CASM543 Сценографски подходи и инсценировка на пространството във фотографията

Анотация:

Курсът разглежда тенденциите на изкуството през ХХ век и различните прояви на артинсталациите, online и иновациите като изразни средства в ръцете на артистите (в частност на худ. Фотографите). Разглежда практическата връзка между създаване на пространство във фотографията , театъра и киното.

прочети още
Фотографско изкуство

Преподавател(и):

доц. Боряна Минчева  

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

• Основи на визуалните изкуства на ХХ век

2) могат:

• Да решават по конкретно задание идея за фото и видеоинсталация, както и създаване на сценично тематично пространство за фотографска експозиция по зададена тема


Предварителни изисквания:

Студентите да имат знания и/или умения:

• История на изкуството и архитектурата

• История на фотографията



Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Край на ранната модерна ера 1870 г. Зараждане на нови течения в изкуството. 1870 – 1905 г. – начало на модернизма. Поява на нови визуални изкуства. Сецесион, Модерн, Ар Деко – богатство на пространство, форма и цвят, светлина, детайл. Развитие, страни, автори и произведения. Роля на младата фотография.
  2. Архитектурата, изкуствата и фотографията в САЩ – 1850 – 1930 г. Влиянието им върху развитието на естетиката в Европа – Чикагска школа, Съливан, Франк Лойд Райт, Холивуд.
  3. Пътят на нефигуративното изкуство и търсенията на фотографията. Задание за курсов проект и практически самостоятелни задания - теми и разяснения
  4. Естетика на универсала – 1905 – 1945 г. Влияния във фотографията, киното и театъра
  5. Баухаус – съсредоточие на културния интелект на Европа. Поп-арт. Пърформанс, бодиарт.
  6. Реклама и фотография. CD – room. On line art. Цифрово изкуство, инсталации, еклектика на съвременните визуални изкуства и фотографията.
  7. Роля на сценографията в изграждане на пластичния образ в екрана. Поглед през обектива на фотографа. Развитие на философията на сценографията и организация на фотосесия по конкретна тема.
  8. Практически упражнения композиция по тема в студио, която е вдъхновена от голям майстор в живопистта. Цвят, материя, грим и емоционално въздействие.

Литература по темите:

1. Art of the turn of the millenium - Lars Bauglarsen, Tashen

2. Performance art – Rose Lee Goldberg, Thames Hudson

3. Малая история изкуств периода 1890-1945 года

4. Highlights of art – Tashen

5. Architecture in the XX century – P. Gessel, O. lenthauser, Tashen

6. Masterpieces of western art II – Walter, Tashen

7. Pop-art – T. Osterwold, Tashen

8. FMR, IX, X

9. Монографии и албуми на разглежданите автори

Средства за оценяване:

Разработка на есета по теми от коментираните стилове и автори.

Практическа- пресъздаване на сюжет от коментиран автор- изследване на светлината и въздействието- в студио или лабораторията на НБУ.

Анализ на композициите на любим автор с оглед на внушения чрез пространсто , баланс, цвят и светлина.

Заснемане на сесия на създадена композиция по предварително зададена тематична задача.