LAWN103 Упражнения по История на българската държава и право
Анотация:
На семинарните занятия по "История на българската държава и право" подробно се разглеждат различни въпроси, включени в конспекта на дисциплината. Упражненията имат за цел да стимулират студентите да усвояват текущия материал през семестъра, да развиват уменията им за изразяване и аргументиране, включвайки специфична юридическа терминология. Под формата на различни ролеви игри подробно се разглеждат различни законодателни актове от Средновековието до периода 1944 г.Основната използвана форма е дискусията, като от студентите се очаква техните отговори да се добре аргументирани. Поощрява се мисленето и независимото собствено мнение на студентите.
Преподавател(и):
доц. Петя Неделева д-р
Описание на курса:
Компетенции:
След приключването на курса студентите ще могат да боравят с извори, да правят сравнителен анализ, да дискутират по теми от историята на българското право, да анализират статии и учебни помагала.
Предварителни изисквания:
Познания по история на България 680 - 1990 г.
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Упражнения
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
- 1. Историята на българската държава и право като научна дисциплина. Връзки със сродни обществени науки. Периодизация. 2. Извори за историята на българската държава и право. 3. Първо писано законодателство. Крумови закони.
- 4. Еклога. Земеделски закон. Номоканон /Кръмчая книга/. 5. Закон за съдене на людете. Сходства и различия с Еклогата. 6. Законодателство по време на Втората българска държава. Синтагма на Матей Властар. Шестокнижие на Арменопуло. Душанов закон.
- 7. Дарствени грамоти. Международни грамоти и договори. Други извори за историята на българската държава и право. 8. Образуване на българската държава.
- 9. Устройство и управление на Първата българска държава 10. Устройство и управление на Втората българска държава. 11. Социално-икономическа структура на средновековна България. Феодална собственост. 12. Правоспособност и дееспособност на българите и на чужденците.
- 13. Брак и семейноправни отношения в средновековна България. Християнски брак. 14. Наследяване в средновековна България.
- 15. Условия за развитие на стокообмена в средновековна България. Видове договори.
- 16. Наказателно право. Развитие на наказателната репресия. Престъпление. Субект на престъплението. Вина. 17. Престъпления против държавата и вярата. 18. Престъпления против телесния интегритет, честта и свободата на личността. 19. Престъпления против нравствеността. 20. Престъпления против собствеността. 21. Видове наказания – светски и духовни. 22. История на съдебния процес.
- 23. Устройство и управление на Османската държава 24. Османска правна система и законодателство. Мюсюлманско право. Светско законодателство – административно, търговско, наказателно, съдоустройство. 25. Поземлена собственост в българските земи /ХV – ХІХ век/. 26. Българските общини – структура, самоуправление. 27. Българските еснафски организации. 28. Възстановяване на българската църковна независимост.
- 29. Борби за възстановяване на българската държава. 30. Българско обичайно семейно право. 31. Българско обичайно наследствено право. 32. Българско обичайно договорно право. 33. Българско обичайно наказателно право. 34. Обичайно съдоустройство и съдопроизводство.
- 35. Временно руско управление. Изграждане основите на държавното устройство. 36. Ликвидиране на османската феодална собственост. Аграрният въпрос и поземленото законодателство в България след Освобождението. 37. Създаване и характер на Търновската конституция. Промени и нарушения. 38. Държавно устройство на България според Търновската конституция. 39. Уредба на Източна Румелия.
- 40. Възникване и формиране на българската правна система след Освобождението - рецепция на чуждестранно право в България. 41. Създаване на облигационно право. 42. Създаване на търговско право. 43. Създаване на вещно право. 44. Създаване на семейно и наследствено право. 45. Създаване на наказателно право.
- 46. Създаване на гражданско и наказателно процесуално право. 47. Развитие на частното и наказателно право в началото на ХХ век. 48. Промишлено, трудово и социално законодателство. 49. Законодателство за местното управление и самоуправление.
- 50. Начало на административното правосъдие в България. 51. Законодателство на правителството на БЗНС. Наказателно законодателство. 52. Аграрната реформа на правителството на БЗНС. 53. Законодателство на БЗНС, свързано с провеждането на трудова повинност. 54. Съдебна и просветна реформа на БЗНС.
- 55. Законодателство на правителството на Демократическия сговор. Закон за защита на държавата. 56. Законодателство на правителството на Народния блок. Закон за предпазния конкордат и други закони за преодоляване на икономическата криза.
- 57. Законодателство на Деветнадесетомайското правителство и на правителствата до края на Втората световна война.
Литература по темите:
ЛИТЕРАТУРА:
1. История на българската държава и право. Извори. Съст. П. Петров и Г. Петрова. С., 2007.
2. Г. Петрова. История на българската държава и право 680 – 1878. С., 2009.
3. Бобчев, С. С. История на старобългарското право /лекции и изследвания/. С., 1910. Ново издание 1998.
4. М. Андреев и Ф. Милкова. История на българската феодална държава и право. С., 1979. Ново издание 1993.
5. М. Андреев. История на българската буржоазна държава и право 1878 – 1917. С., 1980. Ново издание 1993.
6. М. Манолова. История на държавата и правото. Трета българска държава 1878 – 1944. С., 2001.
7. Д. Токушев. История на новобългарската държава и право 1878 – 1944, С., 2001.
Средства за оценяване:
Провеждане на комбинирани тестове за текущо оценяване.