NISD211 Методология на изследванията в сферата на сигурността
Анотация:
Курсът е предназначен за докторнти към докторската програма “Стратегии и политики на сигурност” на НБУ.
Докторантите усвояват основните методологически изисквания необходими за извършване на ефикасни изследвания в сферата на сигурността. Изучават теоретико-приложните аспекти на теорията и практиката на сигурността и състоянието на научната литература и на научните постижения в тази област.
Преподавател(и):
проф. Христо Георгиев д-р
проф. Димитър Йончев д.н.
проф. Георги Бахчеванов д.н.
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса докторанти притежават:
1) знания по: основните методологически изисквания необходими за извършване на ефикасни изследвания в сферата на сигурността. Предлагат се различни гледни точки към формулирането на методологическите критерии, като и съвременните практики в този тип изследвания сигурността.
2) умения по: самостоятелен теоретически анализ на ключови проблеми на сигурността в национален , регионален и глобален аспект при спазване на методологическите изисквания , заложени в курса.
Предварителни изисквания:
Завършена магистърска степен по национална и международна сигурност, политология , философия и социология, международни отношения, администрация и управление, икономика, информатика, полицейски, военни и други сродни магистърски програми.
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
Тема 1. Въведение
В тази тема докторантите усвояват основните методологически изисквания необходими за извършване на ефикасни изследвания в сферата на сигурността. Предлагат се различни гледни точки към формулирането на методологическите критерии, като и съвременните практики в този тип изследвания.
Тема 2.
Общи изисквания към академизма на докторска теза. Вътрешна логика, формални изследвания, проблеми на определянето.
Тема 3.
Изходни предпоставки в изследванията по сигурността. Традиции и съвременност. Роля на системното мислене в съвременните изследвания. Синтетична представа за системен подход. Формално и съдържателно отношение към критериите на системното мислене.
Тема 4.
Оценка на средата на сигурност. Представяне на средата на сигурност, като съвкупност от въздействия върху присъствието. Класифициране на въздействията. Съставяне на структурирана представа за въздействията върху присъствието. Въвеждане на фактора време. Дискретни състояния на средата на сигурност. Открояване на тенденции в средата на сигурност.
Тема 5.
Възможности за формализация на въздействията, зависимостите между тях и тенденциите в тяхната динамика. Инструменти за формализация. Движение от формалнологически към математически модели на средата на сигурност. Преимущества на математическия модел в представянето, оценката и прогнозирането на промените в средата на сигурност.
Тема 6.
Функционално представяне на системата за сигурност. Принципи на системата за сигурност, елементи и основни зависимости. Съвременни особености на системите за сигурност. Напрежението между вертикалния модел от типа “комини” и хоризонталния модел от типа “мрежа от мрежи”. Интегрален отговор на съвременните предизвикателства.
Тема 7.
Неизбежните равнища на действията по сигурността – явни и скрити и спецификата на изследванията в тази ситуация. Работа с базите данни, свързани със сигурността – специфика на работа с класифицирана информация в интерес на научните изследвания.
Литература по темите:
1. Арабаджийски, Николай. Администрация на сигурността и отбраната. ВИ, С., 2007.
2. Димитър Йончев.Актуални проблеми на образователна наука по въпросите на сигурността. С., 2002.
3.Христо Георгиев. Политика на сигурност на Република България в началото на 21 век: теоретични и приложни аспекти. С., 2011 . Изд. Нов Български Университет.
Средства за оценяване:
1. Дискусии 30%
2. Други 70 %