PSYB006 Социална психология - когнитивни процеси

Анотация:

• Целта на курса е да въведе студентите в дисциплината социална психология и да ги подготви за избор и участие в специализиращите курсове от областта на социалната психология през следващите години.

• Курсът е центриран върху психологическата социална психология, т.е. поведението на отделния индивид предизвикано от човешкото му обкръжение. Представени са основните теоретични и изследователски парадигми за разбиране на разнообразните форми на социално поведение. Специално внимание е отделено на методологията на психологическите изследвания и на социално-психологическия експеримент. Акцентът в този курс е поставен върху въвеждане в областта на социалното познание – възприемане на човека, възприемане на причините за човешкото поведение и принципите на преработка на социалната информация. Всяка лекция е придружена от практическо (тренингово) занятие, където, на базата на предварителна самостоятелна работа, се представят и обсъждат конкретни експериментални и корелационни изследвания.

прочети още
Организационна и социална психология

Преподавател(и):

доц. Елена Паспаланова  д-р
доц. Пенка Христова  д-р
гл. ас. Методи Коралов  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

• Основните парадигми за анализ на социалното поведение на човека

• Методологията на социално-психологическите изследвания

• Основни теории и конструкти в областта на социалното познание

2) могат:

• Да анализират и преценяват критично данни от социално-психологически изследвания

• Да представят в писмена и устна форма резултати от научни изследвания в областта на социалната психология


Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:

• От уводен курс по психология

• От уводен курс по експериментални изследвания



Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Лекция

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

1. Лекция 1: Предмет на социалната психология. Социално поведение - дефиниране и равнища на анализ. Връзка с другите социални науки. Основни теоретични парадигми - теории за социалното учене, теории за познавателното съответствие, теории за преработка на социалната информация (атрибутивни теории), теории за социалната размяна и за справедливостта.

2. Семинар 1: Възникване и историческо развитие на предметната област. Психологическа и социологическа социална психология. Развиване на умения за разграничаване на подхода на социологическата от подхода на психологическата социална психология при обяснение на социалното поведение.

3. Лекция 2: Методи на изследване в социалната психология. Корелационен, експериментален, квази-експериментален; лабораторен и полеви. Зависима, независима променлива; експериментална манипулация.

4. Семинар 2: Източници на изкривявания при резултатите от социално-психологическите изследвания. Тренинг за повишаване на чувствителността към етиката на социално-психологическите изследвания.

5. Лекция 3: Социално възприемане - формиране на впечатление. Статични и динамични признаци. Ефект на първата/следващата информация. Имплицитни теории за личността.

6. Семинар 3: От възприемането до познаването на другия. Трениране на умения за разграничаване на имплицитните от научните теории за личността. Ролево разиграване на цялостна ситуация на създаване на първо впечатление в различен контекст (един и същи човек в различна ситуация, различни хора в една и съща ситуация). Дискусия и анализ на процеса на възникване на имплицитните теории за личността – приемане на социални модели и създаване на собствени.

7. Лекция 4: Социално възприемане - оценка на емоциите. Лицева експресия и невербално поведение. Декодиране на невербалната информация. Признаци за характера на взаимодействието между партньорите.

8. Семинар 4: Мимика и жестове. Тренинг за откриване на признаци на лъжата; демонстрация (проиграване) и декодиране на невербални послания; проиграване на ситуации с вариране на личното пространство; проследяване на съответствието между посланията предавани по вербалния и невербалния канал; обсъждане на междукултурни различия в невербалното поведение.

9. Лекция 5: Атрибутивни теории. Логиката на атрибуцията според Хайдер. Атрибутивна теория за емоциите на Шахтер и Сингер. Теория за диспозиционния извод на Джоунс и Дейвис. Атрибутивен куб на Кели.

10. Семинар 5: Индивидуални различия в атрибутивните процеси. Развиване на умения за критичен анализ на нормативните атрибутивни теории.

11. Лекция 6: Атрибутивни грешки. Основна атрибутивна грешка. Причинни схеми - принцип на обезценяването, награди и вътрешна мотивация. Ефект на наблюдател/действащ. Мотивационни изкривявания при атрибуирането - обслужващи Аз-а атрибуции; себепрепятстване. Приписване на причините при успех и неуспех.

12. Семинар 6: Индивидуални и културни различия в атрибутивните процеси. Тренинг за практическо приложение на знанията за основната атрибутивна грешка – в ежедневието, в училището, в семейството, в работния процес, при общуване с непознати, при общуване с близки.

13. Лекция 7: Социално знание. Познавателни схеми - видове. Влияние на схемите върху познавателните процеси и поведението.

14. Семинар 7: Упражнение за анализиране на експериментални данни. Тренинг за откриване на влиянието на схемите върху познавателните процеси, върху социалното взаимодействие и върху поведението.

15. Семинар 8: Рефериране на научни текстове – трениране на умения за устна презентация.

Литература по темите:

Андреева, Л. (1988). Социално познание и междуличностно взаимодействие, София

Андреева, Л. (2001). Социална психология. Христоматия, София

Аргайл, М., Хендерсън (1989). Анатомия на човешките отношения

Арънсън, Е. (2009). Човекът – «социално животно», София, изд. Дамян Янков

Гановска, К. (1980). Проблемът за манипулацията на човека в концепцията на Б. Ф. Скинър, Психология, кн. 2, 130-137

Герганов, Е., Петкова, К., Паспаланова, Е., Дилова, М. (1993). Българинът пред политически избор, София: Критика и хуманизъм

Герганов, Е., Бояджиева, П., Паспаланова, Е., (1994). Образованието извън училищните стени, София: Гал-Ико

Градев, Д. (Съст.) (2002). Христоматия по социална психология. Възникване, предмет, изследователски методи, Софи-Р

Джонев, С. (1996). Социална психология, София: Софи-Р, т. 1

Московичи, С. (Ред.) (1998). Социална психология, София: ИК “Женифер-хикс”, т. 1

Тодорова, Е. (1994). Социална психология, София

Средства за оценяване:

1. Подготовка на реферат на научен текст и устното му представяне по време на семинарно занятие

2. Две текущи оценки от тестове или изготвяне на реферат и явяване на изпит по време на сесията.

Забележка: тестовете за текущо оценяване ще се попълват през системата за електронно обучение MOODLE