ARTB299 Законодателство в изкуството и дизайна

Анотация:

Курсът ЗАКОНОДАТЕЛСТВО В ИЗКУСТВОТО И ДИЗАЙНА формира общи теоретични и практически познания на студентите за авторскоправното законодателство на Република България и по-специално за закрилата на обектите на изобразителното изкуство (визуалните изкуства): изящно изкуство, декоративно и приложно изкуство, моден и интериорен дизайн, сценография и др. Специално внимание е отделено на художествения дизайн, като обект на закрила от авторското право и разграничението му от промишления дизайн- обект на индустриална собственост, регламентиран в Закона за промишления дизайн. Изучават се правата на авторите- неимуществени и имуществени права, хипотезите на свободно използване на произведението, както и правото на автора на отчисление при препродажба на произведение на изкуството. Отделено е място и на авторските договори– динамиката на авторското право: издателски договор за произведение на изкуството; договор за публикуване на произведение в периодичния печат; договор за създаване и използване на филми и други аудиовизуални произведения, на театрални постановки, както и на произведения, създадени в рамките на трудово правоотношение или по поръчка. Отделено е място и на проблемите, свързани със защитата на авторските права, като се разглеждат трите форми на отговорност при тяхното нарушаване: гражданска, административнонаказателна и наказателна. Студентите се запознават и с основните международни договори в областта на авторското право: Бернска, Универсална конвенция за авторско право, Римска конвенция за закрила на сродните права, както и с актовете на Европейския съюз.

Преподаването на учебната дисциплина и на учебната програма са органически свързани със съдържанието на Закона за авторското право и сродните му права и с последните му изменения.

прочети още
Интериорен дизайн

Преподавател(и):

проф. Веселина Манева  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

- познават разпоредбите на Закона за авторското право и сродните му права и други нормативни актове относно защитата на правата;

2) могат:

- могат да се ориентират и практически да прилагат получените знания в тази насока.


Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:

• Теоретични знания относно обектите на изобразителното изкуство и дизайна

Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Същност на интелектуалната собственос. Международни договори в областта на авторското право. Актове на Европейския съюз. Правна същност и проблеми на информационното общество. Дигитални произведения
  2. Обекти на авторскоправна закрила според ЗАПСП. Обекти, изключени от закрила.Производни произведения.
  3. Произведенията на изобразителното изкуство- обект на авторскоправна закрила. Видове произведения.
  4. Правен режим на художествения дизайн. Специфични обекти: моден, интериорен дизайн, мебелен и др. Отграничение от промишления дизайн и марката като обекти на индустриалната собственост
  5. Субекти на авторското право – автори, съавтори, наследници. Юридическите лица като носители на авторско право. Съавторство.
  6. Съдържание на авторското право. Неимуществени права на авторите
  7. Имуществени права на авторите.
  8. Ограничения на авторското право. Свободно използване на произведението.
  9. Времетраене и наследяване на авторските права.
  10. ТЕСТ № 1
  11. Договори за създаване и използване на произведение на изкуството, Дизайнерски проект Договор за издаване на произведение на изкуството; договор за публикуване на произведение в периодичния печат; договор за създаване и използване на филми и други аудиовизуални произведения, на театрални постановки.
  12. Произведения, създадени в рамките на трудово правоотношение или по поръчка.
  13. Сродни права. Същност и видове.
  14. Защита на авторското право. Гражданскоправна и наказателноправна защита.Административно- наказателни разпоредби. Мерки на границата.
  15. Тест № 2

Литература по темите:

ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА

• Манева, В. Закрила на правата на интелектуална собственост. Правоприлагане и експертиза. С.: СИЕЛА, 2017.

• Манева, В. Цитирането в авторското право. -Правна мисъл, 2021, № 3.

• Манева, В. Пародията в авторскоправната теория и практика. – Съвременно право, 2021, №. 4.

• Манева, В. Използване на обектите на културното наследство от музейните колекции, архивите и библиотеките чрез средствата на дигиталните технологии, -Съвременно право, 2010, бр. 5, 63- 79 с.

• Манева, В. Произведения, създадени в рамките на трудови правоотношения. Годишник на Департамент Право, Нов български университет, 2019, №9, 178-194 с.

Средства за оценяване:

Тест -90 %

Дискусия - 10 %

За успешно финализиране на курса се приема проведени два теста за текущо оценяване с оценка най-малко "среден".

ФОРМИ НА ОЦЕНЯВАНЕ

Тест – 90%

Дискусия – 10%