VACB603 Илюстрация - ІІ част

Анотация:

Курсът има за цел да запознае студентите с изискванията на илюстрацията като част от визуалните изкуства и техниките, както и придобиване на знания за видовете илюстрация и приложенията ѝ в графичния дизайн.

прочети още
Графичен дизайн

Преподавател(и):

доц. Чавдар Гюзелев  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

Придобиват начални знания за основите, историята и видовете илюстрация във визуалните изкуства. Влиянията и взаимовръзките им.

2) могат:

Студентите започват да боравят и използват различни видове материали - от класически техники при рисуване и живописването до колажът и фотографията.
Предварителни изисквания:
Успешно завършване на курс "Илюстрация" I част

Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Илюстрацията в книгата, след полиграфичните промени. Нови технологии и изисквания.
  2. Важността на контакта между наборния текст и изображението.
  3. Избор на стил и материали за илюстрация, компютърни програми.
  4. Работа различни техники за рисуване и изобразяване. Създаване на текстура, цвят и композиция. Използване на фотографски техники.
  5. Изучаване на композицията. Композицията като ключов елемент за всяка успешна илюстрация. Ролята на илюстрацията в графичния дизайн.
  6. Цветознание. Цветовете могат да променят напълно настроението и внушението в илюстрацията. Изучаване на видовете техники при използване на цветовете и нюансите. Използване на колажни техники.
  7. Експресията в илюстрацията - мощно средство за изразяване на емоциите, паралелно на текста, който е основата на произведението.
  8. Илюстрацията в епохата на ИИ. Тенденции.
  9. Развиване на персонален стил. Илюстрация като отржение на личността в търсене на уникален стил.
  10. С появата на компютрите, графичните таблети и софтуерните инструменти за редактиране на изображения, илюстраторите са в състояние да създават професионални илюстрации по по-бърз и ефективен начин.
  11. Глобална колаборация. Използването на комуникацията между артисти по целия свят в интернет и социалните медии. Нововъдения във вижжданията за ролята на илюстрацията.
  12. Интерпретации на събития, персонажи, костюми или местата, описани в текста. Търсене на атмосферата, създадена от автора.
  13. Владеене на софтуер: Художниците трябва да владеят различни софтуерни програми за цифрово редактиране на изображения като Adobe Photoshop, Illustrator, Procreate и други.
  14. Илюстрацията в детската литература. Видове, стилове, тенденции и осонености.
  15. Илюстрация в графичния дизайн, реклама. Започване с брандинг на идеите, създаване на груби скици, перспективата и визуалните елементи.

Литература по темите:

Grid Systems in Graphic Design by Josef Müller-Brockmann

Big Book of Contemporary Illustration by Martin Dawber

Средства за оценяване:

* упражнения

* развитие на проектите