени в рамките на трудово правоотношение или по поръчка.
- Сродни права. Същност и видове.
- Защита на авторското право. Гражданскоправна и наказателноправна защита.Административно- наказателни разпоредби. Мерки на границата.
- Тест № 2
Литература по темите:
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА
• Манева, В. Закрила на правата на интелектуална собственост. Правоприлагане и експертиза. С.: СИЕЛА, 2017.
• Манева, В. Цитирането в авторското право. -Правна мисъл, 2021, № 3.
• Манева, В. Пародията в авторскоправната теория и практика. – Съвременно право, 2021, №. 4.
• Манева, В. Използване на обектите на културното наследство от музейните колекции, архивите и библиотеките чрез средствата на дигиталните технологии, -Съвременно право, 2010, бр. 5, 63- 79 с.
• Манева, В. Произведения, създадени в рамките на трудови правоотношения. Годишник на Департамент Право, Нов български университет, 2019, №9, 178-194 с.
Средства за оценяване:
Тест -90 %
Дискусия - 10 %
За успешно финализиране на курса се приема проведени два теста за текущо оценяване с оценка най-малко "среден".
ФОРМИ НА ОЦЕНЯВАНЕ
Тест – 90%
Дискусия – 10%