BAFB860 Стаж
Анотация:
Като част от практическото обучение на студентите, стажът по Финанси се осъществява във външна финансова институция или във финансов отдел на нефинансова институция, в реална работна среда. Практическото обучение се провежда в институции, с които НБУ е сключил договор, или в такива по избор на студентитите.
Продължителността на стажа е 20 (двадесет) работни дни. По време на практическото си обучение, по възможност студентът преминава през различни позиции/отдели на финансовата институция или различни работни места на финансовия отдел.
Целта на стажа е студентите, които вече са получили теоретични знания и достатъчна информация за различните професии в областта на финансите, да се запознаят с управлението и администрирането им в институциите, с основните принципи на работа, със задачите за изпълнение, с организацията на работа и със стандартите за качество в практиката. В рамките на 20-дневния стаж студентите получават практически знания относно позициите на основните професии в сферата на финансите, със предоставяните основни и допълнителни финансови услуги и др. Цел на стажа е и запознаване на място с добрите практики в областта на финансите, навлизането в спецификата на отделните професии, което засилва, от една страна, връзките между теорията и практиката във висшето образование по финанси, а от друга - представя бъдещата работна финансова среда.
Фактическото провеждане на практическото обучение се извършва по предварително одобрен от ръководителя на стажа план. За всеки ден от него студентът води дневник, включващ последователно описание на извършените от него дейности в организацията, изпълнените задачи, извършената работа. Дневникът се попълва всекидневно и се подписва от студента и от представителя на организацията, отговарящ за стажа, като в края на стажа се подпечатва с официалния печат на организацията.
Защитата на практическото обучение се провежда в НБУ в определено от комисията време за всички стажове от семестъра. До защита се допускат студентите, представили удостоверение за проведено практическо обучение (служебна бележка), заверено от организацията, в която е проведен стажа, персонален дневник за провеждане на стажа и отчет за дейността си по време на практиката, заверени от ръководителя на стажа.
Преподавател(и):
доц. Ренета Димитрова д-р
доц. Емил Калчев д-р
гл. ас. Ралица Димитрова д-р
гл. ас. Нигохос Канарян д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
• Как изглежда практическата дейност във финансовата област в организацията на провеждане на стажа.
• Повече за реалните изисквания и поведение във финансова организация или отдел.
2) могат:
• Да се интегрират в работна среда.
• Да комуникират на характерен за финансите и организацията на стажа език.
• Да извършват дейности, свързани с администрирането и управлението на финансите, както и да предоставят финансови услуги.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания по финанси.
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Стаж
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Получаване на стажа, уточняване на компанията, обект на стаж и изготвяне на план на стажа. Събиране на литература и на информация за написване на стажа. Самостоятелна работа
Литература по темите:
• Александрова, М. и колектив, “Финанси – теория и практика. Учебно пособие за самоподготовка”, Стопанство, С. 2000 г., с. 199-359.
• Боди, Кейн и Маркъс, “Инвестиции”, Натурела – 2001 г.
• Вачков, Ст. и колектив. Въведение във финансите. Варна, 2009
• Димитър Ненков, “Финансов Мениджмънт – Кратък Курс”, Изд. Стопансво – Унсс, 2008 Г.
• Маргарита Александрова, “Оптимизация На Инвестиционния Избор “, “Тракия М “, София 2001 г.
• Николова, Н., Корпоративни финанси, Сиела, София, 2007
• Орешарски, П.: Финансов анализ и управление на инвестициите, С., 1997.
• Петров, Г. и колектив: Корпоративни финанси, София: “Тракия - М”, 2006 г.
• Brealey, R./ Myers, S.: Principles of Corporate Finance, New York, 1996.
• Brigham, E.F.: Financial Management - Theory and Practice, The
Dryden Press, 1994.