VIPB513 Композиция в цвят - І част
Анотация:
Композицията, това е граматиката на пластичната форма – нейната организация в условното пространство на картинното поле.
Композицията в цвят се обуславя от това, че цветът е базисна определеност, даденост в образа на формата. Основна задача на композицията е да организира пространството, да определи идейния център и неговия контакт с периферията. Цветът е носител на емоционален заряд. От него зависи образната характеристика определяща съдържанието на пластичната цветна композиция.
Преподавател(и):
доц. Венцислав Занков д-р
доц. Ралица Мирчева д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Чрез композиционните цветни задачи студентът придобива знание, усет към цвета. Възможността да борави с него е да го организира в различни тонални съчетания. Изгражда умения да твори пластични цветни форми чрез съпоставянето на студени и топли тонове.
Предварителни изисквания:
Чрез прости натурни постановки от битови предмети, студентът се научава да наблюдава, да усеща характера на цветната задача, да определя гамата на цветната композиция и нейната тонална чувствителност.
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
Литература по темите:
1. Човешкото тяло – пластична анатомия
автор – Бамес
София, 2000г.
2. Животинското тяло - пластична анатомия
автор – Бамес
София, 2001г.
Средства за оценяване:
Оценяването на студента, изучаващ изкуство е трудно.
Оценката на резултата не трябва да носи стерилна академичност. Подходът на оценяване е строго индивидуален към всеки обучаван.
Оценката е мярка не на краен резултат, а е оценка на процеса на развитието. Това е процес, който се следи през цялата година.
Личният контакт до голяма степен определя успешния резултат. Важен е словесният процес на контрол, където се изгражда взаимното доверие и взаимното израстване като качество един към друг.
Оценката не е бележка, макар тя да е важен институционален белег, печат към документ.
Много е съществена психичната оценка. Ученикът я разбира чрез конферансите. Студентът трябва да се познае като артист, за да може да освободи творческата си енергия – трамплин към неговото развитие и професионално израстване.