MBAM181D Магистърски стаж и аналитичен проект
Анотация:
1. Формиране на практически умения и навици за трансфер на знания и акумулиране на опит в рамките на външни за НБУ институции или базови организации, съобразени със спецификата на съответните програми, особеностите на нейните специализации или модули;
2. Придобиване на практически умения (съвместими с посочените в паспорта на програмата) в процеса на осъществяване на конкретни дейности по трудов или граждански договор, свързани с тематичните направления на магистърската програма;
3. Възможности за финализиране на обучението под формата на поставена задача за анализ или част от процеса по:
формулиране, утвърждаване и обвързване на магистърската теза (МТ) с конкретен бизнес проект, като се използват получените резултати в обучението и рефлексията на придобития опит в практиката;
практическо апробиране на резултати от научни експерименти или проекти, които предполагат "движение" по схемата и инструментариума на съответното изследване (стратегия на изследването), анализ и обработка на данни (първичен и вторичен анализ), контент анализ (качествено-количествен анализ на документацията в конкретна организация) с практическото използване на статистически методи, експерименти, наблюдение, тестове, анкети, интервюта и систематизация на резултатите.
4. Представените разработки (доклад, реферат или отчет) играят ролята на предварително проучване (проект) и покриват приложната част от вероятното и предпочитаното от студентите тематично направление на МТ, като се отчитат и изискванията на организацията - потребител, която има необходимост от разработването на подобна тема, проект или стратегия, и затова проявява интерес и предоставя съответна база за конкретно проучване.
Преподавател(и):
проф. Стефан Стефанов д-р
доц. Димитър Панайотов д-р
проф. Кристиян Хаджиев д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
Да свързват теорията със закономерностите в организациите и бизнеса, да предлагат решения за оптимизиране на конкретна дейност, направление в конкретна организация, съобразно заеманата длъжност, позиция и съответните възможности за промяна, развитие и усъвършенстване.
2) могат:
Да използват инструментариум за анализ, изследване и приложение на разнообразните подходи за оптимизиране на теоретико-приложните ефекти по проблематиката и направленията в бизнеса, съобразно избраната специализация.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:
По основни курсове и специализациите на програмата
Форми на провеждане:
Дистанционен
Учебни форми:
Стаж
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- І. Предварителен - разяснение на целта, същността и очакванията от стажа за изпълнение на поставената задача.
- ІІ Реализация на стажа - уточнява се съвместния екип от: преподавател - супервайзор (представител на организацията) - студент; определят се съответните им отговорности, срокове и условия за провеждане на проучването и изпълнението на задачата, която трябва да включва: 1. Количествено-качествени характеристики на организацията; 2. Конкурентни предимства; 3. Вариант на SWOT - анализ, проведени изследвания в организацията, вградено наблюдение; 4. Анализ в контекста на заеманата длъжност (позиция) в организацията, фирмата, компанията; 5. Възможности за подобряване статута на заеманата позиция - препоръки за усъвършенстване на изисквания, длъжностни характеристики и управленски инструменти в проучваната направление (или отдел) на организацията; 6. Препоръки за теоретико - приложен анализ на проблеми или конфликтни зони в организацията 7. Какво е необходимо да се оптимизира в организацията като цяло - мениджмънт, стратегии, тактики, подходи или методология; алтернативи за промяна ? 8. Кои от анализираните проблеми могат да бъдат предмет за обсъждане в магистърската теза.
- ІІІ.Еквивалент - Стажът се зачита и след активно участие, отлично оценяване за оригинални идеи, анализи и препоръки в курсове, които се водят както от експерти от практиката и бизнеса, така и от базовите организации на програмата.(по преценка на комисията)
Литература по темите:
1. Каменов, К., Кр. Хаджиев, Н. Маринова, Управленският процес и екипната дейност. София, НБУ, 2005
Допълнителна литература:
2. Хаджиев, Кр. Самоуправляващи се работни екипи (теория и методология). Свищов, изд. Стопански свят, 2010
3. Колинс, Джим, Пътят към величието, София, Класика и стил, 2003
4. Илиева С., "Организационно развитие". Университетско издателство "Св. Климент Охридски", София, 1998
5. Kazenbach, J. and Smith, D. (1993) The wisdom of team. Creating the High Performance Organization, HBS, Boston, Mass.
6. Хаджиев, Кр. Проектиране на високо съвършени организации. Люрен, 2000
7. Hirshhorn, L., Managing in the new team environment. Addison - Wesley, 1999
8. Карабельова, С. Управление и развитие на човешкия потенциал. Класика и Стил, С., 2004
9. Turner, J. R., The handbook of project-based management. McGraw-Hill Book Company, 1992
Средства за оценяване:
Особености на изискванията за оценка, самооценка и защита на стажа:
1. Под формата на доклад (25-30 стр.), който покрива като обем приложната (изследователската) част на МТ, като на защитата се представя резюме (самоотчет) за проучването - 4-6стр, в които се маркират възникналите проблемни въпроси, следващи логиката на 8 тематични въпроси за анализ, посочени по-горе, които би трябвало да се включат и анализират в предстоящата магистърска теза.
2. Оценка на супервайзора за извършена дейност и оказаното съдействие по време на проучването (стажа) в организацията.
3. Оценка (или зачитане) от преподавателя(комисията), която трябва да установи и да направи препоръки по отношение:
степента на съответствие на получените резултати в зависимост от заявената цел на задачата, извеждането на аргументи и интерпретация, която да подсказва за продуктивно знание;
правилността на формулираната хипотеза, приложената методика, проявените умения за търсене, селектиране и коректно представяне на получените данни и резултати;
4. На основата на вътрешната защита студентът получава подкрепа и указания за по- нататъшната работа по МТ, корекции, препоръки и насоки, като възможност за окончателното й формулиране, при съвместната дейност с избрания научен ръководител.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ УСЛОВИЯ ПРИ ФОРМИРАНЕ НА КРАЙНАТА ОЦЕНКА:
Стажът финализира обучението под формата на поставена задача за анализ и част от процеса по формулиране, утвърждаване и обвързване на магистърската теза (МТ) с конкретен бизнес проект, като се използват получените резултати в обучението и рефлексията на придобития опит в практиката.