доц. Димитър Василев
Професионална автобиография:
БИОГРАФИЧНИ ДАННИ
Име, презиме фамилия
Димитър Венцеславов Василев
Дата на раждане: 7 септември 1954 г.
Месторождение: Гр. София.
личен тел. +359 877 414 779
Езици: Български – роден език, руски – писмено и говоримо, английски – говоримо.
1972г. – средно образование – 29 ЕСПУ,
1986г. – средно специално образование – ТСЕ „А. С. Попов“,
1994г. – Приложна звукотехника - ЦНО на ТУ – семестриално,
1998г. – висше образование – магистър инженер – Съобщителна и осигурителна техника – ТУ София.
Професионална квалификация
От 1975г. – звукооператор в БНР.
От 1986г. – звукотехник в БНР.
От 1998г. – звукоинженер в БНР.
От 2005г. – отговорен звукоинженер в БНР.
От 2010г. – доцент в НБУ и отговорен звукоинженер в БНР.
Дългогодишна работа в БНР. Преминаване от обикновен звукоопрератор в началото до отговорен звукоинженер и материално отговорно лице. Участие в създаването, внедряването и развитието на най-новите звукостудийни технологии. Работа с различни цифрови звукостудийни системи. Познаване и работа с много програмни продукти: NUENDO, WAVELAB, CUBASE, Adobe Audition, Sonar и други. Над 30 годишно сътрудничество с Радиотеатър. Перфектно овладяване на стерео-звукозаписни микрофонни системи и постоянно експериментиране с нови възможности на повече пространсвени решения на позициониране.
Участие в изработването на музикални звукозаписи и радио-драматични постановки, спечелили много награди на национални и международни конкурси. Последните две – „Гранд при“ на фестивала „ПРИ МАРУЛИЧ“ в Хърватска през 1998г. и „Гранд при“ на фестивала „ПРИ ЕВРОПА“ в Берлин през 1999г.
Носител на новоучредената награда за принос и постижения в областта на звукотехниката и тонрежисьорското майсторство на името на Блага-Беатрис Елиезер – 2008г.
Квалифициран преподавател по различни дисциплини в ТУ и НБУ.
Други умения и дейности:
Участие в различни музикални спектакли като музикант.
Участие в музикалните изяви на хор „Гусла“, хор „Св. София“ и на хор „Славянски звуци“, като тенор. С последния – през 2004г. – спечелени бронзови отличия в три жанра и Наградата на публиката на хоров конкурс в Нидерландия.
Автор на песни от различни жанрове и на обработки на народни песни.
Публикации:
Списък с публикации на Димитър Венцеславов Василев
1. Алгоритъм за възстановяване на звукови сигнали, повредени с импулсен шум – Научен труд, предложен за публикация в научното издателство на ТУ от Научния консултант на работата – Проф. д-р Михаил Момчеджиков през 1998г.
2. Съвременни звукозаписни системи – тема публикувана в бр. 5, стр. 18 – 20, 2011г. на списание „Музикални хоризонти“.
3. Звукозаписът и звуковият монтаж на радиодраматични постановки – висш пилотаж в звукозаписната практика – тема публикувана в бр. 10, стр. 21 – 23, 2010г. на списание „Музикални хоризонти“ през 2010г.
4. Звукова обработка в съвременните системи за звукозапис – тема публикувана в научното издателство на НБУ през 2010г.
5. Еволюция на звукозаписните средства. Съображения и подходи в процеса на развитие на звуковомонтажната дейност – хабилитационен труд, подготвен за побликуване в издателството на НБУ през 2010г.
6. Стереофонизиране и съраундизиране – Доклад за Националната научната конференция „Акустика“ – ФЕМА на 13.12.2013г. Публикувано в издателство на ФНТС.
7. Пространственото възприемане на звуковата картина – компонент от естетическото и емоционалното въздействие – доклад за Деветата научна конференция с международно участие „Млад научен форум за музика и танц“ 7 – 8 юни 2014, София. Публикувано в издателство на НБУ.
8. Първи успешни звукозаписи в България в съраунд звук – доклад за Националната научната конференция „Акустика“ – ФЕМА на 02.12.2014г, София. Публикувано в издателство на ФНТС.
9. Най-нови експерименти и решения със звукозаписи на музика, представени в пространствена звукова картина, осъществени в НБУ – доклад за Десетата научна конференция с международно участие „Млад научен форум за музика и танц“ 11 – 12 юни 2015г, София. Публикувано в издателство на НБУ.
10. Представяне на подвижни звукови източници в пространствена звукова картина – доклад за Националната научната конференция „Акустика“ – ФЕМА на 27.11.2015г, София. Публи-кувано в издателство на ФНТС.
11. Експериментално изследване на микрофонни системи, пресъздаващи звукова картина с подвижни звукови източни-ци, и анализ на резултатите – доклад за Единайсетата научна конференция с международно участие „Млад научен форум за му-зика и танц“ 16 – 17 юни 2016г, София. Публикувано в издателство на НБУ.
12. Представяне на подвижни звукови източници в пространствена звукова картина чрез задвижване от средствата на програмния продукт за звукозапис и звукообработка – доклад за Националната научната конференция „Акустика“ – ФЕМА на 14.12.2016г, София. Публикувано в издателство на ФНТС.
13. Първи успешни звукозаписи в България в съраунд звук – тема публикувана в бр. 2, стр. 14 – 16, 2017г. на списание „Музикални хоризонти“.
14. Изработване на звуковите ефекти в радиотеатъра с помощта на микрофонни системи за пространствена звукова картина – доклад за Дванайстата научна конференция с международно участие „Млад научен форум за музика и танц“ 9 – 11 юни 2017г, София. Публикувано в издателство на НБУ.
- Курсове от текущия семестър: