MBRM100 Икономика на развитието
Анотация:
Икономиката на развитието е завладяваща, защото показва как икономическият анализ може да ни помогне да разберем големите теми на 21-ви век – бедността и неравенството, глобализацията и търговията, успехите и провалите на икономиките в различните региони на света.
Курсът запознава студентите с основните концепции, теории и инструменти на все по-бързо развиващата се област на икономиката на развитието – в макро-, микро- и международноикономически план, свързани с различните структурни и функционални измерения и ефекти на икономическия растеж, както и с икономическите, демографските, социалните, екологичните и най-вече с търговските аспекти на развитието.
Основната цел на курса е чрез запознаване на студентите с развитието на модерната изследователска област на икономиката на развитието да бъдат създадени знания, умения и компетентност за анализ на възможностите и оценка на рисковете, свързани с разнообразните проблеми в широкообхватната област на икономиката на развитието – както на макроикономическо ниво по отношение на държавната политика, така и на микроикономическо ниво – като основа за вземане на адекватни управленски решения при интернационализация на фирмената дейност.
Наред с това, чрез практическите задачи за работа в клас и предвидените семинарни занятия, курсът „Икономика на развитието“ запознава студентите със състоянието, перспективите и предизвикателствата пред социалното и икономическото развитие на развиващите се и слаборазвитите региони и икономики, които придобиват все по-значима роля в световното стопанство.
В рамките на курса се използват модерни средства за преподаване – интерактивни презентации, използване на различно мултимедийно и онлайн съдържание, групови дискусии, симулации.
Преподавател(и):
доц. Едуард Маринов д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) познават:
• основните теории и модели за икономическия растеж и икономическото развитие;
• съвременните разбирания и идеи в областта на икономиката на развитието;
• факторите, причините и основните инструменти за борба с неравенството, бедността и други основни проблеми, свързани с развитието;
• техники, методи и инструменти за измерване и оценка на различни аспекти на икономическото развитие;
• състоянието и възможностите за развитие на външноикономическа дейност в развиващите се и слаборазвитите региони и икономики в световното стопанство.
2) могат:
• да анализират влиянието на различни политики върху икономическото развитие;
• критично да оценяват динамиката и основните тенденции в световното стопанство от гледна точка на растежа и развитието и да формират и аргументират собствени позиции относно насоките за развитие на националната икономическа и външноикономическа политика;
• да използват придобитите знания за да анализират и оценяват критично възможностите за географско разширяване на фирмената дейност в перспективни, но слабопознати държани и региони.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:
• Микроикономика
• Макроикономика
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Въведение в икономиката на развитието. Индикатори за икономическо развитие. Икономически растеж и икономическо развитие.
- Степени на икономическо развитие и сравнителен анализ. Характеристики на развиващите се и слаборазвитите икономики. Различия в посоките на икономическо развитие при високо- и нискодоходните икономики. Фактори за глобална дивергенция и конвергенция.
- Теории за икономически растеж и тяхната приложимост за слаборазвитите икономики. Класически и неокласически теории за растежа, моделът на растеж на Робърт Солоу, условна и абсолютна конвергенция, ендогенни теории за растежа.
- Бедност, неравенство и икономическо развитие. Определение и индикатори за благосъстояние, линия на бедността и индикатори за бедност, география и демография на бедността. Определение и индикатори за неравенство, крива на Лоренц и крива на Кузнец. Ефекти от неравенството върху икономическия растеж.
- Население и икономическо развитие. Степен на икономическо развитие и растеж на населението – посока на въздействие, фактори, ефекти, последствия.
- Миграционни процеси и икономическо развитие. Урбанизация и вътрешна миграция. Структурни промени – от земеделска икономика през индустриална икономика до икономика на услугите.
- Човешки капитал и развитие – образование и здравеопазване. Ефекти от образователните и здравните политики върху икономическото развитие.
- Устойчиво развитие – концепция и измерване. Икономически, социални, политически и културни измерения на устойчивостта. Околна среда и икономическо развитие.
- Институционална среда, държавно управление и икономическо развитие. Планиране и икономическо развитие. Нова институционална икономика. Механизми на институционална промяна. Пазарни дефекти. Корупция и ефекти върху степента на развитие.
- Роля на финансовия и кредитен пазар за икономическото развитие – финансови системи в развитите и в развиващите се страни. Банки за развитие, небанково /неформално/ финансиране и микрокредитиране.
- Международни финанси и инвестиции и международни финансови институции и ролята им за икономическото развитие. Международно движение на капитали – ефекти върху развитието. Международна помощ за развитие.
- Международна търговия и стратегии за индустриализация и развитие. Протекционизъм и търговски политики. Импортнозаместващ и експортноориентиран растеж.
- Място на развиващите се и слаборазвитите икономики в глобалната търговия. Търговска либерализация и индустриализация. Разделение Юг-Север в международната търговия.
- Семинар: Нововъзникващите и развиващите се икономики днес: икономическо развитие в Африка – състояние, проблеми, перспективи.
- Семинар: Нововъзникващите и развиващите се икономики днес: икономическо развитие в Латинска Америка – състояние, проблеми, перспективи.
- Семинар: Нововъзникващите и развиващите се икономики днес: икономическо развитие в Азия – състояние, проблеми, перспективи.
Литература по темите:
Основна литература:
• Michael P. Todaro; Stephen C Smith. Economic Development. 12th Edition, 2017.
• Alain de Janvry and Elisabeth Sadoulet. Development economics : theory and practice. Routledge, 2nd ed., 2021.
Допълнителна литература:
• Handbooks of Development Economics. Dani Rodrik and Mark R. Rosenzweig (eds.), Elsevier, volumes 1-5, 1988-2010.
• Dwight H. Perkins, Steven Radelet, David L. Lindauer, Steven A. Block. Economics of Development. W. W. Norton & Company, 7th edition, 2012.
• Debraj Ray. Development economics. Princeton University Press, 1998.
• Gerard Roland. Development Economics. Routledge, 2016.
• Subrata Ghatak. Introduction to Development Economics. 3rd Edition, 2005.
• Yujiro Hayami and Yoshihisa Good. Development Economics: From Poverty to Wealth of Nations. 3rd Edition, Oxford University Press, 2005.
• Michael Tribe, Frederick Nixson and Andy Sumner. Economics and Development Studies. Routledge, 2010.
• Banerjee, A. and E. Duflo. 2011. Poor Economics: A Radical Rethinking of the Way to Fight Global Poverty. New York, NY: Public Affairs.
• Durlauf, St. and Ph. Aghion (eds.). 2005. Handbook of Economic Growth, Vol. 1A: 473–552. Amsterdam: North Holland, Elsevier.
• Goldin, I. 2018. Development: A Very Short Introduction. Oxford, UK: Oxford University Press.
• Taylor, J.E. and Lybbert, T.J. 2015. Essentials of Development Economics. University of California Press.
• Сакс, Дж. 2006. Краят на бедността. София: Изд. Кръгозор.
• Химирски, Ем. 2006. Икономика на развитието. София: ИК – УНСС..
Средства за оценяване:
• Текущо оценяване – участие дискусии (10%), задачи за работа в клас, (2х10%), разработване и представяне на задача за текущо оценяване (70%)
• Финално оценяване – тест (50%) и практически казус (50%)