LAWD162 Разследване на транспортни престъпления
Анотация:
Транспортните престъпления заемат значителен дял в групата на непредпазливите резултатни престъпления като тяхното разследване изисква специални знания и умения. Ето защо разследването на транспортните престъпления се явява дял от криминалистиката, който има изключително значение за разкриването на обективната истина по наказателни дела.
Преподавател(и):
проф. Евгения Коцева д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти притежават:
1) знания по: за разкриването и разследването на транспортни престъпления и за тяхното предотвратяване с криминалистични методи и средства;
2) умения по: откриването, запазването, изземването и изследването на съдебните доказателства, разпита на обвиняемите и свидетелите, а също и относно правилната организация на разследването
3) способности за: разследване на транспортните престъпления и тяхното предотвратяване
Предварителни изисквания:
• Магистърска степен по право
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
РАЗСЛЕДВАНЕ НА ТРАНСПОРТНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ
ТЕМАТИЧЕН ПЛАН
1. Криминалистични методи и средства за откриване на съдебните доказателства – вероятностния метод, мисловната реконструкция и инструменталния метод. Криминалистични методи и средства за фиксиране на съдебните доказателства. Съдържание е изисквания. Използване на съдебната фотография и видеофиксация при огледа, претърсването и другите следствени действия. Криминалистични методи и средства за запазване, и изземване на съдебните доказателства. Основни правила. Криминалистични методи и средства за изследване и оценка на съдебните доказателства. Хипотези и критерии.
2. Наказателна регистрация. Същност, възникване и развитие. Значение. Обекти на наказателната регистрация. Нормативна основа и правни основания за изършването й. Видове наказателна регистрация.
3. Учение за следите. Следата като веществено доказателство – понятие, видове и зависимост от различните класификационни критерии. Характеристика и значение на отделните видове следи за разкриването и разследването на престъплението.
4. Микроследи. Особености и значение. Криминалистични изисквания при откриването, фиксирането, запазването, изземването и изследването на микроследите.
5. Криминалистични експертизи – понятие и обща характеристика. Класификационни критерии. Обща методика на подготовката и извършването на криминалистичните експертизи.
6. Назначаване на съдебни експертизи. Проверка и оценка на експертното заключение.
7. Следствени и съдебни версии. Видове версии в наказателното производство.
8. Организация на предварителното разследване и на съдебното следствие. Планиране на предварителното и на съдебното следствие.
9. Оглед на местопроизшествието. Подготовка, извършване и закрепване на резултатите от огледа. Общи изисквания.
10. Оглед на труп и освидетелстване. Особености. Подготовка и тактика на извършване. Повторен оглед на труп (ексхумация). Повторен оглед на местопроизшествието. Основание и особености.
11. Други видове оглед – на документи и предмети, на автомобили и други превозни средства. Оглед в гражданското производство.
12. Тактика на изземване. Значение за предварителното разследване и съдебното следствие. Особености на изземването като самостоятелно следствено действие и като действие при огледа, претърсването и личния обиск.
13. Разпит. Общи въпроси. Видове свободен разказ. Видове въпроси, които могат да бъдат зададени след завършването му. Основни тактически способи при разпита – характеристика.
14. Разпит на свидетели, свидетели-очевидци и на пострадалия в наказателното производство. Разпит на други свидетели. Фактори, влияещи върху достоверността на свидетелските показания. Защита на свидетеля. Разпит на свидетели в съдебното производство. Особености на разпита при лъжесвидетелстване.
15. Тактика на разпит на малолетни и непълнолетни свидетели. Процесуални и криминалистични различия от разпита на пълнолетни свидетели.
16. Разпит на съдебни експерти в предварителното и в съдебното производство. Особености.
17. Разпит на заподозрени. Разпит на обвиняеми. Общи особености и изисквания на провеждане. Самопризнанието и неговото значение. Особености на разпита на непълнолетни обвиняеми.
18. Разпит на подсъдими. Различия от разпита на обвиняемия.
19. Тактика на очна ставка. Особености на очната ставка в съдебното следствие. Очна ставка между две и повече лица. Очна ставка в гражданското производство.
20. Разпознаване. Основания. Обща характеристика на подготовката, извършването и закрепването на резултатите от извършване на запознаването. Повторно разпознаване – възможности; хипотези.
21. Разпознаване на живи лица: видове разпознаване в натура и по фотоснимки. Разпознаване на трупове, предмети и животни. Особености. Различия от разпознаването на живи лица. Разпознаване в гражданското производство. Основни хипотези.
22. Следствен експеримент. Общи изисквания към подготовката, извършването и закрепването на резултатите от следствения експеримент. Видове следствен експеримент. Разграничаване от другите следствени действия.
23. Неотложни следствени действия. Първоначални следствени действия. Последващи следствени действия. Характеристика. Общи черти и различия.
Литература по темите:
1. Коцева, Е., Разследване на автотранспортни престъпления, С., 1998 г
2. Коцева, Е., Версии при разследването, С., 2002 г.
3. Цеков, Ц., Криминалистика, С., 2006 г.Научна редакция и допълнения, Е. Коцева.
4. Цеков, Ц., Организация на разследването на престъпленията, С., 1976 г.
5. Беленски, Р., Кратка криминалистика – схеми и коментари, С. 2002 г.
6. Беленски, Р., Писмените доказателства: процесуални и криминалистични аспекти, С. 2002 г.
7. Беленски, Р., Веществените доказателства. Процесуални и криминалистични аспекти, С., 2001 г.
8. Беленски, Р., Разпит на свидетели в наказателното производство, С., 1999 г.
9. Беленски, Р., Разпит пред съдия (чл. 210, ал. 3 и чл. 210а от НПК), С., 2001 г.
10. Беленски, Р., Криминалистика, С., 2008 г.
11. Бобев, К., Криминастика, С., 2002.
12. Боев, Ив., Криминалистика, С., 2001 г.
13. Вакарелски, Ив., Криминалистика, С., 1978.
14. Кунчев, Й., Криминалистика: престъпление, отражение, познание, С., 2000 г.
15. Михайлов, Г., Криминалистика, С., 1998 г.
16. Михайлов, Г., Оглед на местопроизшествието, С., 1971 г.
Средства за оценяване:
УСТЕН ИЗПИТ