Електронен каталог

проф. Анри Кулев

Академична длъжност:
професор
Департамент:
Кино, реклама и шоубизнес
Телефон:
Приемно време:

Професионална автобиография:


Режисьор и продуцент на игрални, анимационни и документални филми

1949 Роден в Шумен , България

1974 Завършва институт по кинематография - ВГИК, Москва - специалност

режисура на анимационния филм

1974/92 САФ Бояна – режисьор, художник, сценарист

От 1992 Собственик на „Кулев филм продукция” ООД

От 1993 НБУ - Преподавател по анимационна режисура и първи директор на програма “Анимационно кино”, професор

Член на СБФД, СБX, ASIFA

ЧЛЕН НА ЖУРИ НА МНОГО МЕЖДУНАРОДНИ ФЕСТИВАЛИ , СРЕД КОИТО :

“ Хирошима “ - Световен фестивал на анимационния филм 2010 , Япония

“ Послание към човека “ – Санкт Петербург – 2010 , Русия

Шеф на жури – Световен фестивал на анимационния филм Варна’89, България

Член на жури – Световен фестивал на анимационния филм Анси’87 Франция и други

РЕЖИСЬОР НА ФИЛМИТЕ :

ИГРАЛНИ ФИЛМИ:

2010 „ЦАХЕС„ – сц. Христо Ганев – НФЦ, Кулев филм продукция, 133 мин. DCP , екип 200 човека

2006 “Врабците през октомври“ – сц. Станислав Стратиев – НФЦ, Кулев филм продукция, 117 мин.35 мм , екип 150 човека

2002 “Госпожа Динозавър“ – сц. Рада Москова – НФЦ, Кулев филм продукция,

77 мин. 35 мм , екип - 150 човека

1991 “Бащата на яйцето“ - сц. Борис Христов – копродукция с Алжирската киностудия, 90 мин. 35 мм - екип 300 човека

1981 “Смъртта на заека“ – сц. Борис Христов, 90 мин.35 мм екип – екип 100 човекa

АНИМАЦИОННИ ФИЛМИ:

2011 “ПУК“ – сц. Валери Петров – НФЦ, Фрейм продъкшънс - 80 мин. , 35 мм екип 150 човека – в продукция

2007 “Парцалът – НФЦ, Кулев филм продукция, 11мин , 35 мм ,екип 40 човека

2002 “Сламеният човек“ - ДРЕФА – Германия, Кулев филм продукция - 35 мин , 15 мин , екип 40 човека

1994 “Горгоната“ – канал 4 – Англия, АРТЕ – Франция, Кулев филм продукция , 35 мм , екип 40 човека

1993 „Очи черные„ – 35 мм , екип 45 човека

1987 “Веселякът“ – САФ Бояна – 35 мм , екип 35 човека

1986 "Как маймуните произлезли от човека" САФ Бояна, 35 мм ,екип 50 човека

1985 “Приказка за пътя“ – САФ Бояна , 35 мм , екип 50 човека

1984 „СПИН„ – мини сериал - САФ Бояна , 35 мм , екип 50 човека

1983 “Кой вижда по-надалече“ – САФ Бояна ,35 мм, екип 50 човека

1981 „Сафари„ - САФ Бояна

1980 “Гарсониера“ и ”Неделя“ – САФ Бояна

1979 ”Кавалкада“ – САФ Бояна

1977 “Постановка“ – САФ Бояна

1976 “Хипотеза“ – САФ Бояна

ДОКУМЕНТАЛНИ ФИЛМИ :

2011 „Веда Словена„ – сц. Борис Христов – док. 60 мин. – в продукция

2007 “Душевно“ – сц. Борис Христов, екип 40 човека

2000 “Дудуна“ – сц. Борис Христов, екип 30 човека

2000 “Вестникът“ – сц. Христо Ганев

1994 “Нежното чудовище“ – сц. Христо Ганев

1994 “Котка в мрежата“ – сц. Христо Ганев

1994 “Алжирският бряг на Камю“ – сц. Христо Ганев

1994 “Имената на вечността” – сц. Христо Ганев

1983 “Сънувам музика“ – сц. Борис Христов

1984 “Лабиринти“ – сц. Борис Христов

1984 “Свирачи“ – сц. Борис Христов

1981 “Тежък хляб“ – сц. Борис Христов

ТЕЛЕВИЗИОННИ ФИЛМИ И ЗАГЛАВКИ :

2006 “Врабците през октомври“ – сц. Станислав Стратиев - TV сериал, 8 х 30 мин. - Кулев филм продукция , BETA digital

1994 “Честна мускетарска“ – сц. Валери Петров, 80 мин. HDCAM

1991 “Бащата на яйцето“ - сц. Борис Христов - TV сериал, 4 х 56 мин.

1995 Новогодишна програма БНТ’95 - Кулев филм продукция, екип 350 човека

От 1992 Създава редица телевизионни шапки, заставки, рекламни клипове -

“Наблюдател“, “ШОК”, Минерална вода “Хисар“, “Формат TV“

НАГРАДИ

2008 „Златен витяз„ 2008 - Награда на фестивала в Москва - “Парцалът“

2007 Награда на СБФД за най-добър анимационен филм 2007 - “Парцалът“

2007 Награда на НФЦ за най-добър анимационен филм 2007 - “Парцалът“

2007 „Златен ритон„ 2007 – Специална награда на журито - “Парцалът“

2006 „Златен витяз„ 2006 - “Врабците през октомври“

2006 Награда на СФБД – “Врабците през октомври“

2006 Варна 2006 - Специална награда на журито и награда за мъжка роля на Наум Шопов – “Врабците през октомври“

2006 „Златна ракла” 2006 - Награда за музика – “Врабците през октомври“ (TV сериал)

2003 “Листапад“, Минск 2003 - Гран при - “Госпожа Динозавър“

2003 „Златна амфора” 2003 - “Госпожа Динозавър“

2003 Награда на София 2003 - “Госпожа Динозавър“

2002 Варна 2002 - Специална награда – “Госпожа Динозавър“

2000 Братислава 2000 - Биенале на илюстрацията – Носител на специална награда на името на Алвин Бруновски за изключителен принос в развитието на световното анимационно кино

1995 „Златна плоча”, Чикаго’95 - “Горгоната“

1994 Берлинале’94 - Официална селекция – “Горгоната“

1992 Берлинале’92 - Официална селекция - “Бащата на яйцето“

1988 Отава’88 - Първа награда – “Веселякът“

1988 Оберхаузен’88 - Почетен диплом на журито и на Католическото жури на фестивала - “Веселякът“

1986 Варна’86 - Първа награда на световния анимационен фестивал – “Приказка за пътя“

1986 Оберхаузен’86 - Специална награда на журито – “Приказка за пътя“

1983 Варна’83 - Първа награда - “Кой вижда по-надалече“

1980 Музей за модерно изкуство, Ню Йорк - Селекция в колекцията на музея - “Гарсониера“ и ”Неделя“

1980 “Златен змей“, Краков, Полша’80 - Голямата награда - ”Кавалкада“

1979 Варна’79 - Трета награда – “Постановка“

1978 Отава’78 - Втора награда – “Постановка“

1977 Отава’77 - Първа награда – “Хипотеза“

1977 Оберхаузен’77 - Първа награда – “Хипотеза“

Носител на всички престижни национални кино награди – Златна роза 94, Златен ритон 89, Златен клас 80

ТЕАТРАЛНИ ПОСТАНОВКИ

Сценография към постановките на Димитър Гочев в Германия

2008 „Буре барут„ – Деян Дуковски – Дойчес театър – Берлин

2003 “Смъртта на търговския пътник“ – Артър Милър - Дойчес театър – Берлин

2002 “В безкрайната далечина“ – Зина Харис – Щутгар

2000 “Буре барут“ – Д. Дуковски – Грац, Австрия

1999 “Дон Кихот“ – Сервантес – Бохум

1998 “Пепел върху пепелта“ – Х. Пинтер – Бохум

1997 “Щастливи дни и текстове“ – С. Бекет – Бохум

САМОСТОЯТЕЛНИ ИЗЛОЖБИ

Графика, анимационни ескизи, живопис

2010 Хирошима, София - Хеликон

2009 София – НДК

2003 Пловдив, София

1999 Братислава

1999 Краков

1997 Берлин

1995 Анси

1994 София

1991 Музей за модерно изкуство – Ню Йорк

1987 Анси

1980 Оберхаузен

ПРИЛОЖНА ГРАФИКА И ИЛЮСТРАЦИЯ

1991/96 Ежеседмични рисунки - вестник “Култура“

1996/2013 Ежеседмични рисунки – вестник “24 часа“

От 2014 Ежеседмична рисунка (всеки петък) и ежеседмичен комикс (всяка събота)във в-к "Преса".


Публикации:


Курсове от текущия семестър: