LAWN001 Криминалистика

Анотация:

Криминалистиката е учебна дисциплина в две части: обща и особена, която дава знания за разкриването и разследването на престъпления и за тяхното предотвратяване с криминалистични методи и средства, а именно: за откриване на следите и другите веществени доказателства и за криминалистичните съдебни експертизи, с които се изследват;за подготовка и извършване на отделни следствени действия, с помощта на които се събират съдебните доказателства по делото; за организацията предварителното производство и съдебното следствие, а също и за методиката на разследване на отделните видове престъпления и тяхното предотвратяване.

Криминалистиката намира приложение във всички области на правораздавателната дейност. В предварителното разследване във връзка с откриването, запазването, изземването и изследването на съдебните доказателства, разпита на обвиняемите и свидетелите, а също и относно правилната организация на разследването. В съдебното производство по наказателни дела във връзка с разпита подсъдимите, свидетелите и експертите, назначаването на съдебни експертизи и оценката на резултатите от огледа, разпознаването и следствения експеримент. В гражданското производство при разпит на свидетели, назначаване на криминалистични експертизи и извършване на оглед и разпознаване. Материята по криминалистика се намира в тясна връзка с голяма част от въпросите по наказателно право, наказателнопроцесуално право, криминология, съдебна медицина и съдебна психиатрия, както и някои естествени и технически науки. Нейното изучаване е необходимо за професионалната подготовка на бъдещите следователи, прокурори, съдии, адвокати и юрисконсулти.

прочети още
Право

Преподавател(и):

 Здравка Кръстева  

Описание на курса:

Компетенции:

КОМПЕТЕНЦИИ:

Успешно завършилите курса студенти притежават:

1) знания по: за разкриването и разследването на престъпления и за тяхното предотвратяване с криминалистични методи и средства

2) умения по: откриването, запазването, изземването и изследването на съдебните доказателства, разпита на обвиняемите и свидетелите, а също и относно правилната организация на разследването

3) способности за: разследване на отделните видове престъпления и тяхното предотвратяване

4) нагласи за


Предварителни изисквания:
ПРЕДВАРИТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ:

Студентите да имат знания и/или умения:

• По дисциплината Обща теория на правото, Наказателно право

• По дисциплината Криминология



Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

КОНСПЕКТ ПО КРИМИНАЛИСТИКА

1. Криминалистика – обща характеристика. Принципи и особености. Възникване и развитие. Връзка с други науки.

2. Съдебна идентификация. Видове идентификация. Идентификация и неидентификационни съдебни доказателства.

3. Идентификация на човека по признаците на външния му вид. “Словесен портрет”. Други криминалистични методи и средства за откриване извършителя на престъплението и установяване самоличността на пострадалия – компютърен портрет, фотофит, идентикат, фоторобот и др.

4. Криминалистични методи и средства за откриване на съдебните доказателства – вероятностния метод, мисловната реконструкция и инструменталния метод. Криминалистични методи и средства за фиксиране на съдебните доказателства. Съдържание е изисквания. Използване на съдебната фотография и видеофиксация при огледа, претърсването и другите следствени действия. Криминалистични методи и средства за запазване, и изземване на съдебните доказателства. Основни правила. Криминалистични методи и средства за изследване и оценка на съдебните доказателства. Хипотези и критерии.

5. Наказателна регистрация. Същност, възникване и развитие. Значение. Обекти на наказателната регистрация. Нормативна основа и правни основания за изършването й. Видове наказателна регистрация.

6. Съдебна балистика – обща характеристика. Значение на съдебната балистика за откриване, изземване и изследване на следите и другите веществени доказателства, образувани при използването на огнестрелно оръжие. Откриване, фиксиране, запазване е изземване на огнестрелно оръжие, боеприпаси и на следите, които са образувани.

7. Учение за следите. Следата като веществено доказателство – понятие, видове и зависимост от различните класификационни критерии. Характеристика и значение на отделните видове следи за разкриването и разследването на престъплението.

8. Следи от ръце. Значение за разкриване и разследване на престъпленията. Място на следите от ръце при разследване на кражби, грабежи и др. Откриване, фиксиране, запазване и изземване на следите от ръце.

9. Следи от крака. Обстоятелства, които могат да бъдат изяснени. Значение на следите от крака при разследване на кражби, убийства и други престъпления.

10. Следи от зъби. Обстоятелства, които могат да бъдат изяснени. Значение на посочените следи при разследването на полови престъпления.

11. Други следи от човек – следи от кръв. Други веществени доказателства от биологичен произход. Значение.

12. Следи от оръдия на взлом. Обстоятелства, които могат да бъдат изяснени при разследването на кражби чрез взлом и други престъпления. Следи от автомобили. Обща характеристика.

13. Микроследи. Особености и значение. Криминалистични изисквания при откриването, фиксирането, запазването, изземването и изследването на микроследите.

14. Криминалистични експертизи – понятие и обща характеристика. Класификационни критерии. Обща методика на подготовката и извършването на криминалистичните експертизи.

15. Назначаване на съдебни експертизи. Проверка и оценка на експертното заключение.

16. Съдебно-почеркова експертиза. Обща характеристика. Понятие за почерка и за факторите, които оказват влияние за изменението му. Свойства на почерка. Идентификационни признаци. Основания за назначаване. Обект и задачи. Видове сравнителен материал, който трябва да бъде осигурен.

17. Експертиза на подписи и на цифровото писмо. Понятие и основни свойства. Признаци на подписа и на цифровото писмо. Експертиза за установяване на техническа (материална) поправка на подписи. Експертиза на документи, съставени след полагане на подписа (“кражба на подпис”).

18. Експертиза за установяване на заличаване по механичен и химичен начин з документи и за разчитане на заличения текст. Експертиза за разчитане на залети, зацапани или зачеркнати текстове на документи.

19. Експертиза за установяване на добавки в документи. Експертиза за установяване на преправки н документа.

20. Експертиза на изгорели документи.

21. Съдебно-балистична експертиза.

22. Следствени и съдебни версии. Видове версии в наказателното производство.

23. Организация на предварителното разследване и на съдебното следствие. Планиране на предварителното и на съдебното следствие.

24. Оглед на местопроизшествието. Подготовка, извършване и закрепване на резултатите от огледа. Общи изисквания.

25. Оглед на труп и освидетелстване. Особености. Подготовка и тактика на извършване.

26. Претърсване на жилищни помещения и открити местности. Значение за събиране на веществени доказателства и на книжа. Подготовка и тактика на извършване. Други видове претърсване. Личен обиск. Повторно претърсване.

27. Тактика на изземване. Особености на изземването като самостоятелно следствено действие и като действие при огледа, претърсването и личния обиск.

28. Разпит. Общи въпроси. Видове свободен разказ. Видове въпроси, които могат да бъдат зададени след завършването му. Основни тактически способи при разпита – характеристика.

29. Разпит на свидетели, свидетели-очевидци и на пострадалия в наказателното производство. Разпит на други свидетели. Фактори, влияещи върху достоверността на свидетелските показания. Защита на свидетеля. Разпит на свидетели в съдебното производство. Особености на разпита при лъжесвидетелстване.

30. Тактика на разпит на малолетни и непълнолетни свидетели. Процесуални и криминалистични различия от разпита на пълнолетни свидетели.

31. Разпит на обвиняеми. Общи особености и изисквания на провеждане. Особености на разпита на непълнолетни обвиняеми.

32. Тактика на очна ставка. Особености на очната ставка в съдебното следствие. Очна ставка между две и повече лица.

33. Разпознаване. Основания. Обща характеристика на подготовката, извършването и закрепването на резултатите от извършване на запознаването. Повторно разпознаване – възможности; хипотези.

34. Разпознаване на живи лица: видове разпознаване в натура и по фотоснимки. Разпознаване на трупове, предмети и животни. Особености. Различия от разпознаването на живи лица.

35. Следствен експеримент. Общи изисквания към подготовката, извършването и закрепването на резултатите от следствения експеримент. Видове следствен експеримент. Разграничаване от другите следствени действия.

36. Неотложни следствени действия. Първоначални следствени действия. Последващи следствени действия. Характеристика. Общи черти и различия.

37. Разследване на убийства.

38. Разследване на автотранспортни престъпления.

39. разследване на длъжностни присвоявания.

40. Разследване на документни престъпления.

41. Разследване на палежи.

Литература по темите:

Литература:

Средства за оценяване:

писмен / устен изпит