MBAM031D Проект: Теория на пазарната икономика
Анотация:
Курсът е предназначен за студентите в магистърската програма и обхваща основните принципи, концепции и терминология в областта на макроикономическата теория. Изучават се: основните измерители на макроикономическата активност; елементите и факторите на съвкупното търсене и съвкупното предлагане, тяхното взаимодействие и условията за постигане на равновесие между тях; цикличните колебания на икономическата активност и проблемите на заетостта и безработицата; колебанията на цените и тяхното въздействие върху икономическата активност; парите и паричния пазар; проблемите на паричната и фискалната политика.
Целта е:
Да бъдат представени и обяснени основните концепции в съвременната макроикономическа теория и тяхната роля за разкриване същността на явленията в реалната икономика с акцент върху еволюцията на икономическите процеси и икономическата политика в Р. България.
Преподавател(и):
проф. Стефан Стефанов д-р
Описание на курса:
Компетенции:
Успешно завършилите курса студенти:
1) знания за:
Основните принципи, концепции и терминология в областта на пазарната икономика;
източниците на информация за макроикономическите процеси и явления;
2) могат:
да използват придобитите теоретични знания за анализ и интерпретация на състоянието и тенденциите в реалната икономика;
критично да оценяват икономическата политика на правителството и да формират собствено мнение по насоките на нейното подобряване;
бързо да се ориентират в противоборството на съвременните макроикономически парадигми и да отстояват принципите на устойчивото икономическо развитие в национален и глобален мащаб.
Предварителни изисквания:
Студентите да имат знания и/или умения:
Микроикономика
Форми на провеждане:
Дистанционен
Учебни форми:
Самостоятелна работа
Език, на който се води курса:
Български
Теми, които се разглеждат в курса:
Задание
за разработване на проект
към курс "Теория на пазарната икономика"
А. Заглавието на курсовия проект се определяне в една от следните тематични области:
1. Глобалната финансово-икономическа криза от 2008 - 2012 г. - същност, причини, измерения".
Основни въпроси: причини за възникване на кризата - дерегулиране на финансовия сектор и "финансиализация" на икономиката на САЩ и другите високо развити държави; финансови иновации на фондовия пазар в САЩ и тяхното разпространение в световната икономика; сравнителен анализ на Голямата депресия (1929 - 1933 г.) и глобалната финансово-икономическа криза от 2008 - 2012 г.
2. Развитие на кризисните процеси в световното стопанство - регионални и национални особености и специфични черти.
Основни въпроси: либерализация на световните капиталови потоци; глобализация на финансовия сектор; особености на кризата в ЕС и по-специално в страните от еврозоната и в страните извън еврозоната - причини и фактори за прерастване на финансовата криза в криза на държавния дълг; отражение на глобалната криза върху икономиката на развиващите се страни в Азия (по-специално - в Китай), Латинска Америка, Африка.
3. Фискална и парична политика в периода на възникване, развитие и преодоляване на кризата.
Основни въпроси: паричната политика преди и в условията на глобалната криза; роля на централните банки (сравнение между функциите и действията на Федералната резервна система на САЩ и Европейската централна банка); фискалната политика в условията на кризата; асиметрията между обединената парична политика и национално-обособената фискална политика в страните от Еврозоната и нейните последствия; кризата на суверенния дълг - същност и начини за нейното преодоляване.
- Отражение на кризата върху българската икономика: причини, същност, механизми, мащаби; проблеми на паричната и фискална политика; мерки за излизане от кризата; функциониране на паричния съвет в условията на кризата.
4. Дебатът за бъдещето на капитализма в контекста на глобалната финансово икономическа криза от 2008 - 2012 г."
Основни въпроси: сблъсък и противоборство на макроикономически парадигми в търсене на обяснения за причините и същността на кризата от 2008 - 2012 г. и на подходи и средства за нейното преодоляване - позиции и идеи на привържениците и противниците на активна намеса на правителството в икономиката, на представителите на различните школи и направления в съвременната икономическа теория (ключови понятия: "неокласически синтез", "кейнсианство", "монетаризъм", "неолиберализъм", "пазарен фундаментализъм", "либертарианство", "хетеродоксална икономика", "австрийска школа", "постаутистко направление в икономическата теория" и др.)
Б. Съдържание и структура на курсовия проект
Проектът е с обем от около 10 страници
Съдържанието на проекта включва следните елементи:
- увод: в него студентът съвсем накратко обосновава избора на темата на курсовия проект и определя целите и задачите на своето изследване;
- съдържание: структурира се в няколко точки (параграфи) и включва текст, таблици с данни, графики и диаграми. В него студентът анализира дефинирания в заглавието на проекта проблем и на тази основа аргументира и представя в синтезиран вид свои изводи, виждания, оценки, предположения, обобщения, предложения и прогнози;
- заключение;
- списък с използваната литература: описват се използваните литературни и други информационни източници. При описанието се спазват академичните изисквания и се посочват: автор, заглавие, издателство или списание, вестник, година на издаване; за цитатите в текста - и страница. Уебсайтове не могат да бъдат "източници"; посочва се пълния електронен адрес на използвания източник.
Курсовият проект трябва да отразява възможно най-съвременна информация.
Готовите проекти се предават във формат "doc." в активиран прозорец на домашната страница на курса в електронната система MOODLE и се проверяват чрез програма Turnitin за преписани чужди текстове.
Литература по темите:
I. Основна
Ракарова, С. и Ст. Стефанов. Принципи на макроикономиката. София, издателство на НБУ, 2012 г.
ІI. Допълнителна
Йотова, Л. и Валентина Алякова. Основи на макроикономиката. София, Университетско издателство Стопанство, 2006 г.
Спасов, Трайчо и Пламен Пашов. Обща теория на пазарното стопанство: Макроикономика с тестове и задачи. София, "Нова звезда", 2002 г.
Стефанов, Ст. "Неолибералната платформа на прехода към пазарна икономика - особености и последствия". Списание "Икономическа мисъл", 2003, № 4.
Савов, Стоядин. Икономикс на прехода. София "Сиела", 1999 г.
ІІІ. Допълнителна литература за курсовия проект
Джоузеф Стиглиц. Свободно падане: Америка, свободните пазари, кризата и виновните за нея. София, издателска къща "ИнфоДар", 2010 г.
Пол Кругмън. Завръщането на икономиката на депресията и кризата от 2008 г. София, Издателство "Изток - Запад", 2009 г.
Нуриел Рубини и Стивън Мим. Кризисна икономика: основен курс за бъдещето на финансите. София, Сиела Норма АД, 2011 г.
Джордж Сорос. Новата парадигма на финансовите пазари: кредитната криза на 2008 г. и какво означава тя. София, Сиела 2008 г.
Алън Грийнспан. Епоха на турбулентност. София, Обсидиан, 2008 г.
Уилям Фликенщайн и Фредерик Шийхън. Балоните на Грийнспан: епохата на невежество във Федералния резерв. София, Сиела, 2008 г.
Йохан Норберг. Финансовият крах. (Как американската мания за собствен дом и лесни пари доведе до икономическа криза). София, изд. Къща "МаК", 2010 г.
Жак Атали. Кризата, а след това? София, издателство "Рива", 2009 г.
Кой е виновен за кризата? Отговорът на австрийската школа. Сборник статии - съставители Георги Ангелов и Валери Димитров. София, издателство "Сиела", 2010 г.
Иван Ангелов. Световната икономическа криза и България. София, Академично издателство "Проф. Марин Дринов", 2010 г.
Макс Оте. Кризата идва: новата световна икономическа криза и как да се подготвите за нея. София, Издателство "Еастра холдинг груп" АД, 2009 г.
ІV. Адреси в интернет
Национален статистически институт: www.nsi.bg
Статистическа служба на европейския съюз (ЕВРОСТАТ): http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home/
Българска народна банка: www.bnb.bg
Министерство на икономиката и енергетиката: www.mi.government.bg
Официална страница на Европейския съюз: http://europa.eu/index.bg.htm
Европейска централна банка: http://www.ecb.int/ecb/html/index.bg.html
Европейска банка за възстановяване и развитие: www.ebrd.org
Информация и анализи за Европейския съюз: http://www.euractive.com/
Международен валутен фонд: www.imf.org
Световна банка - www.worldbank.org
Организация за икономическо сътрудничество и развитие: www.oecd.org
Средства за оценяване:
ПИСМЕНИ ЗАДАЧИ 100%