CREM016 Биография и мемоар
Анотация:
Биографията, биографическият разказ – за себе си и за другите, за предците и за съвременниците е винаги една от големите основи на литературата. Ние често не си даваме сметка, че целият ни живот е в голяма степен програмиран от биографическите образци, които мощно са ни въздействали. Курсът се разгръща в две посоки. От една страна той представя формите на присъствие на (авто)биографията в прозаическите повествования: разказа, повестта, новелата, романа. Но той запознава и със специалните литературни жанрове, които култивират, дават вторичен израз на биографическото мислене за себе си и за другите – от автобиографиите, дневниците и спомените до големите биографически повествования за знаменити фигури от историята, за дейци на политиката и културата. Естествено, в литературата съществуват и множество текстове, които играят иронично с клишетата на биографичното и автобиографичното, които преобръщат ходовете на рационалното биографическо повествование, пародират и вършат цялостни деструкции спрямо самата идея за пълноценното биографическо осъществяване. Така курсът всъщност представя целия спектър от възможно отнасяне на литературата към интимно-личностния или към обективно-външния разказ за житейските пътища на човека.

Преподавател(и):
проф. Михаил Неделчев
Описание на курса:
Компетенции:
Студентите се учат да обособяват в рамките на големите романови повествования фрагментите, откъсите с пряк биографически разказ, както и да разпознават пряко автобиогрфичното от “отчуждения” разказ за другия. Те могат да назовават жанрово и специално съдържащите биографическото поветствование текстове – както от голямата
световна и българска традиция, така и от съвременната литературна практика.
Специлаизантите добиват и основни умения в писането на автобиография, на дневник и спомени, както и да биографически разкази за близки роднини и за ярки публични фигури.
Предварителни изисквания:
Форми на провеждане:
Редовен
Учебни форми:
Лекция
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
1.Атобиографичното. Автобиографичните жанрови образци
2. Биографичните образци в развитието на личността.Биографическото мислене в съответните национални култури.
3.Дневникът като резервоар за паметта, като експериментална територия за бъдещите биографически и автобиографически повествования
4. Мемоарите – частни и общностни; политически, културно-литературни и социално-битови
5. Пътеписът като форма на автобиографично писане
6. Голямата история и големите биографически разкази
7. Как мислим себе си и най-близките си. Биографиите на обикновените хора в новите историографски традиции след революцията на френската школа на “Анали”.
8. Приносите на големите научни школи и учения от 20.век (психоанализата, разнотипните митологически школи и други) за радикалното усложняване на биографическото мислене.
(За темите се предвиждат по повече от една лекция.)
Средства за оценяване:
присъствие на дискусиите, които курсът предвижда; писане на есе