MBAM188D Подбор и обучение на персонала в организациите
Анотация:
Курсът е с практико-приложна насоченост. Състои се от 30 часа, от които 16 лекционни и 14 часа семинарни занятия. Разработва се курсов проект. Изследват се теоретичните основи и добрите практики свързани с процесите на набиране, подбор и обучение на персонала. Курсът едновременно представя общата теоретична рамка, която дава основни, общи споделени разбирания за съществените теоретични аспекти на подбора и обучението и свързва опита на студентите в магистърската програма по „Управление на здравеопазването“ с разработването на практически и писмени задачи в областта на подбора и обучението конкретно в сферата на здравеопазването.
Цел на курса:
? Развитие на разбирането за влиянието на средата върху процесите на набиране, подбор и обучение в организацията;
? Запознаване с правните и етични норми на подбор и обучение на ЧР;
? Оценка на ефективността на методите за набиране и подбор на „верните хора“ за „вярната работа“;
? Развитие на умения за работа с различни оценъчни инструменти за набиране, подбор и обучение;
? Анализиране на факторите, които влияят върху процесите на подбор и обучение;
? Осъзнаване на същността и спецификата на процесите за оценка и привличане и задържане на таланти в организацията;
? Запознаване с модерни методи за обучение в съвременните здравни организации;
? Развитие на умения за избор на подходяща система, методи и форми на обучение;
? Създаване на визия за важността на обучението за създаването и развитието на организации в системата на здравеопазването.
Преподавател(и):
доц. Елмира Банчева д-р
гл. ас. Мариана Димитрова д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знаят:
Основната цел на този курс е да даде на студентите теоретични и практически познания за процесите на набиране и подбор на „подходящите“ служители за „подходящата“ работа. Също така студентите трябва да познават механизма за оценка на потребностите от обучение в здравните организации и да умеят да различават потребностите от обучение от другите организационни потребности.
Курсът обяснява и критично оценява тези процеси в контекста на динамичните промени, стратегията и визията на организациите, в съответствие с правните рамки, пазара на труда и разбира се отчитайки философията на компаниите за управление на човешкия капитал в 21 век.
2) могат
След успешното завършване на курса студентите следва да могат:
? критично да оценяват силните и слабите страни на методите за набиране и подбор, и обучение
? познават и използват богат набор от инструменти в процеса на подбор и обучение
? оценяват приноса на различните методи за подбор и обучение за постигане на ефективно изпълнение;
? демонстрират разбиране на целия процес на подбор и приноса му за организацията;
? проектират и прилагат система за набиране и подбор, подходяща за организацията, длъжностите, пазара на труда в съответствие с добрите практики и законови разпоредби;
? проектират и прилагат система за обучение и развитие, която е подходяща за здравната организация, длъжностите, пазара на труда в съответствие с добрите практики и законови разпоредби
Предварителни изисквания:
Студентите следва да имат формирано разбиране и познания за ефективно управление, разбирания върху основните понятия от теорията за управлението на човешките ресурси, умения за писане на управленски документи и компютърни умения за работа с текстообработващи програми и Интернет.
Форми на провеждане:
Дистанционен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- Същност и значение на набирането и подбора в системата за управление на здравеопазването. Роли на страните в процеса на подбор. Проблеми и тенденденции в областта на подбора в здравеопазването в Република България
- Стратегически анализ на длъжността и бъдещи тенденции в управлението на здравеопазването. Анализ на длъжността – какво трябва да оценяваме? Определяне на изискванията към кандидатите и привличане на кандидати.
- Решение за избор на методи за набиране и методи на подбор. Стратегии за набиране на персонал. Сравняване на стратегиите, взаимоотношения и търсене на възможности за подобряването им.
- Методи и процедури, подходящи за набиране и подбор в здравните организации в условията на недостиг на квалифицирани специалисти. Дискусия за подходящите методи за здравните организации.
- Нормативни изисквания за провеждане на конкурси в здравната система Стандарти за оценяване. Отсяване на кандидатите. Разработване на вътрешни правила и политики за провеждане на конкурси
- Умения за провеждане на интервю. Поведение на интервю за свободно работно място. Структуриране на въпроси за интервю.
- Същност и значение на обучението и развитието в системата за управление на здравеопазването. Тенденции и проблеми в обучението на специалисти в здравеопазването. Разработване на вътрешни правила и политики за обучение в лечебното заведение.
- Етапи в цикъла на обучение. Процесът на учене и кариерно развитие в медицинските професии. Теории и стилове за учене
- Анализ на потребностите от обучение в здравните организации. Тенденции в потребностите от обучение и развитие в здравната сфера
- Методи за обучение и развитие в здравните организации. Съвременни методи и техники за обучение на медицински специалисти (използване на медицинска симулация, видеодемонстрации и др.)
- Проектиране и изпълнение на програми за обучение и развитие
- Оценка на проведените обучения и адаптиране на системата за обучение и развитие с цел усъвършенстване
- Учещата се организация
- Текущо оценяване-тест в седмицата след трета консултация
- Текущо оценяване-резюме- в седмицата след третата консултация
Литература по темите:
1. Банчева, Е. Процесите на подбор и оценяване на персонала, УМ-НБУ, 2008, ISBN 978-954-535-520-2
2. Закон за лечебните заведения. Глава осма: Структура, управление и персонал на лечебното заведение http://www.lex.bg/laws/ldoc/2134670848
3. Кодекс на труда, ДВ 29.01.2016г., http://lex.bg/laws/ldoc/1594373121
4. Морнел, Пиер, Как да си подберем най-добрия персонал : 55 стратегии за успеха; Прев. Румен Стефанов.- София : Труд 2000.- 204 с. с ил. 23, Сигнатура: 331/M 899
5. Harvard Business Essentials. (2005). Наемане и задържане на най-добрите хора: Ръководство за успешен бизнес. изд. „Класика и стил”, С.
6. Наредба № 9 от 26 юни 2000г. за условията и реда за провеждане на конкурси за възлагане на управлението на лечебни заведения по Закона за лечебните заведения. Обн. ДВ. бр.55 от 7 юли 2000г Източник: http://lex.bg/en/laws/ldoc/-549425152
7. Наредба за провеждане на конкурсите за държавни служители. обн., ДВ, бр. 6 от 23.01.2004 г. Източник: http://www.lex.bg/laws/ldoc/2134670848
8. Ууд, Р., Пейн., Т. (2002). Контекстът на набирането и подбора. – В: Управление на човешките ресурси. Христоматия, съставител Карабельова, С.
9. http://www.mh.government.bg/bg/karieri/
Допълнителна литература:
Arthur, W. Jr., Day, E. A., McNelly, T. L., & Edens, P. S. (2003). A meta-analysis of the criterion-related validity of assessment center dimensions. Personnel Psychology, 56, 125-154.
Brackett, M. A., Rivers, S. E., Shiffman, S., Lerner, N., & Salovey, P. (2006). Relating emotional abilities to social functioning: A comparison of self-report and performance measures of emotional intelligence. Journal of Personality and Social Psychology, 91, 780-795
Caldwell, C., Thornton, G. C., & Gruys, M. (2003). Ten classic assessment center errors: Challenges to selection validity. Public Personnel Management, 32(1), 73-88.
Cullen, M. J., & Sackett, P. R. (2004). Integrity testing in the workplace. In J. C. Thomas & M. Hersen (Eds.), Comprehensive handbook of psychological assessment, Volume 4: Industrial and organizational psychology (pp. 149-165). Hoboken, NJ: John Wiley & Sons.
Hough, L. M., & Oswald, F. L. (2000). Personnel selection: Looking toward the future — remembering the past. Annual Review of Psychology, 51, 631-664.
Murphy, K. R., Cronin, B. E., & Tam, A. P. (2003). Controversy and consensus regarding the use of cognitive ability testing in organizations. Journal of Applied Psychology, 88(4), 660-671.
Pearn, M and Kandola, R (1993) Job analyses: A manager’s guide, 2nd edition, IPD: London
Randall, S. (1997) Managing Human Resources, New York University, South – Western College Publishing
Redman, T. and Wilkinson, A. (2001) Contemporary Human Resource Management, Prentice Hall
Schmidt, F. L., & Hunter, J. (2004). General mental ability in the world of work: Occupational attainment and job performance. Journal of Personality & Social Psychology, 86(1), 162-173
Testing and Assessment: An Employer's Guide to Good Practices. (2000). Washington, DC: U.S. Department of Labour, Employment and Training Administration. Note: Article can be accessed at http://www.onetcenter.org/guides.html.
Tolley Harry, Wood R. (2005) How to Succeed at an Assessment Centre, Kogan Page
Woehr, D., & Winfred, A. (2003). The construct-related validity of assessment center ratings: A review and meta-analysis of the role of methodological factors. Journal of Management, 29(2), 231-258.
Средства за оценяване:
тест-50%
резюме-50%
участие в консултациите и дискусиите