MHRB225 Самостоятелна работа: Системи за пенсионно осигуряване

Анотация:

Курсът е с хорариум от 30 академични часа, с различни форми на учебна натовареност:

І. Самостоятелна работа с учебни материали

• Работа с учебна книга - четене, рефлексия на опита, формиране на концепция, извършване на включените упражнения и изпълняване на задания за анализ и проучване на работната среда и практика.

• Работа по проблеми със статии и литературни източници.

• Работа с електронни ресурси.

• Разработване на оценявано и рецензирано от преподавателите текущо задание, индивидуализиращо работата на всеки студент.

ІІ. Работа в група и участие в работни семинари, изискващи активно участие и включване от страна на студентите в дискусиите и упражненията за трениране на умения и разбиране

• Участие в учебни семинари, в които с активни методи на обучение се разрешават възлови проблеми и се формират и усъвършенстват необходими личностни качества.

• Участие в самоподпомагащи се групи и виртуални екипи за дискутиране и решаване на учебни и работни проблеми.

• Участие в синхронни и асинхронни електронни дискусии, модерирани от преподавателя.

• Участие във видео - конфрентни семинари.

Предложеният курс включва самоподготовка по приложни практически знания за пенсионното осигуряване, като ключов компонент от системата на социална защита.

прочети още
Управление и развитие на човешките ресурси (на български и английски език)

Преподавател(и):

проф. Иванка Данева  д-р
гл. ас. Мариана Димитрова  д-р

Описание на курса:

Компетенции:

Успешно завършилите курса студенти:

1) знаят:

Отговорите на конкретни въпроси и задачи по задължителното (солидарно) пенсионно осигуряване и по допълнителното пенсионно осигуряване.

2) могат:

Да решават практически задачи, необходими на сегашните и бъдещите специалисти по човешки ресурси да използват в практиката възможностите на пенсионната система за мотивиране на персонала на фирмата.


Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:

Как е организирана системата на държавното задължително обществено осигуряване, какви са видовете и източниците на финансиране на пенсиите за трудова дейност и ще придобият най-общи познания за правото на пенсия и начина на изчисление на нейния размер.

Как е организирана системата на допълнителното (задължително и доброволно) пенсионно осигуряване, изискванията към пенсионноосигурителните дружества и фондове и ще получат най-общи познания за видовете плащания и за правата на осигурените лица.

Какви са проблемите на системата на пенсионното осигуряване и какви са перспективите за нейното развитие и усъвършенстване.



Форми на провеждане:
Редовен

Учебни форми:
Самостоятелна работа

Език, на който се води курса:
Български

Теми, които се разглеждат в курса:

САМОПОДГОТОВКА ПО ТЕМИ

I. Задължително (солидарно) пенсионно осигуряване:

1. В какъв размер са осигурителните вноски за фонд "Пенсии" и как се разпределят между осигурителите и осигурените лица?

2. При какви условия се придобива право на пенсия за осигурителен стаж и възраст? Посочете конкретни примери за мъже и жени на различна възраст и с различен осигурителен стаж.

3. Опишете по каква формула се определя размерът на пенсията за осигурителен стаж и възраст? Дайте конкретни примери за мъже и жени с различен индивидуален коефициент и различен осигурителен стаж.

4. При какъв процент загубена работоспособност се определя пенсия за инвалидност? Кой определя размера на загубената работоспособност?

5. При какви условия родителите имат право на наследствена пенсия от децата си? Има ли значение броят на наследниците при определяне на размера на наследствената пенсия?

6. Кои са видовете пенсии, несвързани с трудова дейност? За чия сметка са средствата за тяхното изплащане?

7. Кога и при какви правила се осъвременяват пенсиите за осигурителен стаж и възраст?

II. Допълнително пенсионно осигуряване:

1. Може ли пенсионноосигурителното дружество да има предмет на дейност, различен от допълнително пенсионно осигуряване?

2. На какви пенсионни плащания и в какъв размер имат право осигурените в универсален пенсионен фонд на допълнителното задължително пенсионно осигуряване?

3. Кои категории лица се осигуряват в професионален пенсионен фонд на допълнителното задължително пенсионно осигуряване?

4. В какви видове фондове се осъществява допълнителното доброволно пенсионно осигуряване?

5. Кога възниква правото на лична пенсия за старост при осигуряване във фонд за допълнително доброволно пенсионно осигуряване?

6. С какви данъчни облекчения се ползва осигуряването във фондовете на допълнителното доброволно пенсионно осигуряване?

РЕШАВАНЕ НА ПРАКТИЧЕСКИ ЗАДАЧИ

Самостоятелна работа

Към курс MHRB 215 D „Системи за пенсионно осигуряване”

Въпрос № 1. Кога и при какви условия се придобива правото и как се изчислява размера на пенсията за осигурителен стаж и възраст от Държавното обществено осигуряване?

Въпрос № 2. На какви пенсионни плащания и в какъв размер имат право осигурените в Универсален пенсионен фонд на Допълнителното задължително пенсионно осигуряване?

Литература по темите:

1. Кодекс за социално осигуряване

2. Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2013 г.

3. Наредба за пенсиите и осигурителния стаж

4. Петков, Б. и колектив. Социално осигуряване - годишник. С., ИК „Труд и право”, 2012 г.

5. Николов, Н. Системи за пенсионно осигуряване – учебник. С., УМ-НБУ,2012 г.

Средства за оценяване:

Избира се един от предложените два варианта. Студентът може да се освободи от изпит с текуща оценка, ако има положителен резултат на практическата задача (самостоятелна работа) през семестъра, предаден през платформата Мудъл на НБУ. Оценяването на студентите в сесията става, чрез практически курсов проект, предаден в MOODLE НБУ. Относителната тежест е 100%.