PSYB413 Тестология - II част

Анотация:

Курсът е базов за студенти, чийто интерес е да се развият като професионални психолози. Днес психолозите намират професионална реализация в най-различни сфери – в образованието и здравеопазването, в областта на индустриалната и организационна психология, на клиничната, консултативната, развитийната, социалната и много други области на психологията. Общото в професионалната им дейност е, че се занимават с изучаване на човешкото поведение и че се нуждаят от инструменти за неговото измерване, каквито са психологическите тестове.

Основната цел на курса е студентите да развият комплекс от знания и умения за компетентно използване на психологическите тестове за научни, приложни и практически цели. Поради това учебният материал е фокусиран върху теми, които са предназначени за развитие на такива знания и умения. Разгледани са основните понятия, свързани с тестовете и психологическото тестиране и тяхното приложение. Представени са процедурите за провеждане на тестирането, като е обърнато особено внимание на взаимоотношенията между изследователя и изследваните лица, както и на важни методологически проблеми при оценяването на тяхното поведение, включително и такива, свързани с изследователската етика при провеждане на психологически тестове. Основният корпус от теми в курса е свързан с различните области на приложение на психологическото тестиране и на най-често използваните стандартизирани тестове в съответната сфера. Отделено е внимание и на използването на съвременните компютърните технологии в психологическото тестиране.

Освен предлагането на значителен обем от знания и умения, което е нещо задължително в тази област, курсът е насочен предимно към формирането на професионални умения за работа с тестове.

прочети още
Психология

Преподавател(и):

гл. ас. Любомир Джалев  д-р
гл. ас. Методи Коралов  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

• основните понятия в областта на тестовете като инструменти за измерване

• основните принципи на психологическото тестиране

• видовете психологически тестове

• етапите и процедурите за психологическото тестиране

• методологическите проблеми при оценяване на поведението

• етичните принципи на тестирането

• областите на приложение на психологическите тестове

• характеристиките на най-често използваните психологически тестове във всяка област

2) могат:

• да прилагат основните принципи на психологическото тестиране

• да разграничават основните видове психологически тестове

• да подбират най-подходящия инструмент за целите на конкретната изследователска или практическа задача

• да прилагат адекватно процедурите за психологическото тестиране

• да спазват етичните принципи на тестирането

• да интерпретират резултатите от оценяването чрез тестове


Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:

• завършен курс PSYB313 Тестология - I част

• по математика от средното училище

• за основните описателни статистики

Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

  1. Психологически тестове – конструиране, приложения, проблеми. Основни понятия: тестът като инструмент за измерване, типове тестове. Основни принципи на психологическото тестиране, приложения и проблеми. Историческа перспектива.
  2. Провеждане на тестирането. Взаимоотношенията между изследователя и изследваното лице. Методологически проблеми при оценяване на поведението: реактивност на изследователя, отклонения от правилата, очаквания и измама.
  3. Етични принципи и бъдещето на психологическото тестиране. Въпроси, формиращи областта на тестирането: професионални, нравствени и социални въпроси. Актуални тенденции в тестирането. Развитие в бъдещето.
  4. Техники на интервюиране. Интервюто като тест. Взаимната природа на интервюирането. Принципи на ефективното интервюиране. Типове интервюта. Източници на грешки в интервюто.
  5. Теории за интелигентността и скалите на Бине. Скали на Уекслър за интелигентност. Проблемът с дефинирането на интелигентността. Принципите на Бине за конструиране на тестове. Модел на Спиърмън за общата умствена способност. Ранните скали на Бине. Скала за интелигентност Станфорд-Бине на Търман. Съвременната скала Бине. Скалите на Уекслър за интелигентност. Интерпретативни характеристики на тестовете на Уекслър. Психометрични характеристики на Скалата на Уекслър за възрастни. Разширения на WAIS-III - WISC-IV и WPPSI-III.
  6. Тестове за способности в масовото и специалното обучение. Алтернативни тестове за индивидуални способности. Съпоставяне на алтернативите. Тестове за способности (тестове за деца, за способности за специални популации, за деца в неравностойно положение). Тестиране на обучителни затруднения.
  7. Стандартизирани тестове в обучението, гражданските услуги и армията. Сравнение на групови и индивидуални тестове. Обзор на групови тестове. Групови тестове в училищата: от детската градина до 12. клас. Тестове за постъпване в университет (SAT, съвместни тестове и др.) Тестове за влизане в магистърски, докторски програми и професионални висши училища (GRE, Тест на Милър. LSAT). Невербални групови тестове за способности (Прогресивни матрици на Рейвън, Рисувателен тест на Гудинъф-Харис, Свободен от културни влияние тест за интелигентност и др.).
  8. Приложения на тестовете в клинична и консултативна среда. Стратегии за конструиране на структурирани личностови тестове. Логическо-съдържателната стратегия (Бланка на Удуърт, Списък на Мууни и др.) Стратегия на критерийната група (MMPI, калифорнийски психологически въпросник и др.) Факторно-аналитична стратегия. Теоретична стратегия (Бланка на Едуардс за лични предпочитания, Личностен въпросник на Джаксън и др.) Комбинирани стратегии (NEO, NEO-PI-R). Често използвани инструменти за положителни личностни черти (Скала на Розенбърг за самооценка, Скала за обща Аз-ефективност и др.).
  9. Проективни личностови тестове. Проективната хипотеза. Тест на Роршах с мастилени петна. Алтернативен тест с мастилени петна на Холцман. Тематично-аперцептивен тест. Алтернативни процедури на аперцепцията. Некартинкови проективни процедури Словесно-асоциативен тест, тестове с рисунка на човешка фигура и др.).
  10. Тестирането в консултативната психология. Измерването на интересите (Бланка на Стронг за професионални интереси, Въпросник на Стронг-Кембъл за интереси, Въпросник на Кембъл за интереси и умения и др.) Измерване на личните характеристики за наемане на работа.
  11. Тестиране в здравната психология и в здравеопазването. Невропсихологическо оценяване: клинична невропсихология, развитийна невропсихология, невропсихология при пациенти в зряла възраст; тестове за вербално учене, невропсихологическо тестиране, за тревожност и стрес, за справяне. Оценяване на качеството на живота: връзка между здравето и качеството на живота, често използвани методи за измерване на качеството на живота.
  12. Тестиране в индустриална и бизнес среда. Психология на персонала – подбор на служителите. Изходни данни и процент успехи. Психология на персонала от гледна точка на служителя: съчетаване на хората с работните места (MBTI, Тест на Уондърлик). Измерване на характеристиките на трудовата среда. Анализ на работаа. Измерване на взаимодействието човек - ситуация.
  13. Първо текущо оценяване: тест.
  14. Второ текущо оценяване: презентация на самостоятелна разработка.
  15. Компютрите и базисната психологическа наука в тестирането. Когнитивно-поведенчески процедури за оценка. Психофизиологични процедури. Използване на компютрите в психологическото тестиране: компютъризирано интервю, компютъризирани тестове, използване на интернет в психологическото тестиране, компютъризирано адаптивно тестиране.

Литература по темите:

Основна:

1. Анастази, А., Урбина, С. (2001). Психологическое тестирование. Санкт-Петербург: Питер.

2. Калинов, К. (2013). Статистически методи в поведенческите и социалните науки. С., Нов български университет.

(каталожен номер в библиотеката на НБУ: Ч 311/ К 166)

3. Каплан, Р. М., Сакъзо, Д. П. (2013). Психологическо тестиране. Принципи, приложе-ния и проблеми (7-мо изд.). София: Изток-Запад.

(каталожен номер в библиотеката на НБУ: 159.9/ К266)

4. Кентауиц, Б. Х., Родигър, Х. Л., Елмс, Д. Д. (2011). Експериментална психология (9-то изд.). София: Изток-Запад.

(каталожен номер в библиотеката на НБУ: БУ: 159.9/ E547; Електронен ресурс: колекция „Литература към курсове“)

5. Сиймън, Д., Кенрик, Д. (2002). Психология. София: Издателство на Нов български университет.

(каталожен номер в библиотеката на НБУ: 159.9/ С358

6. Aronson, J., & Steele, C. M. (2017). Stereotypes and the fragility of academic competence, motivation, and self-concept. In A. J. Elliott, C. S. Dweck & D. S. Yeager (Eds.). Handbook of competence and motivation (pp.436–456). N. Y.: Guilford Publications. ISBN-13: 978-1462529605.

7. Downing, S. M., Haladyna, T. M. (eds.) (2006). Handbook of test development. Hillsdale, NJ: Lawrence Erlbaum Associates.

8. Furr, R. M. (2021). Psychometrics: An introduction (4th ed.). Thousand Oaks, Ca.: Sage Pub-lications. ISBN: 9781071824078.

9. Goldstein, G., Allen, D. N., & DeLuca, J. (Eds.). (2019). Handbook of psychological assess-ment (4th ed.). Elsevier Academic Press. ISBN: 9780128025147.

10. Meagher, D. G., Daniel, M., Wegner, R. P., & Ybarra, N. (2020). Test bias, fairness, and standardized admission tests. Bloomington, MN: Pearson.

11. Nolan, S. A., Hakala, C. M., & Landrum, R. E. (Eds.) (2020). Assessing undergraduate learn-ing in psychology: Strategies for measuring and improving student performance. N.Y.: American Psychological Association. ISBN: 978-1-4338-3227-7.

Допълнителна:

12. Стоименова, Е. (2000). Измерителни качества на тестовете. С., НБУ

13. Щетински, Д., Паспаланов, Ив. (1989). Методическо пособие за работа с българската форма на Въпросник за оценка на тревожността на Ч. Спилбърг (STAI, Форма Y). С.: БАН - ИП

14. Cohen, R. J, Swerdlik, M. E. (2005). Psychological testing and assessment (6th ed.). New York: McGraw-Hill.

(каталожен номер в библиотеката на НБУ: Ч159.9/ С68)

15. Cohen, R., & Swerdlik, M. E. (2018). Psychological testing and assessment: an introduction to tests and measurement (9th ed.). New York, N.Y.: McGraw-Hill Education. ISBN-13: 978-0078035302.

16. Kline, P. (1998). The new psychometrics: Science, psychology and measurement. N. Y.: Routledge.

(каталожен номер в библиотеката на НБУ: Ч159.9/ K56)

17. Kline, T. J. (2005). Psychological testing: a practical approach to design and evaluation. Thousand Oaks, Ca.: Sage Publications.

18. Rust, J., Golombok, S. (2009). Modern psychometrics: the science of psychological assessment (3rd ed.). N. Y.: Routledge.

(каталожен номер в библиотеката на НБУ: Ч159.9/ R95)

19. Spearman, C. (1904). “General intelligence”, objectively determined and measured. American Journal of Psychology, 15(2), 201-293.

20. Weiner, I. B., Freedheim, D. K., Schinka, J. A., & Velicer, W. F. (2003). Handbook of Psychology: Research methods in psychology. N.J.: John Wiley & Sons.

Средства за оценяване:

Тест = 50% от оценката

Самостоятелно емпирично изследване = 50% от оценката

Студентите, които са изкарали успешно двете текущи оценявания, могат да се освободят от изпит по време на сесията и да получат крайна оценка на базата на двете текущи оценки.

Студентите, които не са изкарали успешно някои от текущите оценявания, се явяват на изпит по време на сесията.