TCMM375 Стаж: Иновационна лаборатория

Анотация:

• Курсът има за цел да позволи на студентите да развият своята креативност, като създадат идеен или реален проект за иновационен продук или сулуга. Насърчават се предимно проекти свързани с ICT, като е възможно и създаването на свързани с тези технологии продукти, като нов вид електронна услуга, електронни магазини, електронни системи за подпомагане работата на други специалисти или предназначени за потребители извън сферата на компютърните и комуникационни технологии, като: интелигентни транспортни системи, електронна медицина, електронни и роботизирани системи за подпомагане на възрастни хора и хора в неравностойно положение, системи свързани с мониторинга на околната среда, маркетингови модели ползващки ресурсите на електронната технология, проекти свързани с подобряване на използваемостта и достъпността на определени други услуги или технологии, основно проекти свързани с ползване на електронната технология целящи подобряване качеството на живот, повишаване качеството на услугите и спестяване на време и намаляващи разходите за определен тип дейност в произволен потребителски сегмент свързан с производство или услуги и др. Студентите се научават да изготвят проекта документация, да съгласуват промените и началните условия с членовете на екипа, да изготвят презентации, рекламни видео филми, прототипи, да организират производство на електронни изделия, да организират производство на електронни услуги и софтуер, да презентират и визуализират резултати свързани, както с изпълнението на проекта, така и с качествата на самият продукт или услуга пред заинтересовани лица (на български и един чужд език).

прочети още
Иновации и предприемачество в компютърните и комуникационни технологии

Преподавател(и):

проф. Иван Драганов  д-р
доц. Анушка Станчева  д-р
доц. Валентин Ценов  д-р
доц. Георги Петров  д-р
гл. ас. Николай Милованов  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

• Какви уеб базирани инструменти могат да бъдат използвани за организация на проектните задачи и екипа.

• Да агрегират идеи и да избират алтернативи при конкретно решение за избор на основна технология, области на атакуваните проблеми и др. особености свързани с бъдещият продукт или услуга.

• Да водят проектна документация съобразно спецификата на проекта и работния екип, да изготвят кратки рапорти и приблизителни реални или идейни финансови справки.

• Да определят критерии на които да отговаря предполагаем под изпълнител или доставчик на услуга.

• Да изготвят проектна документация и представяния на поне два езика.

2) могат:

• Могат да създават идейни и реални проекти за създаване на иновативен продукт или услуга свързан и основаващ се на съвременните електронни технологии.

• Могат да формират екип в мултикултурна обстановка, да менажират промените, да агрегират идеи и да контролират процесът на работа.

• Могат да описват и структорират тялото на проекта, да подбират стратегия за правилното му осъществяване, и да планират правилно създаването на прототип или образец на услугата или продукта.

• Могат да представят резултатите от проекта, като защитават негови качества и могат да изтъкват преимуществата на разработваната от тях технология.


Предварителни изисквания:
• Основи на цифровите телекомуникационни мрежи и системи, основи на съвременния софтуер, препоръчителни са познания по програмиране, администриране, мениджмънт, чужд език, работа с уеб базирани средства за управление на проекти и управление на цифрово съдържание, работа с текстообработващи и графични програми, да работят с уеб базирани инструменти за създаване и менажиране на файлове, работни сайтове и организация на екипи, срещи и др.

Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Стаж

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

1 Технологична ориентация - избор на тютори, формиране на екипи. Лекция, 10 ч.

2 Организационно съвършенство на екипа, избор на идеен проект, избор на проектна документация, избор на убе базиран инструмент за работа по проекта, оформяне на идейни финансови отчети и времеви контроли за изпълнение на проекта, изготвяне на презентация с основните цели, задачи, области на приложение, състав и отговорности на членовете на екипа и времеви график за изпълнение на задачите, изготвяне на обзорна литературна или уеб справка. Смпостоятелно занимание 20ч.

3 Отделните екипи докладват на общ семинар за своите идейни проекти, дискутират с отаналите колеги областите на приложение, проблеми, събират идеи и обменят ноухау помежду си. Презентации/ семинари 8 ч.

4 Работа по проекта/Посещение на обекти, фирми компании/Работа в лаборатория Самостоятелно занимание 12ч.

5 Работа по проекта/Посещение на обекти, фирми компании/Работа в лаборатория Самостоятелно занимание 10ч.

6 Работа по проекта/Посещение на обекти, фирми компании/Работа в лаборатория Самостоятелно занимание 10ч.

7 Контролен семинар на който студентите предтавят докъде са достигнали с работата по проектите Презентации/ семинари 8ч.

8 Работа по проекта/Посещение на обекти, фирми компании/Работа в лаборатория Самостоятелно занимание 12ч.

9 Работа по проекта/Посещение на обекти, фирми компании/Работа в лаборатория Самостоятелно занимание 10ч.

10 Работа по проекта/Посещение на обекти, фирми компании/Работа в лаборатория Самостоятелно занимание 10ч.

11 Контролен семинар на който студентите предтавят докъде са достигнали с работата по проектите Презентации/ семинари 8ч.

12 Работа свързана с визуализация на крайния продукт в интернет, заснемане на видео, създаване на дискусионни групи, популяризация в социалните мрежи Презентации/ семинари 12ч.

13 Работа по проекта/Посещение на обекти, фирми компании/Работа в лаборатория Самостоятелно занимание 10ч.

14 Работа по проекта/Посещение на обекти, фирми компании/Работа в лаборатория Самостоятелно занимание 12ч.

15 Провеждане на финален работен семинар, демонстрации на завършени или идейни прототипи, симулации, реални образци и резултати от внедряване, представяне на референции от бизнеса, защита на постерна и видео сесия и демонстрация. Презентации/ семинари 8ч.

Литература по темите:

1. Обзорната литературна справка се изготвя в процеса на организация на отделните екипи.

Средства за оценяване:

ПРАКТИЧЕСКА ЗАДАЧА 50 %

ПОСТЕР 30 %

УСТЕН ИЗПИТ 20 %