BAEB581D Финансово счетоводство І част
Анотация:
Курсът обхваща в логическа последователност първата част от главните теми и проблеми на дисциплината Финансово счетоводство. Специално внимание се обръща на правилата, подходите и методите за създаване, обработване, систематизиране и обобщаване на счетоводна информация за разнообразните отчетни обекти и операции при осъществяване на стопанската дейност на предприятието.
Основните цели са:
• да се формира достатъчно добър фундамент от теоретични знания в областта на финансовото счетоводство, които имат значение за възможностите на студентите да познават и да използват правилно счетоводната терминология, да боравят добре със счетоводната материя, да разбират философията на счетоводството и на прилаганите счетоводни стандарти;
• разширяване и затвърдяване на знанията и уменията, придобити в курса по Основи на счетоводството;
• създаване на умения и нагласи за правилно прилагане на теоретичните познания при решаването на конкретни практически ситуации, както и способности за правилно интерпретиране и ефективно използване на счетоводната информация.
Преподавател(и):
доц. Диана Петрова д-р
доц. Станислава Георгиева д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
• теоретичните постановки, правилата и подходите за осигуряване на счетоводна информация за стопанската дейност на предприятието;
• организацията, методологията и методиката за счетоводното отразяване на определени отчетни обекти и стопански операции в предприятието;
• изискванията и правилата, свързани със съставянето на финансовите отчети на предприятието.
2) могат:
• да прилагат правилно теоретичните си познания при счетоводното отразяване на определени отчетни обекти и стопански операции в предприятието и при счетоводното интерпретиране и анализиране на конкретни ситуации от реалната практика;
• да вземат обосновани решения, свързани със създаването и използването на счетоводната информация в предприятието;
• да прилагат правилно теоретичните си знания, свързани със съставянето на финансовите отчети на предприятието.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:
по Основи на счетоводството
Форми на провеждане:
Дистанционен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- 1 Счетоводно отчитане на собствения капитал на предприятието. Организация, методология и методика на отчитането на основния капитал, резервите и финансовите резултати.
- Счетоводно отчитане на получените заеми. Особености при счетоводното отчитане на получените заеми в чуждестранна валута.
- Дълготрайните материални активи като обект на счетоводно отразяване – същност, характеристика и видове. Оценяване на дълготрайните материални активи при придобиването им. Счетоводно отчитане на придобиването на дълготрайни материални активи – чрез покупка; по реда на непарични вноски от съдружници;под формата на финансиране и др.
- Счетоводно отчитане на придобиването на дълготрайни материални активи чрез строителство. Особености при счетоводното отчитане на строителството по стопански начин и чрез възлагане на друго предприятие. Счетоводно отчитане на изваждането от употреба на дълготрайни материални активи. Отчитане на бракуването и ликвидацията на дълготрайни материални активи; отчитане на продажбите на дълготрайни материални активи; отчитане на липсите на дълготрайни материални активи,установени при инвентаризация.
- Амортизация на дълготрайните материални активи. Методи на амортизация. Амортизационна политика на предприятието
- Оценяване на дълготрайните материални активи след първоначалното им признаване – изисквания и счетоводно отразяване. Счетоводно отчитане на ремонта на дълготрайните материални активи. Особености при счетоводното отчитане на ремонта по стопански начин и чрез възлагане.
- Счетоводно отчитане на дълготрайните нематериални активи. Първоначално признаване и оценяване на дълготрайните нематериални активи. Оценяване след първоначалното признаване. Отчитане на стопанските операции, извършвани с дълготрайните нематериални активи.
- Характеристика на финансовите активи като обект на счетоводно отразяване. Организация на синтетичното и аналитичното отчитане на финансовите активи. Първоначално и последващо оценяване на финансовите активи. Счетоводно отчитане на паричните средства. Особености при счетоводното отразяване на паричните средства в чуждестранна валута.
- Организация на синтетичното и аналитичното отчитане на материалите. Създаване на счетоводна информация за стопанските операции, свързани с увеличение и намаление на материалите.
- Организация на синтетичното и аналитичното отчитане на стоките. Създаване на счетоводна информация за стопанските операции, свързани с увеличение и намаление на стоките. Особености при счетоводното отразяване на доставките на стоки от чужбина.
- Организация на синтетичното и аналитичното отчитане на продукцията. Създаване на счетоводна информация за стопанските операции, свързани с увеличение и намаление на продукцията.
- Методи за оценяване на материалните запаси при тяхното потребление. Сравнителна характеристика на методите за оценяване на потреблението на материалните запаси.
- Същност и характеристика на разходите на предприятието като обект на счетоводно отразяване. Класификация на разходите
- Счетоводно отчитане на разходите за дейността по икономически елементи. Отчитане на разходите за материали, за външни услуги, за амортизации, за заплати, за осигуровки и други разходи за стопанската дейност.
- Счетоводно отразяване на разходите по функционално предназначение
Литература по темите:
Основна литература:
Башева,С., Миланова, Е., Йонкова, Б., Петрова, Д. и др., Основи на счетоводството, София, Университетско издателство „Стопанство”, 2013 г.
Станева, В., Петрова, Д., Рупска, Т., Иванова, Р., Боянов, Б., Счетоводство и анализ на финансовите отчети на предприятието, София, Бенефин, 2018
Петрова, Д., Основи на счетоводството: задачи и тестове, София, 2019 г.
Национални счетоводни стандарти
Международни счетоводни стандарти /Международни стандарти за финансово отчитане
Допълнителна литература:
Международни стандарти за счетоводство и финансова отчетност. Коментари и приложения, Wiley&VividRise, 2016
Weetman, P., Financial Accounting , Pearson, 2019
Средства за оценяване:
Студентът може да се освободи от изпит с текуща оценка, ако има положителен резултат на on-line теста (компонент 1) през семестъра, който се провежда след втората консултация - оценката участва с 50%. Компонент 2 за ТО е изпълнение на курсова работа през семестъра, предадена през платформа Мудъл на НБУ до датата на текущия тест, съгласно графика за ДО - оценката участва с 50% от крайната оценка от текущо оценяване (КОТО).
Оценяването на студентите в сесията става чрез комплексно задание - on-line финален тест и практически курсов проект предаден в MOODLE НБУ до датата на изпита в сесията. Относителната тежест на двата компонента е също 50:50.
ТЕКУЩО ОЦЕНЯВАНЕ -ТЕСТ и КУРСОВА РАБОТА;
ФИНАЛНО ОЦЕНЯВАНЕ -ТЕСТ и КУРСОВА РАБОТА;
ПРОЦЕНТНО УЧАСТИЕ НА ФОРМИТЕ ЗА ОЦЕНЯВАНЕ ПРИ ФОРМИРАНЕ НА КРАЙНА ОЦЕНКА
• ТЕСТ - 50%
• КУРСОВА РАБОТА - 50%